Temat: Powstaje Rada Naukowa Fundacji Rozwoju Nauki
Witam serdecznie,
dziękuję za pytania.
1) Jeśli chodzi o przytaczany przez Pana zapis z Regulaminu Rady Naukowej, który brzmi: "Rada nie jest organem kolektywnym" etc. (ciąg dalszy dostępny poprzez zamieszczony link), wyjaśniam:
Rada Naukowa Fundacji składa się z przedstawicieli świata nauki reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe. W związku z tym członkiem Rady może być zarówno naukowiec zajmujący się fizyką stosowaną, jak i np. historyk sztuki, botanik, zoolog itd. Rada nie jest organem kolektywnym w tym sensie, że członkiem Rady może zostać tylko taka osoba, która posiada wystarczające kompetencje w swojej dziedzinie, by osobiście wspierać Zarząd swoją opinią w sprawach podejmowanych przez Zarząd, bez konieczności konsultowania ich z innymi członkami Rady czy osobami spoza Rady. Zarząd Fundacji, znając dokładnie specjalizację członków Rady i ich kompetencje, będzie kierował zapytania imienne do tych członków Rady, których kompetencje odpowiadają dziedzinie analizowanej przez Zarząd, czy to na płaszczyźnie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych, projektów wydawniczych, czy w jakiejkolwiek innej kwestii należącej do kompetencji Rady.
Więcej informacji na temat funkcjonowania Rady Naukowej można znaleźć w statucie Fundacji (por. § 24), który również dostępny jest na stronie.
2) Jeśli chodzi o cytat ze strony Fundacji, który brzmi: "Fundacja Rozwoju Nauki pragnie wspierać polskie firmy w procesie promocji i komercjalizacji...", wyjaśniam:
Przez komercjalizację rozumiemy to, co powszechnie przez komercjalizację się rozumie. Polecam tutaj opracowanie przygotowane przez Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Krakowskiej pt. "Komercjalizacja wyników badań naukowych" (dostępne w Internecie w postaci PDF-u). Mówiąc krótko, przez komercjalizację (wyników) badań naukowych w postaci patentów, projektów lub wynalazków, rozumiemy szeroko rozumiany proces ich spieniężania, pozwalający właścicielom praw patentowych/ wynalazcom na zarabianie na swoich odkryciach, a optymalnie pozwalający na odniesienie przez nich sukcesu komercyjnego.
Członkowie Rady Naukowej nie są stroną umów z właścicielami praw patentowych i nie biorą udziału w zawieraniu takich umów. Kilka takich umów już zostało zawartych.
Fundacja nie interesuje się prawami patentowymi i własnością intelektualną członków Rady Naukowej oraz ich zatrudnieniem i związkami z innymi podmiotami, dopóki członek Rady Naukowej nie zwróci się do Fundacji z prośbą o współpracę w komercjalizacji jego własnych badań naukowych. Nawiązanie takiej współpracy jest jak najbardziej możliwe,
oznacza jednak ustanie członkostwa w Radzie Naukowej, podobnie jak w przypadku zatrudnienia członka Rady przez Fundację. Ale niezależnie od tego, kto będzie stroną umowy związanej z komercjalizacją badań naukowych, właścicielem dóbr intelektualnych (praw patentowych itd.) pozostanie ich prawny właściciel i umowa z Fundacją niczego tutaj nie zmienia.
3) Jeśli chodzi o siedzibę Fundacji i jej nazwę:
- siedziba Fundacji jest w tym przypadku tożsama z adresem do korespondencji;
- Fundacja Rozwoju Nauki i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej "Pangea" to ta sama instytucja. Ponieważ pod poprzednią nazwą fundacja nie rozpoczęła swojej działalności, fundator skorzystał z okazji, by ją nieco zmodyfikować i skrócić, stąd jej obecne brzmienie. O tożsamości dwóch podmiotów zawsze decyduje numer KRS;
- ponieważ mamy do czynienia z tą samą fundacją, prezesem obu fundacji jest ta sama osoba.
Gdyby miał Pan dodatkowe pytania lub coś wymaga wyjaśnienia, zachęcam do ich zadawania. O ewentualne pytania proszę również inne osoby, które być może interesują się konkursem na członków Rady Naukowej FRN, a uważają, że coś wymaga komentarza lub doprecyzowania.
Pozdrawiam,
Radosław Rabiański