Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU
Temat: Jak wynegocjować podwyżkę?
Pracownik, który uważa, że zasługuje na podwyżkę, powinien najpierw odpowiednio się przygotować, by negocjacje z szefem zakończyły się po jego myśli. Warto dowiedzieć się, ile zarabiają osoby pracujące na podobnych stanowiskach. Należy także zbadać, na jakich zasadach w ogóle są przyznawane podwyżki w firmie oraz za co szef przyznaje podwyżki i co najbardziej ceni u pracowników.O podwyżce najlepiej rozmawiać, kiedy np. firma odniosła sukces oraz kiedy w miarę niedawno szef świętował sukces osobisty.
Aby porozmawiać o podwyżce, najlepiej poinformować o tym szefa kilka dni wcześniej, a także ustalić termin spotkania. Do ustalenia daty spotkania warto wykorzystać także okazje takie jak m.in.: ukończenie studiów, pozyskanie cennego klienta dla firmy czy ukończenie projektu, który przyniósł firmie spore zyski. Dodatkowo dla udanej rozmowy o podwyżce ważne jest aktualne samopoczucie szefa.
Nie należy zaczynać takiej rozmowy przed i po własnym urlopie, po chorobie, po dłuższej nieobecności w pracy, jak również wtedy, gdy na swoim koncie pracownik ma jeszcze świeżo popełniony błąd. Prosząc o podwyżkę, trzeba mieć mocne argumenty przemawiające na naszą korzyść oraz trzeba pokazać jak bardzo jesteśmy cenni dla firmy i jakie przynosimy jej korzyści. Najlepiej sporządzić na kartce spis własnych kompetencji zawodowych. Na spotkanie z szefem należy przyjść kilka minut wcześniej, co pozwoli nam dodatkowo opanować emocje;
W przypadku, gdy szef zdecydowanie odmówi podwyżki, należy zapytać o powód oraz od czego jest ona uzależniona oraz kiedy możemy się o nią ponownie ubiegać.
Kariera, Strona: 16, Z głową po podwyżkę, wrzesień 2008 r.