Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny i Polska uzgodniły plan dalszej współpracy

2007-05-26 20:10:43 CRI

W dniach 24 do 26 maja z oficjalną wizytą w Polsce gościł przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wu Bangguo. W czasie jego podróży podpisane zostały liczne porozumienia o współpracy gospodarczo-handlowej i kulturalnej pomiędzy obydwoma państwami.

25 maja Wu wraz z polskim premierem Jarosławem Kaczyńskim uczestniczył w ceremonii podpisania Protokołu o Współpracy Kulturalnej na lata 2007 - 2010 pomiędzy ministerstwem kultury ChRL, a ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego RP. Wydarzenie to zostało pozytywnie przyjęte przez przedstawiciela strony polskiej, Jana Tyszowieckiego:

"W tym dniu podpisano jeszcze Protokół o Badaniach i Weterynaryjnych Standardach Mięs Eksportowanych przez Polskę do Chin, którego główne treści objaśnił nam wicedyrektor departamentu współpracy międzynarodowej przy Głównym Urzędzie Nadzoru Jakościowego i Badań Weterynaryjnego Chin, Li Qinghai:

"W tym dokumencie ustalono warunki, jakie ma spełniać mięso, które Polska chce eksportować do Chin, a także jak wyglądają konkretne procedury. Ma to zapewnić pomyślną realizację naszej wymiany handlowej."

Swoje zadowolenie z protokołu wyraził Główny Lekarz Weterynarii Polski, Krzysztof Jażdżewski. Oczekuje on, że dokument ten pomoże w otwarciu chińskiego rynku mięsa.



Porozumienie o Współpracy udało się uzgodnić chińskiej korporacji Wu Kuang i Polskiej Korporacji Brązu. Prezes chińskiej spółki, Zhou Zhongshu wspomniał, że z Polską Korporacją Brązu współpracuje już od dziesięciu lat. Pytany o perspektywy kooperacji, Zhou odparł:

"Nasza współpraca rokuje, moim zdaniem, dobrą przyszłość i ma wielki potencjał. Polski sprzęt jest zaawansowany i dlatego oczekujemy większej ilości kontaktów. Polacy mają cenne doświadczenia, które chcemy zapożyczać."

Polska jest największym partnerem handlowym Chin wśród państw środkowo-europejskich. W zeszłym roku obroty handlu chińsko-polskiego osiągnęły rekordowy poziom 4 mld 700 mln USD. Zakres współpracy ulega obecnie ciągłemu poszerzeniu. Komentując to, wiceminister handlu Chin, Wei Jianguo stwierdził:

"Na zmniejszanie salda dodatniego w chińsko-polskiej wymianie handlowej mamy trzy metody. Po pierwsze, zwiększymy import z Polski. Po drugie, zintensyfikujemy inwestycje w Polsce zachęcając duże firmy chińskie do zakładania fabryk na terytorium Polski. Po trzecie, będziemy importować z Polski wysokie technologie i wyróżniające się usługi biznesowe."

http://polish.cri.cn/177/2007/05/26/42@61144.htm