Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Czy komornik może odmówić przeprowadzenia eksmisji?

Czy komornik może odmówić przeprowadzenia eksmisji?

Wierzyciel posiadający tytuł wykonawczy nakazujący eksmisję dłużnika z lokalu i tak nie ma możliwości wyegzekwować swojego prawa, jeżeli nie wskaże pomieszczenia zastępczego lub jeśli dłużnik albo członek jego rodziny ma problemy zdrowotne.
Dzieje się tak dlatego, że komornicy sądowi odmawiają we wskazanych sytuacjach przeprowadzenia eksmisji powołując się na § 151 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników (Dz. U. Nr 10 poz. 52). W konsekwencji prowadzi to do faktycznej niemożliwości wyegzekwowania obowiązku określonego w prawomocnym wyroku.
Opisany stan rzeczy po raz kolejny stał się powodem interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich. W ocenie Rzecznika wskazany przepis przestał obowiązywać po zmianie stanu prawnego wprowadzonego ustawą z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (t.jedn.: Dz. U. 1998 Nr 120 poz. 787), uchylonej przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71 poz. 734).
Po raz pierwszy Rzecznik wystąpił w tej sprawie w 1995 r. do Ministra Sprawiedliwości, później jeszcze kilkakrotnie. Niestety, mimo zapewnień w 1997 r. ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości o podjętych pracach legislacyjnych, do dnia dzisiejszego treść przedmiotowego rozporządzenia, w zakresie wnioskowanym przez Rzecznika, nie uległa zmianie. Zdaniem Rzecznika istnieje pilna potrzeba wyeliminowania tego przepisu z obiegu prawnego.
Źródło: http://brpo.gov.pl.