Beata Kalinowska

Beata Kalinowska Wszystko jest
możliwe, a
ograniczenia są
tylko w naszej g...

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

W Polsce coaching jest od niedawna i jego popularność jest coraz więkasza a tym samym przyszłość również.

konto usunięte

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Tak jest również na świecie.Coaching to wszak w miarę młoda dyscyplina z formalnego punktu widzenia.
Mnie dodatkowo interesuje kwestia opłacalnosci inwestycji w coaching w porównaniu np ze szkoleniami.Czy lepiej coachować kadrę czy szkolić personel zakładając pewne ograniczenia budżetowe?
Renata  Kaczyńska-Maciej owska

Renata
Kaczyńska-Maciej
owska
Dyrektor
Zarządzający,
właściciel,
trener-konsultant
HR, ...

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Myślę, że to dobór wsparcia zależy od potrzeb konkretnych osób. Coaching jednostkowo jest dość drogą usługą, jednak może znacznie zwiększyć motywację i efektywność działania podopiecznego. Szkolenia dają bardziej usystematyzowaną wiedzę - i dobrze, żeby ludzie w organizacji rozumieli pewne kwestie tak samo oraz umieli przy ich realizacji efektywnie współdziałać. Jeśli więc chemy popchnąć do rozwoju konkretną osobę, to lepszy będzie coaching (może być wspomagany warsztatami szkoleniowymi wewnątrzfirmowymi lub zewnętrznymi, albo też np. studiami podyplomowymi, jako źródłem usystematyzowanej w pewien sposób wiedzy z danej dziedziny). Jeśli zależy nam na rozwoju całej organizacji - bardziej efektywne będą warsztaty (mogą byc połączone z coachingiem grupowym lub/i coachingiem indywidualnym wybranych pracowników - kluczowych z punktu widzenia potrzeb organizacji).
Reasumując: jestem za łączeniem metod wsparcia rozwoju pracowników.
Beata Kalinowska

Beata Kalinowska Wszystko jest
możliwe, a
ograniczenia są
tylko w naszej g...

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Zgadam się z p. Renatką. Skłaniam się jednak do stwierdzenia iz dla kadry zarządzającej raczej coaching( oczywiscie nie tylko ale czesto jest obecnie mocno wykrzystywany) chociazby z braku czasu, jak równiez coaching moze byc realizowany w miejscu pracy bez koniecznosci wyjazdów

konto usunięte

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

ale jak mierzyć zwrot z inwestycji w taki coaching?koszty można policzyć czas też a przychody?Ile przyniesie więcej taki zcoachowany manager?
myślę,że dla przyszłości coachingu (nie tylko w Polsce) to ważne pytanie.
Renata  Kaczyńska-Maciej owska

Renata
Kaczyńska-Maciej
owska
Dyrektor
Zarządzający,
właściciel,
trener-konsultant
HR, ...

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Realizowałam kompleksowy program szkoleniowo-coachingowy dla dwóch firm średniej wielkości należących do jednego właściciela. Efekt materialny jest taki, iż ludzie na tyle uruchomili swój potencjał, że obie firmy rejestrują rekordowe obroty w skali swej historii :-)) (pomimo, iż większość swej produkcji eksportują do strefy euro, a wiadomo, że kurs euro mocno spadł w ostatnich kilkunastu miesiącach). I bardzo dynamicznie się rozwijają, dzięki swym pracownikom. Klient powiedział mi, że gdyby tylko mu wypadało - nosiłby mnie na rękach :-). Nie jestem aż tak nieskromna, by tylko swej pracy przypisać taki efekt ekonomiczny - złożyło się nań kilka czynników, na zasadzie synergii (w tym, oczywiście, ekspansywny marketing i budowanie świadomości marki oraz przemyślana polityka zarządzania jakością, jak również - w wyniku naszej pracy - wypracowanie systemu motywacji płacowej opartego na indywidualnej efektywności powiązanej z wysoką jakością pracy). Obie firmy prowadzą mądrzy, doświadczeni menedżerowie, więc starają się, by wprowadzane zmiany, innowacje i sposoby wsparcia były starannie przemyślane i przygotowane (bardzo dokładnie też oglądają każdą wydawaną złotówkę :-)) - nie byliby skłonni płacić za wielomiesięczny, intensywny program, gdyby nie dostrzegali jego efektów :-). Wiele z nich trudno policzyć w pieniądzu - bowiem są to zmiany jakościowe - w kulturze organizacji, w sposobie, w jaki ludzie zaczęli się ze sobą komunikować, w rzadziej występujących i bardziej konstruktywnie rozstrzyganych konfliktach, w większej dyscyplinie pracy, w większej wydajności (dość precyzyjnie mierzonej), w mniejszej rotacji personelu (to też akurat można policzyć, bo duża rotacja, to duuuże koszty: rekrutacji, kosztów pracy, wprowadzenia pracowników, koszty gorszej jakości pracy wynikające z braku ich doświadczenia, ale też koszty związane z uszczerbkiem na wizerunku firmy itp.). Wzrosły też aspiracje pracowników - okazało się, że ludzie lubią dobrze pracować i mierzyć się z trudnymi wyzwaniami, jeśli stwarza się im ku temu warunki i docenia się ich za włożony wysiłek!
Naszą długofalową współpracę porzedziła staranna analiza ekonomiczna (dzięki dobrze wdrożonym wcześniej procedurom controllingowym), a także - przygotowane i przeprowadzone przez moją firmę badanie opinii pracowników - wyniki dały Zarządowi wiele do myślenia, dyskutowaliśmy je szczegółowo w kilku kilkugodzinnych sesjach, a efektem tej dyskusji był plan konkretnych powiązanych ze sobą działań, często wydawałoby się drobnych i z pozoru nieistotnych, które można było wdrożyć szybko i praktycznie bezkosztowo (np. powieszenie na Wydz. Produkcji tablicy z bieżącymi informacjami o sukcesach rynkowych firmy, cotygodniowe krótkie spotkania Zarządu z poszczególnymi działami, "otwarte dla pracowników drzwi" Prezesa w wybranym dniu). Nawet te drobne zmiany wpływały na morale i na wzrost satysfakcji pracowników i komfortu ich pracy.

Coaching menedżerski ma często przede wszystkim wymiar motywacyjny - jest formą nagrodzenia kluczowych dla firmy pracowników, dowartościowania ich poprzez rozwój (Talent Management :-)), ale również - profilaktyczny (np. przeciwdziałanie naturalnemu spadkowi wydajności, wypaleniu zawodowemu, pracoholizmowi, brakowi równowagi między pracą a sferą życia osobistego, ale też - poprzez przytrzymanie wartościowego pracownika w firmie, bo niemotywowany mógłby odejść... do konkurencji). Może miec więc istotne znaczenie wobec dynamicznych zmian na rynku pracy spowodowanych wejściem Polski do UE.
Poza tym większość ludzi bez tego typu stymulacji nie wykorzystuje znacznej części swych zasobów, ponieważ ich w sobie nie dostrzega, nie uświadamia lub nie docenia. Rolą coacha jest wydobyć ten potencjał i zmotywować podopiecznego, by świadomie z niego korzystał, poprzez stawianie sobie konkretnych, mierzalnych, ambitnych, ale i realistycznych zadań i celów.
Ludzie wszak z natury mają tendencję do samousprawiedliwiania się czy odkładania swych wyzwań w czasie - a dobry coach nie odpuszcza :-). Żeby nie stracić przed nim twarzy (musi więc być dla podopiecznego autorytetem, cenionym partnerem), ale też - by zachować ją dla samego siebie - człowiek spina się i... osiąga.
Korzysta na tym on sam, bo przekracza swe dotychczasowe limity, ale i firma, bo te jego osiągnięcia przynoszą jej wartość dodaną...

Mam nadzieję, że udało mi się naświetlić ekonomiczny sens coachingu i rozwoju pracowników :-)...
Ewa Zięcina

Ewa Zięcina PCC Coach, HR
Konsultant, Trener

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Renata ciekawie i szeroko opisała przykład wymiernych korzyści z inwestycji w coaching kadry.
Ja w sprawie kosztów coaching vs. szkolenia chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Szkolenia zazwyczaj dostarczają wiedzy i narzędzi, co niekoniecznie przekłada się na stosowanie ich w praktyce. Czy znacie menedżerów, którzy odbyli wszelkie możliwe szkolenia, a w praktyce nic z tego, czego się nauczyli nie wykorzystują? Z kolei, coaching bardzo szybko przekłada się na praktykę, ponieważ zahacza o motywację i wewnętrzne blokady oraz umożliwia prace na realnych sytuacjach z pracy. Coach stawia wyzwania i dostarcza wsparcia, co przynosi szybkie efekty.
Podsumowując, coaching jest jednostkowo droższą, lecz często efektywniejsza formą pracy.

Oczywiście - są tematy, gdzie nie jest ekonomiczne stosowanie coachingu, np. zapoznanie z nowym systemem itp. W pełni zgadzam się w pełni ze stwierdzeniem, że dobór wsparcia zależy od potrzeb danej osoby i całej organizacji w danym momencie.
Michał K.

Michał K. Seeking new
challenges!

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

Witajcie,
Hmmm ja chcialbym sie krotko odniesc do glownego tematu jakim jest coaching w Polsce, stawiajac pytanie, jak wlasciwie nalezy rozumiec pojecie kryjace sie pod nazwa. Z jednej strony spotkalem sie z coachingiem biznesowym, ktory w glownej mierze odbywa sie przez manager'ow w celu realizacji celow firmy (w tym podwladnego). Czasem dla manager'ow wysokich stanowisk oferuje sie coaching prowadzony przez kogos z zewnatrz, ale cel jest nadal ten sam. Z drugiej strony w stanach figuruje cos takiego jak coaching psychologiczny oparty bardziej na indywidualnym rozwoju osoby. W przeciwienstwie to terapii nastawiony jest na rozwoj klienta a nie naprawe. Zarowno jedna jak i druga sciezka jak mysle ma przyszlosc w Polsce, niestety pomieszanie obu terminow bardzo utrudnia odnalezienie sie. Jak Wy widzicie to zagadnienie?
Pozdrawiam
Wojtek Pill

Wojtek Pill handlowiec, trener,
coach, menedżer

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

dla mnie coaching to przede wszystkim wspieranie ludzi, niezależnie od poziomu w hierarchii, w pokonywaniu i przełamywaniu własnych słabości, jedno z głównych założeń brzmi: wszystko co potrzebne do zmiany klient ma w sobie, tylko może jeszcze tego w sobie nie odkrył, a całe piękno tego procesu polega na tym, że coach stosując odpowiednie narzędzia, budując wcześniej atmosferę, prowokuje, zmusza, motywuje klienta do poszukiwania odpowiedzi na pytania, które w życiu ten sam by sobie nie zadał, może się też zdarzyć, że momentami klient nie zrozumie pewnych pytań, tego co się z nim dizeje, ale ... po czasie może dopiero dostrzec sens pytania, które ostatecznie wpłynie na to, że osiągnie cele które sobie postawił, bo nie zapominajmy, że cały proces bierze swój początek od ustalenia przez klienta miejsca, do którego zmierza, chyba że po drodze odkryje, ze zdziwieniem, że ta droga nie jest dla niego, i zacznie definiować nowy cel, to także jest sukces klienta

biorąc pod uwagę powyższe, sądzę, że trudno mówić o ocenie ekonomicznej efektywności coachingu, wszak proces ten dotyczy wnętrza człowieka, którego nie da się przyłożyć do żadnej waluty, miary itp, a jak się okaże że w wyniku coachingu manager czy inna osoba zrezygnuje z pracy, to będzie to pozytywny skutek coachingu, skoro klient tak zdecydował, a dla firmy .. w zależności od człowieka.. na pewno wymusi proces rekrutacji i znowu koszty ;)

a jak sądzicie, skąd moda obecnie na coaching, kiedyś była moda na asertywność, negocjacje, nlp, teraz coaching, co będzie modne po coachingu ??
Aleksander K.

Aleksander K. Trener, doradca,
coach, mentor;
przywództwo, Polska,
MŚP,...

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

JA podchodze do coachingu bardzo prosto i praktycznie:

Wielu szefów, menedżerów, właścicieli firm boryka się z codziennymi pro-blemami, rozterkami, wątpliwościami - dotyczą one decyzji, które trzeba podjąć, finansów firmy czy też ludzi, z którymi należy porozmawiać, dać im motywację lub zwrócić uwagę. Często są to dylematy, których nie da się podzielić z podwładnymi ani przełożonymi. Właściciel czy Prezes musi sam pokonać rozterki i sam podjąć decyzję. Do tego wszystkiego dochodzą emocje, relacje międzyludzkie, własne obawy i frustracje. Czasem zaciera się jasność celu, gubi się droga...
Wtedy dobrze jest mieć wsparcie, móc otwarcie i bez obaw porozmawiać.
Z kimś, kto jest niezaangażowany emocjonalnie, bezstronny, a równocześnie życzliwy i znający się na procesach pracy, na psychologii i na zarządzaniu. To taki doradca - coach - mentor.
Wiele prac doradczych u klientów mojej firmy ewoluowało w kierunku coaching'u, regularnych rozmów doradcy (coacha) z szefem czy menedżerem. Ich sensem jest uzyskanie klarowności, równowagi wewnętrznej, siły pozytywnego oddziaływania na firmę i ludzi.

W tym sensie coaching ma duża przyszłośc w Polsce.
Pozdrawiam
Aleksander

konto usunięte

Temat: Przyszłość coachingu w Polsce?

według mnie Coach Mentorowi nie równy...

Coach nie musi miec specjalistycznej wiedzy odnosnie problemu. Nieraz rozmowa z kimś kto nie ma pojecia o problemie "technicznym" może sprowokować zupełnie inne spojrzenie na sprawę...

wystaczy że zada odpowiednie pytanie....

Dlatego uważam że jesli coach to zewnetrzny....

a co będzie po coachingu?? Who knows....Myślę że teraz coaching bedzie ewoluował i to w różnych kierunkach...aż mocno uksztaltuje swoją jedna definicję...
Anka Koman

Anka Koman Studentka,
Uniwersytet
Jagielloński w
Krakowie, ogólnie
p...




Wyślij zaproszenie do