Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

I tak, i nie. To zależy od konkretnego coacha i od jego podejścia do sytuacji.
Kiedyś amerykanie (nie pamiętam teraz nazwisk) zbadali wielu sportowców, managerów, lekarzy i prawników. Doszli do wniosku, że statystycznie człowiek jest dobry w tym co robi po 4 latach, a bardzo dobry po 10.
Bądź świadom tego, że ja zajmuję się coachingiem od 2,5 roku. Jeszcze nie jestem certyfikowanym coachem, a szkołę coachów zacząłem tydzień przed założeniem tej grupy. Bądź też świadom, że na średnią „4 lata” składają się osoby „dobre” ze stażem np. 6 lat i te ze stażem 2 lata. Bądź też świadom tego, że w swoim życiu spotykam coachów, którzy ukończywszy szkołę coachów mówią: „Ja nie jestem coachem. Boję się prowadzić coaching.”
Możesz pomyśleć: „Dziwne”. Ja jednak to rozumiem, bo gdybym ja ograniczył swoją edukację do niespełna 100 godzinnej szkoły coachów, to mógłbym mieć podobne problemy.
Szkoła coachów to nie wszystko, to tylko jeden z wielu elementów układanki zatytułowanej „Coaching”.
Dlatego założyłem tą grupę. Byś miał dodatkowe źródło wiedzy i doświadczeń.
Swoją przygodę z trenerstwem i coachingiem zaczynałem 2,5 roku od staży w firmach szkoleniowych; od udziału w szkoleniach organizowanych przez te firmy; od współpracy z trenerami i coachami; od udziału w darmowych szkoleniach organizowanych np. przez Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków; będąc w firmach tak zorganizowałem sobie staż by zapewnić sobie coaching doświadczonego trenera/coacha; równocześnie dużo czytałem i prowadziłem szkolenia czy też coaching.
Teraz stwierdziłem, że jestem w stanie uczyć innych coachingu. Jednak małą niedorzecznością byłoby, gdybym chciał uczyć coachów z 10-letnim stażem. Od nich sam się ciągle uczę. Jednak nie oznacza to, iż taki coach już niczego nie może się nauczyć. Może i może również w tej grupie.
Leszek Zawlocki

Leszek Zawlocki coaching, szkolenia,
zarządzanie,
mentoring,
superwizja

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Myślę, że ta grupa już jest źródłem wiedzy dla coachów. Solidna porcja wiedzy praktycznej i rozległa panorama coachingu jako samodzielnej metody pracy.
Kiedy uruchamialiśmy Szkołę Profesjonalnego Coachingu, coaching często uczony był na małych kursikach, nierzadko przekazując wiedzę o charakterze ezoterycznym (by nie rzec: magicznym).
Teraz obserwuję z nieukrywaną satysfakcją, jak nasze standardy wywierają wpływ na inne szkoły coachingu - zwiększa się liczba godzin szkoleniowych, dochodzą superwizje, wymogi pracy z klientem, a nawet elementy uczenia na procesie. Również coaching wyszedł poza ramy popularnego NLP i mamy już na rynku alternatywne podejścia coachingowe. Zwiększyła się również liczba pozycji książkowych poświęconych temu zagadnieniu. Krótko mówiąc, zaczynamy szkolić w Polsce coraz lepszych coachów i taka grupa jak "Coaching sztuką możliwości" ma szansę stać się powoli pewnym kompendium wiedzy coachingowej.
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Trochę czasu już minęło odkąd napisałem tego posta. Chyba powinienem go zaktualizować. Teraz zajmuję się coachingiem od ponad 3 lat, jestem prawie certyfikowanym coachem i prawie ukończyłem szkołę coachów uczącą elementów 8 podejść coachingowych - jeśli dobrze liczę:)
Andrzej Januszkiewicz

Andrzej Januszkiewicz "miej odwage poznać
siebie"

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Ja uważam, iż wiedza zawarta na forum grupy przyda się nie tylko coachom (tym certyfikowanym i w trakcie ich robienia), ale także osobą, które chcą wykorzystywać narzędzia używane przez coaching zarówno w życiu osobisty jak i zawodowym, a niekoniecznie chcą się coachingiem zajmować zawodowo. Dlatego uważam, iż największy sukcesem tej grupy jest to, iż zawarta tu wiedza skierowana do wszystkich, a nie tylko do wybranych.

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Leszek Zawlocki:
Również coaching wyszedł poza ramy popularnego NLP i mamy już na rynku alternatywne podejścia coachingowe.
A czy kiedykolwiek był, Leszku? Chociaż bardzo dokładnie odrabiam lekcje w coachingowej grupie Tomka na Profeo, tego elementu jakoś nie zauważyłam :-)
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Ewo, był :)

Na grupie o tym nie pisałem, bo dla mnie coaching jest, że tak powiem wielo-podejściowy.

Jedno z najpopularniejszych w Polsce stowarzyszeń certyfikujących coachów jest właśnie w nurcie NLP. Mam na myśli ICC (International Coaching Community).
Inne najpopularniejsze w Polsce stowarzyszenie certyfikujące coachów to ICF (International Coaching Federation), które uczy coachingu w podejściu zorientowanym na rozwiązania, czyli SFA (Solution-Focused Approach).

Jest też Szkoła Profesjonalnego Coachingu, która uczy elementów kilku podejść, takich jak behawioralne, poznawcze, systemowe, Gestalt, SFA, NLP, RTZ, i nawet kilku elementów psychodynamicznego zaadoptowanych oczywiście do coachingu.
Leszek Zawlocki

Leszek Zawlocki coaching, szkolenia,
zarządzanie,
mentoring,
superwizja

Temat: Czy grupa będzie źródłem wiedzy dla coachów?

Poza tym ostatnio modne w świecie NLP nazywać siebie coachem, zamiast np. trenerem. :)

Następna dyskusja:

Nowa literatura dla coachów




Wyślij zaproszenie do