Temat: No to moze ja Panie kierowniku..
Witam serdecznie wszystkich!!!!
Egzamin na licencje Detektywa, przebiegał dość karkołomnie, Na wstępie, przewodniczący Komisji poprosił nas. To znaczy egzaminowanych o dokumenty, które uprawniają nas do zwolnienia z części tematów egzaminacyjnych. To znaczy dyplom, oraz indeks z WSP-Szczytno. Na mocy decyzji komisji, zostałem zwolniony tej części tematyki egzaminacyjnej, którą obejmował program uczelni.
Co jest charakterystyczne, zapisy w indeksie muszą być jednoznaczne, Np. by objęło nas zwolnienie z Psychologii Sądowej, zapis w indeksie też musi tak brzmieć, Psychologia i elementy psychologii sądowej. By otrzymać zwolnienie z kryminalistyki i wiktymologii, zapis w indeksie właśnie musi tak brzmieć - Kryminalistyka i Wiktymologia. Jeżeli nie ma takich zapisów, to komisja może poprosić o wypisanie oświadczeń, iż program uczelni zwierał też tematykę np. wiktymologii,
Ponadto, jako były Policjant jestesmi zwolnieni z przepisów Ustawy o Policji. Jest to korzystne w jednym elemencie, a w drugim nie. Np. zwolnienie z zagadnień Ustawy o Policji, nie zwalnia nas z przepisów Ustawy o Straży Granicznej, AW, ABW, które to organy posiadają podobne przepisy, a które nie do końca są nam znane w takim stopniu jak Ustawa o Policji. Jak komisja nie ma możliwości zadawania pytań z przepisów, które jako „byli” i przez to są nam znane to otrzymujemy pytania dla mnie bardzo egzotyczne. A o to przykłady - jakiego zwrotu używa funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego przed oddaniem strzału, drugie – gdzie funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego holują zabezpieczone przez siebie pojazdy. Straż Graniczna, czy koń to jest środek przymusu bezpośredniego, wymienić wszystkie środki operacyjne stosowane przez SG, z Psychologii Sadowej, - kto to jest świadek ze słuchu,
Ze struktury organizacyjnej Prokuratury – czy Prokuratura Apelacyjna posiada uprawnienia do prowadzenia czynności procesowych. Ponadto jest duzo pytań z Ustawy o ochronie danych osobowych, dotyczących informacji niejawnych, itp.
Nic nie wspomniałem na temat Ustawy o detektywie, ale w tym przypadku trzeba sobie kupić przepisy Ustawy z komentarzem Gozdura (taka różowa książeczka i w całości na pamięć sobie przyswoić wraz z przepisami około ustawowymi. Nie polecam wcześniejszej książki tego autora w tym akurat zagadnieniu, ponieważ, stan prawny zawarty w tej publikacji jest na 2003 roku, a przepisy zostały zmodyfikowane w 2004 roku (nowa ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej. W pozostałych zganieniach Vademecum, może nam jedynie posłużyć jako „kompas” wytaczający drogę do poszukiwania materiałów, które nam posłużą do efektywnego przygotowania się do tego trudnego (bez przesady) egzaminu.