konto usunięte

Temat: Rośnie liczba przestępstw gospodarczych biało...

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych biało kołnierzykowych.

W 2014 r. popełniono ich 163 tys., czyli o 8,5 tys. więcej niż rok wcześniej – informuje „Rzeczpospolita”.
Przestępczość białych kołnierzyków to problem, który staje się coraz większym zagrożeniem dla budżetu państwa. Jak wynika ze szczegółowych danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”, niepokojąco zwiększyła się przede wszystkim liczba oszustw gospodarczych. W 2014 r. było ich 71 tys., czyli o 9,5 tys. więcej niż rok wcześniej.
Gospodarcze nadużycia przynoszą sprawcom nieporównywalnie większe zyski niż te z napadów czy kradzieży. Może to być jedną z przyczyn zmniejszenia liczby przestępstw kryminalnych – w ubiegłym roku było ich 633 tys., czyli o 77 tys. mniej niż w 2013 r.
Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP uspokaja, że policja ma doświadczenie w ujawnianiu przestępstw gospodarczych. Jak dodaje, ich ściganiem zajmuje się dziś 4 proc. funkcjonariuszy, czyli ok. 3,8 tys. śledczych.
http://biznes.nf.pl/rosnie-przestepczosc-wsrod-bialych...

Ranking białokołnierzykowej przestępczości

Przestępstwa w tzw. białych kołnierzykach polegają na defraudowaniu pieniędzy z firmy przez pracowników lub ich szefów. CO za to grozi?
Sholam Weiss, to król rankingu tak zwanej białokołnierzykowej przestępczości. Oskarżony o łączną liczbę niespełna osiemdziesięciu przestępstw zasłużył na wyrok skazujący na 845 lat pozbawienia wolności. Weiss „może” przy tym starać się o zwolnienie warunkowe powiązane z dobrym sprawowaniem „już” w roku 2754, ponieważ w kwietniu 2011 roku amerykański sąd przychylił się do apelacji Sholam’a i złagodził przedstawiony mu wyrok związany z defraudacją około 450 milionów dolarów, skracając go o całe dziesięć lat.
Zasądzenie 845 lat pozbawienia wolności
Nielegalny proceder prowadzony przez urodzonego i wychowanego w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn Weiss’a trwał do jego zatrzymania przez służby federalne w 1999 roku. Podczas trwającego dziewięć miesięcy procesu zakończonego osiemnastego października 1999 roku, zarzucono mu popełnienie łącznie 78 przestępstw i powiązane z nimi nieprawne przejęcie niespełna pół miliarda dolarów majątku National Heritage Life Insurance. Sholam Weiss skazany został, zgodne z amerykańskim schematem łączenia należnych wyroków, na karę pozbawienia wolności na 845 lat oraz zobowiązany został do zapłaty 125 milionów dolarów z tytułu zadośćuczynienia oraz 123 milionów nałożonej nań kary. Weiss nie uczestniczył jednak osobiście w odczytaniu wyroku, ponieważ ostatniego dnia procesu, podczas obrad ławy przysięgłych, opuścił sąd w Orlando na Florydzie i zbiegł do Austrii. Po jego aresztowaniu przez władze austriackie, początkowo odmawiające wydania Weiss’a, został po odrzuceniu jego wniosku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Organizację Narodów Zjednoczonych, ekstradowany do Stanów Zjednoczonych jesienią roku 2000. Na mocy złożonego przez Weiss’a odwołania mającego doprowadzić do przekazania go ponownie w ręce władz Austrii, jego wyrok pozbawienia wolności został skrócony zgodnie z treścią postanowienia z 14 kwietnia 2011 roku o 10 lat, co finalnie oznacza 835 lat zasądzonej odsiadki. Jego dotychczas najbardziej zuchwałe oszustwo w historii świata finansów doprowadziło do upadku National Heritage Life Insurance Co. oraz utraty oszczędności życia przez tysiące emerytów stanu Floryda. W sprawie skazano przy tym ponad dwunastu innych oskarżonych. W postępowaniu prowadzonym przeciwko jego głównemu wspólnikowi, nieżyjącemu już Keith’owi Pound wydano łagodniejszy wyrok, w którym odczytano werdykt ponad siedemsetletniego pozbawienia wolności i przekraczającego wartość stu milionów zadośćuczynienia.

To właśnie Keith Pound zajmuje drugie, sławetne miejsce w opracowanym przez brytyjski The Times rankingu najdłuższych wyroków zasądzonych w sprawach o oszustwa finansowe. Trzecie niezaszczytne miejsce przypadło Normanowi Schmidt, który tworząc skomplikowaną piramidę finansową wyłudził ponad 38 milionów dolarów, za co wyrokiem sądu został w roku 2008 skazany na 330 lata więzienia. Kolejnym oszustem finansowym zasługującym na wyróżnienie jest Bernard Lawrence Madoff skazany przez amerykański sąd 29 czerwca 2009 roku na 150 lat więzienia za nadużycia sięgające niewyobrażalnej kwoty wysokości 50 miliardów dolarów. Jego wyrok był zaledwie o 50 lat wyższy od kary zasadzonej Willowi Hoover, skazanemu za 44 przestępstwa i zdefraudowanie blisko trzynastu milionów dolarów swoich klientów.

Pełny tekst: http://biznes.nf.pl/ranking-bialokolnierzykowej-przest...