Weronika Kowal

Weronika Kowal Student, Krakowska
Akademia

Temat: Wymagany wzorzec barwny – cromalin, matchprint, proof...

Witam,

od niedawna zajmuję się grafika 2d, dostałam wytyczne od drukarni na billboard jednak nie rozumiem jednego podpunktu: "Wymagany wzorzec barwny – cromalin, matchprint, proof cyfrowy.
W przypadku nie dostarczenia wzorca zastrzegamy sobie prawo nie ponoszenia
odpowiedzialności za odwzorowanie kolorów".

Nie orientuję się za bardzo w tematach druku bo jestem początkującym grafikiem, nie mam też bezpośredniego kontaktu z drukarnią, proszę o wyrozumiałość i jeśli ktoś potrafi wytłumaczyć o co chodzi będę bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam
Paweł B.

Paweł B. PBMedia sp. z o.o.

Temat: Wymagany wzorzec barwny – cromalin, matchprint, proof...

W ten sposób drukarnia zabezpiecza się przed ewentualnymi reklamacjami dotyczącymi barwy nie wynikającymi z ich winy.

Innymi słowy drukarnia nie ponosi odpowiedzialności za to, że wydruk wygląda inaczej niż projekt wyświetlany na Twoim monitorze. Zgadza się jednak na odpowiedzialność względem wzorca kolorystycznego - wydruku próbnego. Na dziś dzień najwygodniej wykonać go na prooferze i opatrzyć odpowiednim certyfikatem. Co więcej, wydruk odbitki próbnej (proofa) najlepiej zlecić drukarni do której później będzie wysłane zlecenie. Proof zostanie wykonany zgodnie z profilami kolorystycznymi drukarni.

Taki proof powinien zostać opatrzony certyfikatem np. FOGRA i dostarczony Tobie (zleceniodawcy) do zatwierdzenia (2 szt. - jedna dla Ciebie, druga dlla drukarni). Dopiero wtedy powinien ruszyć druk nakładowy. Jeśli druk nakładowy wykonuje się z możliwością pomiaru (nadrukowuje się specjalny pasek pomiarowy) to taka procedura umożliwia późniejsze porównanie odbitek nakładowych z proofem czyli daje podstawę do ew. reklamacji gdy kolory się różnią. Poza naocznym stwierdzeniem różnic, drukarnia lub inne studio DTP może dokonać pomiarów spektrofotometrycznych, zgodnie z normą, którą określa certyfikat (wspomniałem o FOGRA) i stwierdzić zgodność lub rozbieżność barw. FOGRA dopuszcza 5% różnicy w kolorach, w tzw. przestrzeni Lab.

Trzeba pamietać, że stosowanie takiej procedury w procesie produkcyjnym może się wiązać z dodatkowymi kosztami, którymi obciąża się klietna, inaczej mówiąc więcej zapłacisz ale będziesz spokojna o jakość wydruku.
Weronika Kowal

Weronika Kowal Student, Krakowska
Akademia

Temat: Wymagany wzorzec barwny – cromalin, matchprint, proof...

Dziękuję za odpowiedź ;)



Wyślij zaproszenie do