Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Rak pod kontroląNigdy nie było lepszego momentu na...

Rak pod kontroląNigdy nie było lepszego momentu na chorobę nowotworową. Razi was takie stwierdzenie? Ujmijmy więc to inaczej: dzięki nieustannym badaniom nasza wiedza o strasznej chorobie na „r” rośnie, a wraz z nią także szanse na przeżycie. Eksperci są jednak zgodni, że najlepszym sposobem walki z rakiem jest prewencja, prewencja i jeszcze raz prewencja.
Czytaj więcej
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1600...

Rak nie pojawia się magicznym sposobem znikąd – tłumaczy dr Gareth Evans, konsultant ds. medycyny genetycznej w St. Mary’s Hospital w Manchesterze oraz rzecznik The Genesis Appeal (organizacji charytatywnej zajmującej się walką z rakiem piersi – przyp. Onet). Jest on wynikiem czynników genetycznych i wieloletnich zniszczeń DNA, toteż najlepsze ubezpieczenie zdrowotne stanowi w jego przypadku wyeliminowanie złych nawyków.

Innymi słowy, jest wiele sposobów, by uodpornić swój organizm na raka i to niezależnie od wieku. Warto zacząć od zaraz, kierując się poradami ekspertów.

Po dwudziestce

Rak jest w tym wieku chorobą rzadką, ale też najwięcej szkód może poczynić właśnie w tej dekadzie życia. Rzućmy papierosy – zmniejszymy tym sposobem ryzyko zachorowania na raka płuc. Około 83 proc. przypadków raka płuc u kobiet jest wynikiem palenia – informuje nas dr Elizabeth Rapley z Instytutu Badań nad Rakiem.

Nie warto też przesadzać z koktajlami alkoholowymi. – Rozkładający się w naszym organizmie alkohol uwalnia szkodliwe substancje chemiczne, zwiększając ryzyko raka – tłumaczy dr Evans. Eksperci zalecają ograniczanie się do jednego drinka dziennie. Nie ma sensu zachowywać wstrzemięźliwość, żeby później pójść w tango: popijawy wyrządzają organizmowi znacznie poważniejszą krzywdę niż regularne, umiarkowane picie –wynika z nowego duńskiego badania.

Aby dodatkowo zmniejszyć zagrożenie, na plaży zejdźmy z leżaka i smarujmy się filtrami, by zapobiec rakowi skóry, a także zawsze używajmy prezerwatywy! – W 99 proc. przypadków raka szyjki macicy powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową – mówi dr Ranjit Manchananda, rzecznik The Eve Appeal (fundacja badań nad rakiem narządów rodnych – przyp. Onet). – Kobiety powinny regularnie wykonywać cytologię po ukończeniu 25 roku życia – badanie to umożliwia wykrycie zmian szyjki macicy, zanim te przerodzą się w nowotwór.

Po trzydziestce


Zachorowalność na raka jest u osób w tym wieku nadal niska i możemy wiele zrobić, by taka pozostała. Jeśli chcemy urodzić dziecko, pamiętajmy, że im wcześniej się na to zdecydujemy, w tym większym stopniu ograniczymy ryzyko raka piersi. Każdy rok karmienia piersią zmniejsza je o kolejne 4 proc. – Podejrzewamy, że produkowanie mleka obniża w ciele matki poziom niektórych hormonów mających związek z rakiem – tłumaczy dr Rachel Thompson ze Światowej Fundacji Badań nad Rakiem (WCRF). – Laktacja ułatwia również pozbywanie się uszkodzonych komórek, zmniejszając w ten sposób ryzyko nowotworu.

Ważne, byśmy zwracali także uwagę na to, co jemy. Ograniczmy spożycie czerwonego mięsa do 500 gramów (waga po ugotowaniu) tygodniowo – radzi ekspertka z WCRF – i unikajmy przetworów mięsnych takich jak szynka czy bekon, gdyż podejrzewa się je o sprzyjanie nowotworom jelit.

W wieku trzydziestu lat nadchodzi też pora na przemyślenie metody antykoncepcyjnej – mówi dr Evans. – Przyjmowanie pigułki przez pięć lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, należy więc omówić istniejące możliwości ze swoim lekarzem.
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1600...

WIECEJ http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1600...