Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Rosja podpisuje umowę dotyczącą nowego gazociągu w Azji
Rosja podpisuje umowę dotyczącą nowego gazociągu w AzjiRussia seals Central Asian gas pipeline deal
W czwartek Rosja, Turkmenistan i Kazachstan sfinalizowały porozumienie o budowie gazociągu do Rosji, co zacieśnia kontrolę nad eksportem gazu do centralnej Azji ze strony Moskwy.
Umowa pojawia się w okolicznościach intensywnej konkurencji pomiędzy regionami bogatymi w źródła energii. Nowy gazociąg Kaspijski będzie omijał wybrzeże wschodnie morza Kaspijskiego, transportując z Turkmenistanu i Kazachstanu 20 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, do regionu Saratov w Rosji.
Julia Nanay z PFC Energy, mówi: "Porozumienie dotyczące tego gazociągu oznacza silniejszą współpracę pomiędzy Azją środkową a Rosją i jest to jedno z kluczowych dążeń Putina, dostawy gazu ze środkowej Azji dotrą wreszcie do Rosji".
Gazprom, rosyjska kompania gazowa pod nadzorem skarbu państwa, potrzebuje dostaw gazu z Azji środkowej, ponieważ musi za jego pomocą zrekompensować straty związane z polami na Syberii, w których spadek produkcji zagraża całemu eksportowi gazu w Europie, mowa o kwocie 37 miliardów dolarów rocznie (25,5 miliardów euro, 18,4 miliardów funtów).
Putin powiedział, że Rurociąg Kaspijski to "poważna inwestycja, która ma wzmocnić bezpieczeństwo krajów naszych krajów, nie chodzi tylko o Eurazję, ale o wielu konsumentów z Europy zachodniej".
Rosja, Kazakhstan, Turkmenistan i Uzbekistan planują niezależnie modernizację i rozbudowę starego gazociągu jeszcze z okresu ZSRR, a obecnie jedynego dużego kanału eksportowego wychodzącego z Azji środkowej.
Viktor Khristenko, minister energetyki Rosji, mówi, że rurociąg Kaspijski powstanie pod koniec 2010 roku. Każda z byłych republik weźmie udział w finansowaniu tego przedsięwzięcia na swoim terenie, dodał.
Putin i Nazarbayev rozmawiali wcześniej telefonicznie z Gurbangulym Berdymukhammedovem, pełniąym od roku funkcję prezydenta Turkmenistanu, który objął stanowisko prezydenckie po śmierci Sapurmurata Niyazova.
Berdymukhammedov rozpoczął budowę gazociągu eksportowego do Chin, którego celem jest uniezależnienie Turkmenistanu od rosyjskich kanałów eksportowych do końca 2009 roku.
Toczył on także wielokrotnie rozmowy z rządami krajów zachodnich, tematem rozmów był projekt gazociągu idącego przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu, łączącego się z planowanym systemem Nabucco, zaopatrującym w kaspijski gaz Europę. Nabucco to projekt zgodny z założeniami Unii Europejskiej, dotyczącymi dywersyfikacji kanałów importu gazu i ograniczenia monopolu Rosji.
Finalizacja projektu Gazociągu Kaspijskiego, ogłoszona po raz pierwszy w maju, odraczana była już kilkanaście razy, mimo silnych nacisków ze strony rosyjskich dyplomatów.
Tymczasem Turkmenistan przekonał Gazprom do zaakceptowania podwyżki ceny gazu o 30 procent, mimo wcześniejszych ustaleń o cenie na poziomie 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co miało być ceną niezmienną do 2009 roku. Cena znów wzrośnie do kwoty 150 dolarów za tysiąc metrów sześciennych w drugiej połowie roku 2008.
Analitycy mówią, że trudno byłoby przyszłym inwestorom gazociągu konkurować na rynku z ceną, jaką Gazprom zgodził się zapłacić Turkmenistanowi.
Autor: Isabel Gorst, Baku
© The Financial Times Limited 2007
http://ft.onet.pl/10,4768,rosja_podpisuje_umowe_dotycz...