Radosław Rabiański

Radosław Rabiański prezes Fundacji
Rozwoju Nauki

Temat: Powstaje Rada Naukowa Fundacji Rozwoju Nauki

Fundacja Rozwoju Nauki (FRN) prowadzi konsultacje zmierzające do utworzenia Rady Naukowej. Zapraszamy do współpracy wszystkich naukowców ze stopniem naukowym doktora (lub wyższym), niezależnie od reprezentowanej dyscypliny naukowej, którzy zechcieliby czuwać nad działalnością statutową Fundacji. Do zadań i kompetencji Rady należy m.in.:

• wskazywanie Fundacji nowych kierunków działania
• opiniowanie i inicjowanie projektów naukowo-badawczych i wydawniczych
• rozstrzyganie organizowanych przez Fundację konkursów naukowych

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie naukowego CV na adres e-mail: fundacja@frn.org.pl lub skorzystanie z formularza kontaktowego (z dopiskiem w temacie wiadomości „Rada Naukowa”). Prosimy o zapoznanie się wcześniej z Regulaminem Rady Naukowej, który szczegółowo określa tryb działania, zadania i kompetencje Rady.

konto usunięte

Temat: Powstaje Rada Naukowa Fundacji Rozwoju Nauki

Dziękuję za zaproszenie,
CV przełałem metodą formularza
PoZdrawiam
Adam Hamed

konto usunięte

Temat: Powstaje Rada Naukowa Fundacji Rozwoju Nauki

Interesująca inicjatywa.
Poproszę o komentarz i wyjaśnienie paru rzeczy, które znalazłem na stronie fundacji i w internecie:

"§ 8.
1. Rada nie jest organem kolektywnym. Członkowie Rady wykonują swoje zadania osobiście
– z własnej inicjatywy lub w odpowiedzi na imienne zapytania Zarządu. Oznacza to
w szczególności, że każdy członek Rady:
a) samodzielnie inicjuje działania o charakterze naukowo-badawczym, wydawniczym
i edukacyjnym, przedstawiając je Zarządowi we własnym imieniu, (...)"
(http://www.frn.org.pl/regulamin_rady.html)

oraz

"Fundacja Rozwoju Nauki pragnie wspierać polskie firmy w procesie promocji i komercjalizacji tworzonych przez nie innowacyjnych rozwiązań technicznych, projektów i wynalazków.
By usprawnić ten proces powołała jednostkę gospodarczą o nazwie Biuro Komercjalizacji Badań Naukowych. Ewentualna nadwyżka zysków nad kosztami prowadzonej przez Biuro działalności będzie w całości przekazywana na działalność statutową Fundacji."
(http://www.frn.org.pl/komercjalizacja_badan.html)

Pytania
1. Co rozumie się przez komercjalizację badań? Jak to się ma do praw patentowych, własności intelektualnej poszczególnych członków Rady oraz podmiotów gospodarczych, w których są zatrudnieni członkowie Rady?
2. Gdzie mieści się Fundacja? Na stronie (http://www.frn.org.pl/kontakt.html) podany jest tylko adres do korespondencji, co nie jest równoznaczne.
2. Czy Fundacja Rozwoju Nauki, o której tutaj mowa, jest tym samym (albo jest w jakiś sposób powiązana) co powstała w zeszłym roku Fundacja na Rzecz Nauki Polski PANGEA, której prezesem jest ta sama osoba i którą znalazłem tutaj:
http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=fundacja%20nauki...

Pozdrawiam

(To samo pytanie zamieściłem w Grupie GL poświęconej Fundacji> http://www.goldenline.pl/forum/2731072/rada-naukowa-fu...
Radosław Rabiański

Radosław Rabiański prezes Fundacji
Rozwoju Nauki

Temat: Powstaje Rada Naukowa Fundacji Rozwoju Nauki

Witam serdecznie,

dziękuję za pytania.

1) Jeśli chodzi o przytaczany przez Pana zapis z Regulaminu Rady Naukowej, który brzmi: "Rada nie jest organem kolektywnym" etc. (ciąg dalszy dostępny poprzez zamieszczony link), wyjaśniam:

Rada Naukowa Fundacji składa się z przedstawicieli świata nauki reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe. W związku z tym członkiem Rady może być zarówno naukowiec zajmujący się fizyką stosowaną, jak i np. historyk sztuki, botanik, zoolog itd. Rada nie jest organem kolektywnym w tym sensie, że członkiem Rady może zostać tylko taka osoba, która posiada wystarczające kompetencje w swojej dziedzinie, by osobiście wspierać Zarząd swoją opinią w sprawach podejmowanych przez Zarząd, bez konieczności konsultowania ich z innymi członkami Rady czy osobami spoza Rady. Zarząd Fundacji, znając dokładnie specjalizację członków Rady i ich kompetencje, będzie kierował zapytania imienne do tych członków Rady, których kompetencje odpowiadają dziedzinie analizowanej przez Zarząd, czy to na płaszczyźnie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych, projektów wydawniczych, czy w jakiejkolwiek innej kwestii należącej do kompetencji Rady.

Więcej informacji na temat funkcjonowania Rady Naukowej można znaleźć w statucie Fundacji (por. § 24), który również dostępny jest na stronie.

2) Jeśli chodzi o cytat ze strony Fundacji, który brzmi: "Fundacja Rozwoju Nauki pragnie wspierać polskie firmy w procesie promocji i komercjalizacji...", wyjaśniam:

Przez komercjalizację rozumiemy to, co powszechnie przez komercjalizację się rozumie. Polecam tutaj opracowanie przygotowane przez Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Krakowskiej pt. "Komercjalizacja wyników badań naukowych" (dostępne w Internecie w postaci PDF-u). Mówiąc krótko, przez komercjalizację (wyników) badań naukowych w postaci patentów, projektów lub wynalazków, rozumiemy szeroko rozumiany proces ich spieniężania, pozwalający właścicielom praw patentowych/ wynalazcom na zarabianie na swoich odkryciach, a optymalnie pozwalający na odniesienie przez nich sukcesu komercyjnego.

Członkowie Rady Naukowej nie są stroną umów z właścicielami praw patentowych i nie biorą udziału w zawieraniu takich umów. Kilka takich umów już zostało zawartych.
Fundacja nie interesuje się prawami patentowymi i własnością intelektualną członków Rady Naukowej oraz ich zatrudnieniem i związkami z innymi podmiotami, dopóki członek Rady Naukowej nie zwróci się do Fundacji z prośbą o współpracę w komercjalizacji jego własnych badań naukowych. Nawiązanie takiej współpracy jest jak najbardziej możliwe,
oznacza jednak ustanie członkostwa w Radzie Naukowej, podobnie jak w przypadku zatrudnienia członka Rady przez Fundację. Ale niezależnie od tego, kto będzie stroną umowy związanej z komercjalizacją badań naukowych, właścicielem dóbr intelektualnych (praw patentowych itd.) pozostanie ich prawny właściciel i umowa z Fundacją niczego tutaj nie zmienia.

3) Jeśli chodzi o siedzibę Fundacji i jej nazwę:

- siedziba Fundacji jest w tym przypadku tożsama z adresem do korespondencji;

- Fundacja Rozwoju Nauki i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej "Pangea" to ta sama instytucja. Ponieważ pod poprzednią nazwą fundacja nie rozpoczęła swojej działalności, fundator skorzystał z okazji, by ją nieco zmodyfikować i skrócić, stąd jej obecne brzmienie. O tożsamości dwóch podmiotów zawsze decyduje numer KRS;

- ponieważ mamy do czynienia z tą samą fundacją, prezesem obu fundacji jest ta sama osoba.

Gdyby miał Pan dodatkowe pytania lub coś wymaga wyjaśnienia, zachęcam do ich zadawania. O ewentualne pytania proszę również inne osoby, które być może interesują się konkursem na członków Rady Naukowej FRN, a uważają, że coś wymaga komentarza lub doprecyzowania.

Pozdrawiam,
Radosław Rabiański

Następna dyskusja:

Biuletyn Ministra Edukacji ...




Wyślij zaproszenie do