Michał Zdyb

Michał Zdyb Doradca podatkowy,
ADIT, Zapraszam na
LinkedIN

Temat: Dodatkowe abonamenty medyczne

Co powiecie na temat "wypocin" NSA odnośnie dodatkowych ubezpieczeń medycznych dla pracowników :-)
Michał Zdyb

Michał Zdyb Doradca podatkowy,
ADIT, Zapraszam na
LinkedIN

Temat: Dodatkowe abonamenty medyczne

W liście do Ministra Finansów i Ministra Pracy w sprawie podjęcia odpowiednich kroków legislacyjnych mających na celu złagodzenie negatywnych dla pracodawców i pracowników negatywnych konsekwencji orzeczenia NSA z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) w sprawie konieczności opodatkowania pakietów medycznych, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zauważa, że korekty dotykają rozliczeń podatku począwszy od stycznia 2004 r. Skutkuje to koniecznością sporządzenia kilkudziesięciu korekt, gdyż do końca 2006 r. pracodawcy sporządzali comiesięczne informacje PIT-4. Również pracownicy znajdują się w niefortunnej sytuacji, gdyż jeśli pracodawca nie dokona korekt, to nie są oni zwolnieni z odpowiedzialności podatkowej i karnoskarbowej. Muszą zatem sami ustalać wartość abonamentu medycznego, co jest zadaniem niewątpliwie skomplikowanym.
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: Dodatkowe abonamenty medyczne

No ale co byś chciał wiedzieć? Doprecyzuj pytanie.

Jeszcze jest ZUS, gdzie mają prawo cofać się 10 lat wstecz. Ale nie wiem jak to wygląda z punktu widzenia odpowiedzialności (czy odpowiada tylko płatnik, czy również ubezpieczony)
Michał Zdyb

Michał Zdyb Doradca podatkowy,
ADIT, Zapraszam na
LinkedIN

Temat: Dodatkowe abonamenty medyczne

Wszystko wiem i nawet mam swoje zdanie :-)

Chciałem poznać Wasze opinie odnośnie zasadności przyjętego przez NSA stanowiska...

Ciekawa jest kwestia ewentualnej odpowiedzialności na gruncie karno skarbowym jeżeli ktoś miał wypasiony abonament (są tacy) a więc teraz może mieć wypasioną zaległość podatkową :-)Michał Zdyb edytował(a) ten post dnia 15.07.10 o godzinie 18:38
Marcin G.

Marcin G. Doradca Podatkowy nr
wpisu 13040

Temat: Dodatkowe abonamenty medyczne

Kodeks Karny Skarbowy:
Art. 16a. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.1)), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

moża korygować, można wejśc w spór - zawsze to jakiś wybór ;))

Art. 1. § 1. Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

za zdarzenia przed orzeczeniem NSA może być ciężko dowieść winyMarcin G. edytował(a) ten post dnia 16.07.10 o godzinie 08:28



Wyślij zaproszenie do