Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny i Rosja podpisują pięciopunktowe porozumienie

Chiny i Rosja podpisują pięciopunktowe porozumienie

Opr. Marcin Ambroziewicz
http://www.azjapacyfik.pl/index_2501.php?a_2501=938&b_...

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao oraz Dmitrij Miedwiediew spotkali się 17 czerwca br. w Moskwie, by omówić perspektywy rozwoju strategicznego partnerstwa i współpracy. Obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowego rozwoju chińsko-rosyjskich stosunków. W czasie spotkania podpisano pięciopunktowe porozumienie mające na celu zacieśnienie bilateralnej współpracy.

Liderzy akcentowali, że wzajemne wsparcie dla swoich głównych interesów jest ważnym elementem chińsko-rosyjskiego strategicznego partnerstwa. Po raz kolejny zapewniono, iż „Tajwan i Tybet są nierozłączną częścią chińskiego terytorium. Rosja nie zmieni swojego stanowiska co do przynależności Tajwanu i Tybetu i będzie wspierać pokojowy rozwój relacji w cieśninie.” Odpowiadając strona chińska wyraziła poparcie dla wysiłków w na rzecz zachowania pokoju i stabilności w regionie Kaukazu.

Ważnym punktem spotkań było oficjalne zakończenie prac demarkacyjnych zapoczątkowanych w 2008 roku. Ponadto ratyfikowano „Chińsko-Rosyjski traktat o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy” podpisany 16 lipca 2001r.

Obie strony wyraziły pogląd, że obecny kryzys finansowy zdestabilizował sytuację na rynku międzynarodowym i zdaniem przywódców „stanowi wielkie wyzwanie dla wzrostu gospodarczego obu krajów.” Prezydenci zgadzają się, że Chiny i Rosja powinny pracować razem, by zmniejszyć negatywny wpływ kryzysu na handel i współpracę między dwoma państwami. Według prezydentów Rosji i Chin wschodzące gospodarki i rozwijające się kraje powinny mieć większy głos oraz szerszą reprezentacje w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Rozmawiano intensywnie na temat negocjacji energetycznych między Chinami a Rosją oraz międzyrządowymi porozumieniami w kwestii surowców energetycznych. „Oba państwa posuwają się do przodu w kwestii współpracy energetycznej (…) co wznosi chińsko rosyjskie strategiczne partnerstwo na nowy poziom”- anonsowano w deklaracji.

Na spotkaniu podjęto również rozmowy na temat współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Potwierdzono, że prace nad projektem międzyrządowej umowy w sprawie utworzenia ośrodków kulturalnych w obu krajach idą w dobrym kierunku. Ponadto obie strony położyły nacisk na współpracę w dziedzinie prewencji i kontroli chorób zakaźnych.

Szefowie państw, podobnie jak w poprzednich deklaracjach, zgodzili się, że podstawowe zasady prawa międzynarodowego powinny być respektowane, a elementarne funkcje Organizacji Narodów Zjednoczonych zostać wzmocnione.

Dmitrij Miedwiediew i Hu Jintao wyrazili opinię, że społeczność międzynarodowa powinna zachęcać kraje rozwijające się do włączenia się w rozwiązywanie problemów ogólnoświatowych takich jak: kryzys finansowy, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo energetyczne, walka z ubóstwem, rozwój edukacji, opieka zdrowotna czy zmiany klimatyczne.

Na spotkaniu zaakcentowano rolę bezpieczeństwa, trwałego rozwoju gospodarczego i postępu społecznego w Azji Środkowej, które mają służyć długofalowym interesom wszystkich państw w tym regionie.

Liderzy stwierdzili, że oba kraje powinny wzmocnić współpracę regionalną w sprawie walki z terroryzmem, handlem narkotykami, przestępczością trans-graniczną oraz przestępczością zorganizowaną. A także zintensyfikować starania na rzecz przeciwdziałania finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Zwrócono również uwagę na współpracę międzynarodową na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przywódcy zaznaczyli, że walka ze zmianami klimatycznymi powinna być oparta na dotychczasowych porozumieniach takich jak Protokół z Kioto czy Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych o Zmianach Klimatu.

Odnosząc się do obecnej sytuacji politycznej Chiny i Rosja potwierdziły swoje poparcie dla traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Podkreśliły również, że wszystkie państwa powinny wdrożyć rezolucje nr 1540 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydenci wyrazili zaniepokojenie sytuacją na Półwyspie Koreańskim, tym samym wezwali do wznowienia rozmów sześciostronnych oraz rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej. Poruszono również kwestie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Według przedstawicieli obu stron „problem powinien zostać rozwiązany poprzez kompleksowe, trwałe i sprawiedliwe podejście zgodne z powszechnie akceptowalnymi zasadami prawa międzynarodowego”

Przywódcy wzywają do dyplomatycznego podejścia do kwestii irańskiego programu nuklearnego, a także do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji z Iranem.

Ostatnim akordem spotkania była zaproszenie D. Miedwiedjewa do Chin, a planowana wizyta odbędzie się w 2010 roku.

Opr. Marcin Ambroziewicz, student, II rok, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki

Źródła: http://id.china-embassy.org/indo/xwdt/t87490.htm

http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/18/content_1...

http://www.azjapacyfik.pl/index_2501.php?a_2501=938&b_...