Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej
To podstawowy szkielet tego wskaźnika i tu zaczynają się schody. Warunek podstawowy to maszyny. Jeśli maszynista pracuje 8 godz to odliczając przerwy, pozostanie mu 7 godz. Przy jednokolorowej maszynie musi ją umyć przy każdej zmianie koloru co zajmie mu ok 30 min na kolor. Odliczając ten czas, pozostaje mu 5 godz na druk. Po zmianie koloru musi go rozjeździć na wałkach i ustawić na kałamarzu grubość/ilość podawanej farby oraz spasować na markach z już wydrukowanym kolorem. Jeśli za bardzo dociśnie szybkość druku, kolor zacznie jeździć a nie wyschnięta jeszcze farba brudzić kolejny arkusz. Przy tych pracach ginie w makulaturz ok 5-15 % czyli około 50-100 ark na kolor przeznaczonego do druku papieru.
Kolejnym zagadnieniem jest przygotowanie pracy do druku. Jeśli pochodzi z zewnątrz mogą być niespodzianki. Skoro zatem w oparciu o ten wskaźnik chcesz wyliczyć ile czasu zajmie wydrukowanie palety papieru musisz również uwzględnić sposób wykonania płyt drukarskich. I tu zamyka się wyliczanka jeśli nie posiadasz graficznego studia oraz naświetlarni klisz i płyt lub samych płyt a jako wykonawca wspomagasz się firmami z zewnątrz.
Kolejnym zagadnieniem nie jest ilość wydrukowanych ulotek tylko format papieru jaki maksymalnie drukuje maszyna offsetowa. Nakład 200 tys A6 na pełnoformatówce to 6250 arkuszy drukarskich + rozjazd. Maszyna musi przez wałki przepuścić te arkusze osiem razy i tu masz kolejną zadziabkę. Zrobisz po cztery komplety płyt na każdą ze stron ulotki czy tylko jeden komplet płyt?
Pytanie ma związek kosztami i czasem ale przy przewrotce trzeba bardzo precyzyjnie ustawić kałamarze. Piszę o tradycyjnym offsecie. Przy druku cyfrowym, problemem staje się dupleks.
W wypadku flekso, nakład liczy się w kg folii i zaczyna w okolicy 500 kg + laminowanie. Tu bezwzględnie musi być przy drukarni własne studio graficzne.
Nie dziw się zatem, że nikt z branży nie chciał Ci udzielić odpowiedzi jeśli w tej branży liczy się doświadczenie a nie wskaźniki wydajności.
Wydajność jest wtedy gdy maszyna ma pełnozmianowe obłożenie a nie wtedy gdy pracuje 3 godz na zmianę, dlatego większość drukarni bazuje na maszynach półformatowych.
Wg. mnie, zacznij tą pracę pisać zaczynając od parku maszynowego. Gilotyna rozcinająca arkusze na formatki użytków też wchodzi w ten wskaźnik wydajności i lepiej by była z fotokomórkami i włącznikiem na dwie ręce chroniąc w ten sposób zdrowie pracownika.
W miesięczniku drukarz znajdziesz informacje dotyczące nie tylko maszyn ale innych urządzeń niezbędnych w drukarni a jeśli pomyślisz, to może Ci się trafi cały art. dotyczący wydajności OEE
Ten post został edytowany przez Autora dnia 23.04.20 o godzinie 22:10