Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Dom zeroenergetyczny

W dzisiejszym ogólnopolskim raporcie ekologicznym "Puls Ziemi", na antenie PR Katowice poruszono temat domów pasywnych i zero-energetycznych. Temu drugiemu chciałbym poświęcić uwagę, gdyż znowu wygląda na polski(?), niedoceniony wynalazek:

Pierwszy dom "zeroenergetyczny"

"Pod Olsztynem powstał pierwszy dom w systemie "zero energii" - czyli ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej - poinformowała Katarzyna Capłap z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Unii Europejskiej i Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorem rozwiązania jest przedsiębiorca budowlany inż. Wiesław Krawczyk.
(...)
Nowatorstwo koncepcji - dodaje Capłap - polega m.in. na kumulowaniu ciepła słonecznego w specjalnych akumulatorach ziemnych i wykorzystywaniu go w miarę potrzeby, czyli głównie jesienią i zimą, do ogrzewania. System dogrzewa wówczas ściany zewnętrzne budowli, a latem, gdy działa klimatyzacja, chłodzi je.
Głównym źródłem ciepła dostarczanego z zewnątrz jest słońce. Jednak, jak zauważa twórca, dwa zamontowane na dachu solary słoneczne nie mają wiele wspólnego z dostępnymi na rynku bateriami słonecznymi. Tworzy jej zintegrowany system rur polipropylenowych, ułożonych bezpośrednio pod dachem, dzięki czemu wyeliminowano efekt chłodzenia wiatrem, występujący w tradycyjnych solarach.
Niezwykle ważną rolę odgrywa także podziemny akumulator, umieszczony pod płytą fundamentową, który magazynuje niezużyty do bezpośredniego ogrzania budynku nadmiar energii oraz mechanizm podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
(...)
Wiesław Krawczyk swój pomysł już opatentował. Teraz planuje budować w tej technologii kolejne budynki."

w audycji była wypowiedź tego inżyniera, że na takim akumulatorze można 2 lata przeżyć jeśli chodzi o ogrzewanie domu który jest jednopiętrowy ok.200m2 i bez podpiwniczenia, temperatura ogrzewania do 25 stopni przy zastosowaniu 3-warstwowych szyb - podobno takie domy już są pobudowane i zima w Polsce im nie straszna. Koszt nie jest dużo wyższy od budownictwa tradycyjnego a zwrot jest po 8-10 latach

we wpisach pod artykułem jest informacja o podobnych domach:
Koszt budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych Isomaxu

"Firma Isomax Polska oferuje domy jednorodzinne i wielorodzinne ogrzewane tylko energią słoneczną i energią cieplną ziemi - budujemy je w każdej strefie klimatycznej Polski. W domach Isomaxu nie występują żadne piece grzewcze ani grzejniki, nie ma tu pomp ciepła."

po przeczytaniu szczegółów raczej bym to zaliczył do domów pasywnych (choć tych najbardziej wydajnych), bo systemy paneli solarnych montowane na dachu, itd.
Porównanie domu pasywnego z domem Isomaxu

niemniej jednak koszty budowy są porównywalne z kosztami tradycyjnego budownictwa, więc gra warta świeczki :-)

jeszcze o dodatkowej zalecie takich domów:

Dom zeroenergetyczny przyszłością

"(...)Komisja Europejska przygotowała poprawkę do Dyrektywy EPBD, która zobowiązują kraje członkowskie do przygotowania planów doprowadzenia istniejących budynków do standardu bardzo niskiego zapotrzebowania na energię, jaki charakteryzuje np. domy pasywne. - Na modernizacji starych, źle ocieplonych budynków zyskamy jednak wszyscy, gdyż umożliwia ona uzyskanie oszczędności energii rzędu 80%, a przy tym zapewnia nam czystsze środowisko naturalne – dodaje Jakub Dygas z Rockwool Polska.

Warto także podkreślić, że włączając się w proces ograniczenia zużycia energii w budynkach, przyczyniamy się do tworzenia zielonych miejsc pracy. EURIMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji) szacuje, że w samej Europie dostosowanie budynków do wymogów Dyrektywy EPBD spowoduje stworzenie blisko 500 tys. nowych miejsc pracy. Jednocześnie, poprzez dywersyfikację źródeł energii i jej oszczędzanie, uniezależniamy się od niestabilnych politycznie dostawców surowców energetycznych."

pozdrawiam
MM
Stanisław Zabilski

Stanisław Zabilski elektromechanik

Temat: Dom zeroenergetyczny

Stowarzyszenie
Wzajemnego
Wsparcia
>N<
Natura realizuje podobny projekt;
====<<NATURA XXI">>=========
D.O.M.-ek 25m2 12km za Bielskiem
samowystarczalny w media,
prace wtoku...
zapraszam na ;
blog/www.ekologia.pl
Pozdrawiam Stanisław Z.
Małgorzata P.

Małgorzata P. Dyrektor Instytutu
Geodezji

Temat: Dom zeroenergetyczny

Zobacz kiedy zwrócą się środki zainwestowane w zakup kolektorów słonecznych. Odwiedź: http://www.solar-ds.c0.pl

http://solar-ds.c0.pl/index.php?option=com_content&vie...

Temat: Dom zeroenergetyczny

To moim zdaniem z pomocą na pewno przyjdzie takie rozwiązanie https://www.dombezkosztow.com
Jeśli chodzi o mnie to polecam, ponieważ macie do czynienia z naprawdę profesjonalną firmą. Warto jest na pewno zajrzeć na tą stronę.

Temat: Dom zeroenergetyczny

Fakt, firm jest sporo, ale to jaki jest rozrzut cenowy, to głowa mała. Wejdź sobie na stronę https://domikon.pl/, bo u nich dostaniesz bezpłatną wycenę wraz z porównaniem u konkurencji (spore ułatwienie), 30 letnią gwarancję na konstrukcję i wybudujesz się do A do Z.

Następna dyskusja:

Nowy dom na spokojnej polsk...




Wyślij zaproszenie do