Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Porozumienie o współpracy pomiędzy PAIiIZ i Radą Promocji...

Porozumienie o współpracy pomiędzy PAIiIZ i Radą Promocji Handlu Zagranicznego (CCPIT) miasta Kanton

31.08.2009

27 sierpnia w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielkami China Council for the Promotion of International Trade, Guangzhou Council (CCPIT miasta Kanton): panią Li Sanjian oraz panią Dong Ping. Na zakończenie rozmów podpisano porozumienie o współpracy.

Spotkanie poprowadził pan Sławomir Majman, Prezes Zarządu PAIiIZ. Ze strony Agencji udział wzięli także: pani Iwona Chojnowska-Haponik - dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych (DIZ) i Jakub Głuchowski - specjalista w Wydziale Dalekowschodnim DIZ.

CCPIT prowadzi szeroko zakrojoną promocję zagranicznej wymiany handlowej regionu Kanton, poszukuje partnerów handlowych dla tamtejszych producentów i eksporterów oraz organizuje dla nich wystawy, targi i wizyty zagraniczne mające na celu znalezienie partnerów handlowych. W tym celu ustanowiła 24 oddziały i zrzesza ponad 4,7 tys. firm oraz nawiązała kontakty z organizacjami promującymi gospodarkę z 40 krajów.
Odgrywając ważną rolę promotora i łącznika Kantonu z zagranicą, CCPIT miasta Kanton ma duże zasługi w promocji handlu i inwestycji tego miasta w wielu krajach świata.

Podczas spotkania w PAIiIZ omówiono perspektywy ożywienia handlu i rozwoju wzajemnych inwestycji poprzez nawiązywanie kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami. Bezpośrednim rozmowom mają służyć wystawy i seminaria inwestycyjne.


Prezes Sławomir Majman podkreślił, że Chiny są jednym z priorytetowych kierunków pozyskiwania inwestycji zagranicznych dla Polski. Współpracy gospodarczej oraz wzajemnym inwestycjom sprzyja również fakt, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu stanowi wrota do ekspansji w Europie dla firm spoza Wspólnoty. Inwestorzy lokujący swoje przedsięwzięcia w Polsce mogą korzystać ze wszystkich udogodnień wspólnego rynku unijnego a jednocześnie - z niższych cen produktów i usług niż w Europie Zachodniej. Prezes PAIiIZ powiedział też, że paradoksalnie, Polska zyskała na kryzysie pod wieloma względami. Pod względem inwestycyjnym, ponieważ firmy chcąc ograniczać koszty przenosiły część swojej produkcji z krajów Europy Zachodniej do Polski oraz pod względem wizerunku i atrakcyjności, ponieważ właśnie w dobie kryzysu szczególnie wyraźnie dostrzegane są pozytywne dane potwierdzające dobrą kondycję polskiej gospodarki a zwłaszcza jej solidne podstawy.

Przedstawicielki CCPIT wyraziły zainteresowanie udziałem chińskich firm w targach inwestycyjnych, wystawach i innych wydarzeniach realizowanych w Polsce, związanych z promocją gospodarczą. Uzgodniono że zarówno CCPIT miasta Kanton, jak i PAIiIZ będą szeroko informować przedsiębiorców o seminariach inwestycyjnych, które w dniach 20-29 października PAIiIZ zorganizuje w Chinach, w tym między innymi - w Kantonie. Seminaria będą częścią polskiej misji inwestycyjnej, w której wezmą udział przedstawiciele ministerstw, Specjalnych Stref Ekonomicznych, miast i regionów.

Spotkania te mają zachęcić chińskich inwestorów i eksporterów do podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorcami a także dostarczyć im informacji o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i dostępnych zachętach inwestycyjnych. (PAIiIZ)

http://www.paiz.gov.pl/nowosci/?id_news=2191&lang_id=