Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: 7.2. Przeniesienie i przeciwprzeniesienie

7.2. Przeniesienie i przeciwprzeniesienie

Przeniesienie jest to przypisanie coachowi cech zupełnie innej osoby.

Kiedy klient myśli sobie „Mój coach jest jak mój ojciec”, lub „Mój coach jest nerwowy jak mój szef”, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż będzie go tak traktował.

Jeśli klient „widzi” w coachu kogoś innego, to właśnie dokonuje przeniesienia. Nie tylko myśli o nim jak o kimś innym, ale po części traktuje go jak inną osobę.

Przeniesienie może wpływać pozytywnie jak i negatywnie na proces coachingu.

Pozytywne jest wtedy, gdy przyspiesza osiąganie celów przez klienta. Jednak coach powinien kontrolować owo przeniesienie, gdyż w skrajnych warunkach może ono uzależnić klienta od coacha.
Klient uważa coacha już nie tylko za autorytet, ale również za:
- swojego guru i robi wszystko dla coacha, zamiast dla siebie; natomiast coachowi bardzo łatwo w takiej sytuacji zamienić się w doradcę.
- amulet przynoszący szczęście - kiedy pracuje z coachem, to jest szczęśliwy, zadowolony, osiąga cele. Jednak kiedy nie ma coacha, to klient czuje się zagubiony, bezradny, nic nie potrafi sam zrobić. Obniża swoją wartość, a przecenia wpływ coacha.

Przeniesienie negatywne komplikuje współpracę klienta z coachem oraz utrudnia osiągnięcie celów klienta.
Np. klient widząc coacha pomyśli sobie:
- „Pewnie go szef przysłał, żeby nas szpiegował.”
- „Ona wygląda jak moja żona.”

Takie postrzeganie może stworzyć bardzo gruby mur pomiędzy coachem i klientem, lub wręcz przeciwnie bardzo zbliżyć klienta do coacha („Ona wygląda jak moja żona”). Problem w tym, że w coachingu NIE chodzi o takie zbliżenie;)

Przeciwprzeniesienie to przeniesienie występujące u coacha, czyli jest to sytuacja w której coach patrząc na klienta utożsamia go z kimś zupełnie innym. Np. z Panem Markiem – sąsiadem, który go bardzo denerwuje swoim wścibskim zachowaniem.

Aby przeniesienie przestało występować, trzeba je przepracować, czyli porozmawiać z klientem na temat tego jak postrzega coacha, a kim coach tak naprawdę jest (można stosować w tym celu techniki opisane w rdz. 4 i 5). Daj się poznać klientowi.

Aby przeciwprzeniesienie przestało występować, porozmawiaj z klientem o kliencie. Poznaj klienta.

Pamiętasz Teorię Self (rdz. 5.10.)?
Przeniesienie i przeciwprzeniesienie wpływa na formę naszych kontaktów z drugą osobą. Jest też rodzajem oporu i powoduje narastanie mechanizmów obronnych (rdz. 5.5.).