konto usunięte

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

witam,
Mam pytanie odnośnie odprawy celnej towaru który został wywieziony do szwajcari, eksporter nie zrobił odprawy celnej, czy jest możliwe zgłoszenie towaru do odprawy celenj po tym jak już ładuek opuścił obszar celny wspólnoty? Jeśli kotoś spotkła się już z takim przypadkiem to z góry dziękuję za informację.
pozdrawiam
Mariusz
Marek Olczak

Marek Olczak Zakończyłem
działalność szukam
pracy :)

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Niestety kodeks nie przewiduje takiej możliwości
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Witam,

proszę o kontakt na dudkiewicz@doradztwo-dudkiewicz.pl. Postaram się znaleźć rozwiązanie Pana wątpliwości.

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz
Grzegorz Borkowski

Grzegorz Borkowski Informacja Celna,
Urząd Celny

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2454/93
z dnia 2 lipca 1993 r.
ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92
ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny
(Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1)

Artykuł 795
Jeżeli towary opuszczają obszar celny Wspólnoty bez zgłoszenia wywozowego,
to zgłoszenie takie składane jest z mocą wsteczną przez
eksportera w urzędzie celnym właściwym dla miejsca, w którym
eksporter ma swoją siedzibę. W takich okolicznościach stosuje się
przepisy art. 790.
Przyjęcie takiego zgłoszenia uzależnione jest od przedstawienia przez
eksportera, zgodnie z wymogami organów danego urzędu celnego,
dowodu dotyczącego rodzaju i ilości danych towarów oraz okoliczności,
w jakich towary te opuściły obszar celny Wspólnoty. Urząd ten
poświadcza również egzemplarz 3 jednolitego dokumentu administracyjnego.
Przyjęcie zgłoszenia z mocą wsteczną nie stanowi przeszkody dla
stosowania obowiązujących sankcji ani konsekwencji, które mogą
wynikać w odniesieniu do wspólnej polityki rolnej.
Marek Olczak

Marek Olczak Zakończyłem
działalność szukam
pracy :)

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

To poprosze o odpowiedź o jakim dokumencie Pan pisze .
Jest to bardzo istotna informacja gdyz przepis ten daje bardzo duzą mozliwość interpretacji . Np. niektóre urzędy żądają ptwierdzenia dokonania odprawy celnej w kraju importera . Moim zdaniem to naduzycie . Winien byc przyjęty każdy dokument np. oświadczenie importera
Marek
http://ren-mar.plMarek Olczak edytował(a) ten post dnia 16.11.09 o godzinie 09:57
Grzegorz Nowakowski

Grzegorz Nowakowski agent celny: cło,
intrastat, podatki,
prawo; świadectwa
e...

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

zgodnie z wymogami organów danego urzędu celnego,
dowodu dotyczącego rodzaju i ilości danych towarów oraz okoliczności,
w jakich towary te opuściły obszar celny Wspólnoty.

Raczej nie do udowodnienia, szczególnie, że U.C będzie musiał też dokoać bardzo odpowiedzialnej czynności:
Urząd ten poświadcza również egzemplarz 3 jednolitego dokumentu administracyjnego.
Czyli potwierdza wywóz.
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Witam ponownie,

na wstępie zacytuję przepis, na który powołuje się Pan Grzegorz Borkowski w wersji obowiązującej aktualnie (od dnia 1 lipca 2009 r.):

Artykuł 795
1. Jeżeli towary opuściły obszar celny Wspólnoty bez zgłoszenia wywozowego, to zgłoszenie takie składane jest z mocą wsteczną przez eksportera w urzędzie celnym właściwym dla miejsca, w którym eksporter ma swoją siedzibę. Stosuje się art. 790.
Przyjęcie takiego zgłoszenia przez organy celne uzależnione jest od przedstawienia przez eksportera jednego z poniższych:
a) odniesienia do wywozowej deklaracji skróconej;
b) wystarczającego dowodu dotyczącego rodzaju i ilości danych towarów oraz okoliczności, w jakich towary te opuściły obszar celny Wspólnoty.
Na wniosek zgłaszającego urząd ten potwierdza wyprowadzenie towarów zgodnie z art. 793a ust. 2 lub art. 796e ust. 1.
2. Przyjęcie zgłoszenia wywozowego przez organy celne z mocą wsteczną nie stanowi przeszkody dla stosowania jednego z poniższych:
a) sankcji określonych w przepisach krajowych;
b) konsekwencji wynikających z przepisów dotyczących wspólnej polityki rolnej lub handlowej.

Czyli drogi są w zasadzie dwie. Po pierwsze, w przypadku składania wywozowej deklaracji skróconej, powołujemy się na dane tego dokumentu. Po drugie, opieramy się na tym nieszczęsnym "wystarczającym dowodzie".

Tu na pierwszy rzut oka nie da się nic zrobić, bo organ celny może stwierdzić, że jakikolwiek dowód nie zostanie przedstawiony, nie będzie on stanowił wystarczających podstaw do potwierdzenia wywozu.

Teraz mam pytanie do Pana Mariusza. Czy w Szwajcarii tan towar został odprawiony (dopuszczony do obrotu lub objęty inną procedurą celną, albo zostało mu nadane inne przeznaczenie celne)?

Jeżeli tak, to możemy tu jeszcze coś zdziałać posiadając szwajcarskie dokumenty odprawy przywozowej.

Wtedy występujemy z retrospektywnym zgłoszeniem wywozowym, a dalsze nasze działania uzależnione są od decyzji właściwego naczelnika urzędu celnego. Jeżeli nasze retrospektywne zgłoszenie nie zostanie "rozpatrzone" (bo zakładam, że przyjęte być musi), to mamy tu możliwość dowodzenia naszych racji w postępowaniu celnym, które musi być obligatoryjnie wszczęte w tego typu przypadkach.

Skoro tak, to sięgamy do przepisów proceduralnych, a w szczególności do art. 180 i następnych Ordynacji podatkowej (w związku z art. 73 ust. 2 Prawa celnego). Przepis ten dotyczy postępowania dowodowego i stanowi, że dowodem w postępowaniu podatkowym (czy celnym) może być każdy dowód, który przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczny z prawem.

Takim dowodem w tego typu postępowaniu może być komplet dokumentów związanych z odprawą szwajcarską, zeznania świadków, zeznania kierowcy, przewoźnika, spedytora, agenta celnego itd. Kwestionowanie tego typu dowodów nie jest taką prostą sprawą. organy celne (podatkowe) są bowiem związane szeregiem zasad postępowania celnego (podatkowego). Jedną z nich jest zasada swobodnej oceny dowodów (nie dowolnej). Skoro tak, to organ celny musi podjąć decyzję na podstawie obiektywnych przesłanek i okoliczności, a nie na podstawie własnego widzi mi się.

W razie otrzymania decyzji negatywnej, zawsze przysługuje nam prawo do złożenia odwołania, skargi do sądu itd.

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz
Marek Olczak

Marek Olczak Zakończyłem
działalność szukam
pracy :)

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

A ja ma inne zdanie dla mnie wystarczającym dowodem jest oświadczenie importera . Nie ma przpisu prawa kóry zmusi odbiorcę w szwajcarji na przedstawienie ndokumentów z odprawy celnej . Mało tego UC nie ma prawa takiego dokumentu rządać.
jedyne prawo to przedstwienie dowodu taki jest oświadczenie pismo itp . Jeżeli UC nie chce przyjąć takiego dowodu musi uzasadnić na jakiej podstawie go nie uwzględnia . Idziecie Panowie drogą tak jak UC biurokracji . Nie tędy droga . W tzw. starej unii z nas jak i z naszych UC po prostu się śmieją
marek
http://ren-mar.pl
marek@ren-mar.pl
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Jasne. Tak też można. Tylko jaki cel chcemy osiągnąć. Czy ma to być satysfakcja naszego Klienta z dobrze, szybko i profesjonalnie załatwionej sprawy czy niezadowolenie, bo czegoś nie możemy mu załatwić?

A czy w starej unii się z nas śmieją? Być może, ale nie uważam, żeby skan, faks czy kserokopia odprawy ostatecznej był czymś żądanym niepotrzebnie, szczególnie że RWKC jest rozporządzeniem wspólnotowym i ma zasięg ogólny. Co więcej, obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich od chwili publikacji w Dz. U. UE (w tym w Polsce).

Podstawa prawna nieuwzględnienia dokumentu jest niezwykle prosta do podania (art. 795 ust. 1 lit. b zdanie wstępne RWKC). Tam jest zapis o wystarczających dowodach (ang. sufficient evidence). Tak więc nie ma wielkiego pola manewru ze strony Klientów czy też agencji celnych (lub innych pełnomocników).

Wystarczające dowody to pojęcie niezwykle pojemne, ale - tak jak pisałem wcześniej - decyzje (postanowienia) w tego typu sprawach są oparte na uznaniu administracyjnym. To może niczego nie zmieniać, bo odmowę dania wiary danemu dowodowi organ celny musi udowodnić. Tym nie mniej w mojej ocenie oświadczenie importera może okazać się niewystarczające. A mając na szali narażenie Klienta na długotrwałą procedurę odwoławczą i przedstawienie dowodu (stosunkowo niewielkim nakłdem sił), z pewnością wyborę to drugie rozwiązanie z korzyścią dla Klienta i organu celnego.

Z drugij strony, całkowicie i konsekwentnie przeciwstawiam się żądaniom absurdalnym i kosztownym w realizacji w przypadku, gdy ich realizacja jest czasochłonna i niepotrzebna ... no, ale to już zależy od przypadku ...

W mojej ocenie, przypadek Pana Mariusza nie jest tak błahy i tu radziłbym spróbować złożyć wniosek.

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz
Iwona Mach

Iwona Mach Kierownik agencji
celnej, C.E agent
Lufthansa Cargo

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Witam
Zgadzam się z Panem Arkadiuszem,sprawa nie jest tak oczywista i błaha. Wniosek do UC musi być jak najlepiej udokumentowany, co z pewnoscią przyspieszy wydanie decyzji.Co do samych oświadczeń importera to za mało.
Kiedys miałam taką sytuację, ponieważ był to transport lotniczy oprócz listu AWB( na którym są podane porty lotnicze wylotu i przylotu, waga, rodzaj, ilość towaru), bookingu portów nadania i odbioru trzeba było przedstawić fakturę eksportową i dokumenty odprawy importowej oraz potwiedzenia przyjęcia towaru,a także potwierdzenie przelewu za tą fakturę. Sprawa zakończyła się pomyslnie.Iwona M. edytował(a) ten post dnia 18.11.09 o godzinie 15:18
Nataliya Kozova

Nataliya Kozova specjalista ds.
Handlu
Zagranicznego,
import/export

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Marek Olczak:
A ja ma inne zdanie dla mnie wystarczającym dowodem jest oświadczenie importera . Nie ma przpisu prawa kóry zmusi odbiorcę w szwajcarji na przedstawienie ndokumentów z odprawy celnej . Mało tego UC nie ma prawa takiego dokumentu rządać.
jedyne prawo to przedstwienie dowodu taki jest oświadczenie pismo itp . Jeżeli UC nie chce przyjąć takiego dowodu musi uzasadnić na jakiej podstawie go nie uwzględnia . Idziecie Panowie drogą tak jak UC biurokracji . Nie tędy droga . W tzw. starej unii z nas jak i z naszych UC po prostu się śmieją
marek
http://ren-mar.pl
marek@ren-mar.pl


Ja się przyłanczam do zdania, że samo oświadczenie nie wystarczy. Tak by kazdy sobie takie oświadczenie mógł napisać. Ale dodam też że nie zawsze jest odprawa importowa robiona przy dostawie, ba jej wogóle może nie być.
Towar może być na SC lub WOC lub, lub....
Ale istnieja dokumenty przewozowe - CMR, paking listy, protokoły załadunku i rozładunku itp. Które, de-facto, wysyłający otrzymuje w oryginale. I takie dokumenty UC powinien zobaczyć. Ważne jest, aby na nich było jaknajwięcej szczegółow dotyczących towaru, i się zgadzały wszystkie dane dt. odbiorcy, miejsca dostawy itd.

PS.Cos mi sie obiło o uszy termin do 1 miesiąca. Nie mogę tego znaleźć, nie mam notatek. Ale rownież mogło się to zmienić.Nataliya Kozova edytował(a) ten post dnia 18.11.09 o godzinie 20:20
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

PS.Cos mi sie obiło o uszy termin do 1 miesiąca. Nie mogę tego znaleźć, nie mam notatek. Ale rownież mogło się to zmienić.Nataliya Kozova edytował(a) ten post dnia 18.11.09 o godzinie 20:20

Termin 1 miesiąca na załatwienie sprawy? Tak? ... Termin ten wynika z Ordynacji podatkowej (w związku z art. 73 ust. 2 ustawy Prawo celne) i co do zasady wynosi:

- bez zbędnej zwłoki ;)))
- nie dłużej miesiąc
- w sprawach szczególnie skomplikowanych - 2 miesiące.

To są jednak terminy instrukcyjne. Organ celny może je przedłużać na podstawie art. 139 i 140 Ordynacji podatkowej w związku z art. 73 ust. 2 Prawa celnego :(

Piszę oczywiście o I instancji ...

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz
Nataliya Kozova

Nataliya Kozova specjalista ds.
Handlu
Zagranicznego,
import/export

Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie

Arkadiusz Dudkiewicz:
PS.Cos mi sie obiło o uszy termin do 1 miesiąca. Nie mogę tego znaleźć, nie mam notatek. Ale rownież mogło się to zmienić.Nataliya Kozova edytował(a) ten post dnia 18.11.09 o godzinie 20:20

Termin 1 miesiąca na załatwienie sprawy? Tak? ... Termin ten wynika z Ordynacji podatkowej (w związku z art. 73 ust. 2 ustawy Prawo celne) i co do zasady wynosi:

- bez zbędnej zwłoki ;)))
- nie dłużej miesiąc
- w sprawach szczególnie skomplikowanych - 2 miesiące.

To są jednak terminy instrukcyjne. Organ celny może je przedłużać na podstawie art. 139 i 140 Ordynacji podatkowej w związku z art. 73 ust. 2 Prawa celnego :(

Piszę oczywiście o I instancji ...

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz


Mialam na mysli termin zgloszenia. Ale to info co Pan podal jest tez dosc przydatne.
Dziekuje

Następna dyskusja:

ODPRAWA CZASOWA




Wyślij zaproszenie do