Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU
Temat: DYSKRYMINACJA ZE WZGLĘDU NA WIEK ?
Monitoring ogłoszeń o pracę przeprowadzony przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego w 2009 r. wykazał, że na ponad 60 tys. przeanalizowanych ogłoszeń w niemal 25 tys. stwierdzono nieprawidłowości, które mogą prowadzić do dyskryminacji w zatrudnieniu, z czego aż 10% dotyczyło wieku.O ile orzecznictwo Sądu Najwyższego (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/2008) ugruntowało się w odniesieniu do kwestii, czy osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie przez niego prawa do emerytury może stanowić jedyną przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy, o tyle limity wiekowe wykonywania poszczególnych zawodów to wciąż temat otwarty.
Zgodnie z uchwałą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę wyłącznie z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury stanowi bezpośrednią dyskryminację ze względu na wiek. Pogląd swój SN uzasadnił koniecznością zachęcania pracowników do jak najdłuższego pozostawania w zatrudnieniu nawet po przekroczeniu granicy wieku uprawniającej do świadczeń emerytalnych, jeżeli tylko mogą i chcą nadal pracować. Tymczasem w Polsce są zawody (sędzia, farmaceuta, pilot), których pracownicy mogą i chcą je nadal wykonywać, jednak prawo im tego zabrania.
Przepisy prawa krajowego, które wskazują wiek, wraz z ukończeniem którego osoba zostaje pozbawiona możliwości wykonywania zawodu, są zgodne z obowiązkiem równego traktowania, o którym mowa w dyrektywie Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, tylko jeżeli cel, jaki stawia sobie krajowy ustawodawca, jest zgodny z prawem, a środki mające służyć jego osiągnięciu można uznać za właściwe i konieczne. Celem wprowadzenia limitów wiekowych są zwykle względy bezpieczeństwa (np. pacjentów, pasażerów statku).
Na podstawie: http://rp.pl, Co ma pilot do dentysty, 10 czerwca 2010 r.