Temat: EBIT vs zysk operacyjny
Jesli chodzi o tax shield, to w nieruchomosciach nie biora tylko i wylacznie pod uwage 'interest', czy oprocentowanie, ale tez CCA, lub capital cost allowance (deprecjacja podatkowa).
Tak naprawde 'interest' odliczany jest bezposrednio z cashflows.
Przy wycenie firmy dostaniesz wtedy koszt 'equity'. Mozesz podac interest do cashflows i poprostu pod koniec odjac 'debt' i dostaniesz mniej wiecej to samo. Tak naprawde nigdy nie widzialem aby ktos uzywal 'interest', bo PV tax shield ma specyficzny wzor i poprostu nie robiloby to sensu.
-
PV = (Cdt/[d+k]) * ([1 + .5k]/[1 + k])
Where C = the capital cost of the asset added to the asset pool
d = CCA rate
t = the firm’s marginal income tax rate
k = the cost of capital or discount rate
-
Jesli chodzi o CCA, to wlaczany jest do tax shield poniewaz amortyzacja/deprecjacja podatkowa nie jest najczesciej liniowa. Z pewnoscia o tym wiesz. Sa liniowe, ale bardzo czasto nie, i dlatego wlaczaja ja w PV i tax shield. Poza tym czesto pod koniec ktoregos tam roku sprzedajemy np. jakis sprzet i tracimi tax shield podatkowy. Wzor jest uzywany na poczatku i na koncu, z odmiennym znakiem.
Co do dyskontowania i uzywania tax shields to z pewnoscia uzywaja ich do obliczania wartosci firm, ale nie tylko.
Kazdy pytanie na temat 'capital budgeting' bedzie mial PV of tax shield. Czy to pytanie na temat kupna/leasingu rzeczy trwalych, czy innych rzeczy gdzie mamy wklad czasu i amortyzacji.
Dodam tez ze PV of tax shield najczesciej nie jest rowny prawdziwym tax shields.
Dyskontowac mozna wszystko. Nie mowilem ze da Ci to poprawne rezultaty. Znam ludzi ktorzy dyskontuja nawet ludzi. Wystarczy tylko ze ustawisz poprawna rate dyskontujaca ;)
Pozdrawiam,
Pawel