Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Unia krajów Azji Południowo - Wschodniej 15.12.2008

Unia krajów Azji Południowo- Wschodniej 15.12.2008

Ministrowie spraw zagranicznych dziesięciu państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo- Wschodniej (ASEAN) ratyfikowali dziś Kartę ASEAN, przekształcającą tę luźno powiązaną organizację w gremium, wzorowane na Unii Europejskiej.

Karta przewiduje też w ciągu siedmiu lat stworzenie w regionie wspólnego rynku.

Dokument został ratyfikowany w stolicy Indonezji Dżakarcie, gdzie odbywa się konferencja szefów dyplomacji dziesięciu krajów. Ministrowie zadecydowali także o zwołaniu szczytu ASEAN w lutym przyszłego roku w Tajlandii.

Wchodząca dziś w życie Karta Stowarzyszenia została podpisana przez szefów państw ASEAN w listopadzie 2007 roku na szczycie w Singapurze. Po raz pierwszy w czasie 40 lat istnienia Stowarzyszenia, określa ona i formalizuje zasady działania grupy a także jej ekonomiczną i polityczną integrację, wzorowaną na regułach, jakimi rządzi się Unia Europejska. Obecnie decyzje w ramach ASEAN podejmowane są na zasadzie konsensu.

Karta przewiduje powołanie do 2015 r. wspólnego rynku w regionie, zamieszkałym przez 500 milionów ludzi. ASEAN jeszcze w latach 1990. nakreślił plany stworzenia strefy wolnego handlu, jednakże ich realizacja do tej pory przebiegała z oporami. W ramach Karty powstać ma także specjalna komisja ASEAN ds. promowania i ochrony praw człowieka w Azji Południowo-Wschodniej.

Grupa pierwotnie planowała sformalizowanie Karty na szczycie Stowarzyszenia, mającym odbyć się dziś w Chiang Mai w Tajlandii. Wydarzenia w tym kraju uniemożliwiły jednak zorganizowanie spotkania przywódców. Indonezja zaproponowała w zamian konferencję ministerialną w Dżakarcie.

ASEAN powstało w 1967 r. w Bangkoku jako antykomunistyczna, luźno powiązana koalicja krajów regionu. Następnie organizacja ewoluowała w kierunku bloku gospodarczego. Przyjęcie Karty oznacza, iż Stowarzyszenie nabrało statusu podmiotu prawa międzynarodowego.

W skład ASEAN wchodzą Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam.
PAP
http://www.rp.pl/artykul/2,234341.html