Borys Czyhin

Borys Czyhin Public Relations,
Warszawa

Temat: Meteoropatom na pomoc

To chyba odpowiednie miejsce, by napisać o tym jak na nasze samopoczucie wpływa pogoda za oknem? Natrafiłem na kilka ciekawych informacji i zaczynam się zastanawiać czy ja sam nie jestem przypadkiem meteoropatą, czyli osobą, na którą negatywny wpływ ma właśnie pogoda. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić. Przeczytajcie sami. Czy ktoś z Was słyszał o innych metodach przeciwdziałania meteoropatii?


Zmienna pogoda wpływa na wszystkich bez względu na wiek. Meteoropatia to wrażliwość ustroju na zmiany pogody skutkująca patologicznymi reakcjami w sferze somatycznej i psychicznej człowieka. Wpływ na nasze samopoczucie może mieć każdy czynnik atmosferyczny. Respondenci biorący udział w badaniu, przeprowadzonym w 2006 roku przez SMG/KRC, przyczyn swojego dyskomfortu zdrowotnego szukają w zmianach pogodowych. Do najczęściej wskazywanych należą: nagła zmiana ciśnienia (56% respondentów),niskie ciśnienie (46% respondentów), jesienno-zimowa pora (36% wskazań), deszcz (32% pytanych), silny wiatr (31%respondentów), brak słońca przez dłuższy czas (24% respondentów), skoki temperatur (22%badanych). U meteoropaty każda zmiana warunków biometeorologicznych powoduje spadek sił witalnych. Największym problemem dla meteoropaty, wymienianym przez 62% respondentów, jest uciążliwy ból głowy. Osoby wrażliwe na zmiany pogodowe, które wzięły udział w badaniu, uskarżały się na dolegliwości fizyczne typu: ospałość (37%), uczucie zmęczenia (35%), trudności z koncentracją (15%), bezsenność (10%).

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim zwiększyć zdolności adaptacyjne organizmu. Należy zadbać o to, żeby organizm był wypoczęty, wyspany, należycie odżywiony i odpowiednio nawodniony. Dużą rolę odgrywa regularność snu i posiłków. W każdym okresie naszego życia niezmiernie istotna jest rola spożywanych napojów. Najlepiej pragnienie ugasić szklanką źródlanej wody. Nie jest ona, co prawda, zaliczana do składników odżywczych, ale dzięki odpowiedniemu nawodnieniu uzyskuje się prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W Polsce, w której mamy klimat umiarkowany, zalecane jest spożywanie 8-10 szklanek płynów, najlepiej niegazowanej wody źródlanej (2-2,5l) na dobę. Ilość wypijanych płynów powinna równoważyć utratę wody, uchodzącej z organizmu w postaci potu. Dlatego po napoje należy sięgać regularnie, nawet wtedy, gdy nie odczuwa się pragnienia.

Kolejnym i być może najważniejszym krokiem jest przyzwyczajanie organizmu do zmian warunków atmosferycznych przez ruch na świeżym powietrzu oraz wyjazdy w okolice o zmiennym i wymagającym dla organizmu klimacie (morze, góry). Naprzemienne zimne i gorące prysznice, sauna, łaźnia parowa i krioterapia także mogą odgrywać rolę w przystosowywaniu do zmian pogody, ale tu należy indywidualnie zasięgnąć opinii lekarskiej, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.