Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU
Temat: Lepiej DŁUŻEJ czy CZĘŚCIEJ?
Młodzi ludzie często zastanawiają się, co lepiej wygląda w CV – wiele zaliczonych firm i krótkie staże pracy czy kilkuletnie doświadczenie w jednej lub dwóch firmach. Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każdy powinien budować swoją karierę zawodową według własnych chęci i planów.Każdy zdobywa wiedzę i doświadczenia w inny sposób, należy jednak pamiętać są role zawodowe, w których częste zmiany pracodawców są wpisane w specyfikę branży. Generalnie jednak firmy nie lubią częstych rotacji, gdyż dla nich zawsze oznacza to większe koszty (związane z rekrutacją, wdrożeniem i szkoleniem pracownika) oraz mniejszą pewność w obliczu długoterminowego planowania rozwoju firmy.
Zdaniem Ewy Kornatowskiej, doradcy personalnego w firmie Personal Process, pierwsza praca powinna trwać minimum rok, chociaż zwykle nie jest ona wymarzoną posadą, a raczej punktem zaczepienia. Kolejne prace powinny trwać od trzech do pięciu lat w branży, w której kandydat docelowo chce się rozwijać.
Długie okresy zatrudnienia dla przyszłego pracodawcy mogą świadczyć zarówno o wysokiej lojalności pracownika, jak i ciekawych możliwościach rozwojowych w danej firmie, ale mogą też być oznaką rutyny i poczucia zbytniej stabilizacji zawodowej pracownika.
Duża liczba firm i stanowisk w CV może świadczyć o
- bogactwie zgromadzonych doświadczeń i kontaktów,
ale również o
- niestabilności,
- braku zdecydowania,
- braku niezbędnych kompetencji społecznych czy
- nieumiejętności dopasowywania się do innych.
Decyzję o zmianie pracy należy odpowiednio umotywować. Najczęściej wynika ona z
- chęci lepszych zarobków,
- awansu,
- zmiany otoczenia lub
- odcięcia się od osób, z którymi stosunki nie układały się najlepiej.
Zdarzają się jednak również szybkie, nieplanowane decyzje o zmianie pracy, które mogą być spowodowane np. rozbieżnością pomiędzy obietnicami szefa na rozmowie kwalifikacyjnej, a rzeczywistymi warunkami pracy.
Najważniejsze jest to, by stale mieć możliwość rozwoju, nieważne czy w jednej firmie przez długie lata, czy też w kilku różnych. Dla przyszłego pracodawcy ważne są przede wszystkim informacje o tym, jaką odpowiedzialność kandydat posiadał na zajmowanych stanowiskach. CV powinno więc pokazywać, czego nauczyły go kolejne zmiany i jaką korzyść mogłyby przynieść dla potencjalnego pracodawcy.
źródło: Kariera, Strona: 16, Koszyk jabłek czy gruszek?, czerwiec 2009 r.