Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU
Temat: kto powinien płacic za wyjazdy integracyjne
Coraz bardziej popularne w polskich przedsiębiorstwach stają się wyjazdy integracyjne, które czasami odbywają się w weekendy. W związku z tym nasuwa się wiele pytań na temat finansowania takiego wyjazdu oraz jego charakteru.Zdaniem Katarzyny Dulewicz, radcy prawnego i partnera CMS Cameron McKenna, pracownikowi, który uczestniczy w imprezie integracyjnej, organizowanej przez pracodawcę, nie należą się płatności z tytułu diet jak za podróż służbową na terenie kraju.
W rozumieniu kodeksu pracy wyjazd pracowników na tego typu imprezę nie jest podrożą służbową – jest nią natomiast wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.
wyjazd integracyjny co do zasady nie jest wykonywaniem zadań służbowych, a jego charakter wyklucza możliwość potraktowania zaproszenia do udziału w integracji w kategoriach nakazowych, tak jak w przypadku wydania polecenia służbowego. Identyczna interpretacja uznawana jest przez organy podatkowe. Do decyzji pracodawcy należy, jakie koszty wyjazdów integracyjnych będzie pokrywać pracodawca, a jakie pracownik.
Nie ma ogólnych przepisów prawa, które określają w jakim zakresie pracodawca jest obowiązany pokrywać koszty, jakie musi ponieść pracownik w związku z wyjazdem integracyjnym. Jedynie w zakresie telepracy kodeks pracy stanowi, że pracodawca powinien umożliwiać telepracownikowi, na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników, w szczególności korzystanie z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej. Jednak z tak ogólnej normy nie można wysnuć wniosków, że konkretny koszt musi być zgodnie z prawem pokryty przez pracodawcę.
Ponadto zakres finansowania przez pracodawcę wyjazdów integracyjnych i pokrywania kosztów pracowników związanych z takimi wyjazdami może mieć znaczenie na gruncie prawa podatkowego. Przede wszystkim w kwestii, czy takie wydatki stanowią opodatkowany przychód pracownika oraz czy stanowią one koszty uzyskania przychodu po stronie pracodawcy?
Gazeta Prawna, Strona: 13, Czy pracowownikowi należą się diety za wyjazd integracyjny, 2008.09.01