konto usunięte

Temat: Dla przyszłych Doradców, którzy boją się o brak pracy

38 proc. Polaków posiada oszczędności

38 proc. Polaków posiada oszczędności, a kolejne 23 proc. deklaruje, że zamierza oszczędzać – wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC.

Osoby, które już posiadają oszczędności (w próbie Polaków uzyskujących stałe dochody), jako miejsce ich zdeponowania najczęściej wybierają lokaty bankowe. Takiego wskazania udzieliło 50 proc. ankietowanych (posiadających oszczędności). Drugą pod względem popularności możliwością inwestowania jest… „nic”, co oznacza, że ¼ oszczędzających trzyma pieniądze po prostu w domu. Co piąty Polak wskazuje fundusze inwestycyjne, a 7 proc. inwestuje w nieruchomości.

Spośród osób, które myślą o rozpoczęciu inwestowania, 30 proc. – jako segment przyszłych inwestycji – wskazuje nieruchomości, 33 proc. wybrałoby zaś lokatę, 19 proc. fundusze inwestycyjne, a 12 proc. giełdę.

Wśród Polaków posiadających oszczędności połowa deklaruje, że inwestuje regularnie, a w tej grupie 72 proc. twierdzi, że odkłada pieniądze co miesiąc. Oznaczałoby to, że mniej więcej co dziesiąty Polak każdego miesiąca odkłada pieniądze z myślą o przyszłości.

Jeśli chodzi o cele oszczędzania, to 26 proc. wskazań dotyczyło przyszłości dzieci oraz wnuków – była to najpopularniejsza opcja.

Prawie co czwarty oszczędzający zadeklarował, że z posiadanych oszczędności, byłby w stanie utrzymać się dłużej niż rok, gdyby nagle utracił obecne źródła dochodu. Taka sama liczba ankietowanych wskazała, że swoje oszczędności buduje już od ponad 10 lat.

Badania preferencji inwestycyjnych Polaków zostało wykonane w dniach 18 – 24 maja na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej dla mieszkańców polski w wieku 20 – 70 lat, którzy nie są bezrobotni.

Tendencja do trzymania oszczędności w domu wydaje się niepokojąca, ponieważ nie jest to opcja ani bezpieczna, ani efektywna. Również lokaty bankowe nie są w obecnych warunkach efektywne (niski dochód).

Z pytania „jak długo oszczędzasz” da się natomiast wysnuć wniosek, że liczba Polaków gromadzących oszczędności rośnie bardzo szybko, bowiem aż 27 proc. ankietowanych przyznało, że robi to krócej niż rok. Można zatem mówić o rosnącej świadomości konieczności oszczędzania, zwłaszcza w kontekście ewidentnej słabości systemów emerytalnych w Polsce, które z całą pewnością nie zapewnią Polakom emerytury zbliżonej choćby do poziomu średnich zarobków z okresu aktywności zawodowej.

Myślę, że Doradców Finansowych czeka bardzo dużo pracy.Mariola Lalik edytował(a) ten post dnia 25.06.07 o godzinie 09:53