Temat: odprawa retrospektywna w eksporcie
Witam ponownie,
na wstępie zacytuję przepis, na który powołuje się Pan Grzegorz Borkowski w wersji obowiązującej aktualnie (od dnia 1 lipca 2009 r.):
Artykuł 795
1. Jeżeli towary opuściły obszar celny Wspólnoty bez zgłoszenia wywozowego, to zgłoszenie takie składane jest z mocą wsteczną przez eksportera w urzędzie celnym właściwym dla miejsca, w którym eksporter ma swoją siedzibę. Stosuje się art. 790.
Przyjęcie takiego zgłoszenia przez organy celne uzależnione jest od przedstawienia przez eksportera jednego z poniższych:
a) odniesienia do wywozowej deklaracji skróconej;
b) wystarczającego dowodu dotyczącego rodzaju i ilości danych towarów oraz okoliczności, w jakich towary te opuściły obszar celny Wspólnoty.
Na wniosek zgłaszającego urząd ten potwierdza wyprowadzenie towarów zgodnie z art. 793a ust. 2 lub art. 796e ust. 1.
2. Przyjęcie zgłoszenia wywozowego przez organy celne z mocą wsteczną nie stanowi przeszkody dla stosowania jednego z poniższych:
a) sankcji określonych w przepisach krajowych;
b) konsekwencji wynikających z przepisów dotyczących wspólnej polityki rolnej lub handlowej.
Czyli drogi są w zasadzie dwie. Po pierwsze, w przypadku składania wywozowej deklaracji skróconej, powołujemy się na dane tego dokumentu. Po drugie, opieramy się na tym nieszczęsnym "wystarczającym dowodzie".
Tu na pierwszy rzut oka nie da się nic zrobić, bo organ celny może stwierdzić, że jakikolwiek dowód nie zostanie przedstawiony, nie będzie on stanowił wystarczających podstaw do potwierdzenia wywozu.
Teraz mam pytanie do Pana Mariusza. Czy w Szwajcarii tan towar został odprawiony (dopuszczony do obrotu lub objęty inną procedurą celną, albo zostało mu nadane inne przeznaczenie celne)?
Jeżeli tak, to możemy tu jeszcze coś zdziałać posiadając szwajcarskie dokumenty odprawy przywozowej.
Wtedy występujemy z retrospektywnym zgłoszeniem wywozowym, a dalsze nasze działania uzależnione są od decyzji właściwego naczelnika urzędu celnego. Jeżeli nasze retrospektywne zgłoszenie nie zostanie "rozpatrzone" (bo zakładam, że przyjęte być musi), to mamy tu możliwość dowodzenia naszych racji w postępowaniu celnym, które musi być obligatoryjnie wszczęte w tego typu przypadkach.
Skoro tak, to sięgamy do przepisów proceduralnych, a w szczególności do art. 180 i następnych Ordynacji podatkowej (w związku z art. 73 ust. 2 Prawa celnego). Przepis ten dotyczy postępowania dowodowego i stanowi, że dowodem w postępowaniu podatkowym (czy celnym) może być każdy dowód, który przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczny z prawem.
Takim dowodem w tego typu postępowaniu może być komplet dokumentów związanych z odprawą szwajcarską, zeznania świadków, zeznania kierowcy, przewoźnika, spedytora, agenta celnego itd. Kwestionowanie tego typu dowodów nie jest taką prostą sprawą. organy celne (podatkowe) są bowiem związane szeregiem zasad postępowania celnego (podatkowego). Jedną z nich jest zasada swobodnej oceny dowodów (nie dowolnej). Skoro tak, to organ celny musi podjąć decyzję na podstawie obiektywnych przesłanek i okoliczności, a nie na podstawie własnego widzi mi się.
W razie otrzymania decyzji negatywnej, zawsze przysługuje nam prawo do złożenia odwołania, skargi do sądu itd.
Pozdrawiam,
Arkadiusz Dudkiewicz