Temat: "Start" nowego ośrodka...

Witajcie,
na forum zrobiło się cicho przez długi weekend, więc może otworzę kolejny roboczy tydzień takim oto pytaniem...

Załóżmy, że:
istnieje spory NZOZ, który plasuje się w pierwszej lidze krajowych niepublicznych jednostek. W swoim zapleczu ma 30-łóżkowy oddział, blok operacyjny z zabezpieczeniem anestezjologicznym oraz kompleks poradni przyszpitalnych. Większość (ale nie wszystkie) wykonywanych procedur to interwencje u dzieci. Lekarze udzielający świadczeń w ramach poradni to specjaliści z wielu gałęzi medycyny (m.in. pediatria, laryngologia, okulistyka, alergologia, chirurgia, pulmonologia, urologia, ortopedia, choroby wewnętrzne...).
Lokalizacja szpitala to centrum 4-milionowej aglomeracji.
Jednostka dysponuje także warunkami lokalowymi i kadrowymi, aby zapewnić wysoką jakość ewentualnych badań klinicznych.

I teraz pytanie - jak wg Was powinien wyglądać start takiego szpitala jako ośrodka badań? Marcin Walter pisze, że najważniejsze jest pierwsze badanie, ale jak doprowadzić do tego, żeby miało miejsce w ośrodku? Jak i gdzie należy się zaprezentować, aby CRO wykazały zainteresowanie współpracą? A może tego typu NZOZ w ogóle nie ma szans jako ośrodek? Proszę Was o jakieś komentarze, własne obserwacje lub odnośniki do źródeł.

Dziękuję i pozdrawiam
szdz
Wojciech J.

Wojciech J. Człowiek od wielu
zadań, głównie
związanych z branżą
Bada...

Temat: "Start" nowego ośrodka...

Z tego co opisujesz, to wszystko jest OK. Zadbal byl tylko o to by w KRS (jak nie ma KRS to wpis do listy NZOZow/dzialalnosci gospodarczych) byla informacja o prowadzeniu badan.

Kolejna sprawa to doswiadczenie badaczy. Czy wiedza co to badania i czy wogle chce im sie je prowadzic.
"Potencjal" czyli ilu pacjentow jest zapisanych do przychodni, a takze skad pochodza lekarze tam przymujacy (czy pracuja rowniez w szpitalach czy nie). Chodzi glownie o to, zeby byl duzy dostep do pacjentow.

Nie wiem dlaczego ograniczasz sie do CRO.
Badania z udzialem dzieci sa zazwyczaj trudniejsze, wiec raczej bym od takich nie zaczynal.

Podrzuc namiar na prv. moze ktos bedzie szukal w najblizszym czasie.
Mariusz Olejniczak

Mariusz Olejniczak Nowe stanowisko,
Nowa Praca :)

Temat: "Start" nowego ośrodka...

Jak dla mnie punkt numer 1 to zainteresowanie dyrekcji ośrodka, potwierdzone przez na przykład powołanie pełnomocnika ds. badań klinicznych. Może być part-time ale ważne aby taka osoba miała przynajmniej podstawy zrozumienia procesu badania klinicznego. Naprawdę znacząco ułatwia to start i późniejszą współpracę.

PS. Czy jesteśmy prawie po sąsiedzku, daj mi znać na priva.

Pozdrawiam

Mariusz
Robert Dobosz

Robert Dobosz Sr. Clinical Team
Manager

Temat: "Start" nowego ośrodka...

Z jednej strony to kwestia zainteresowania sponsora (czy CRO) z drugiej to, o czym pisze Wojtek - doświadczenie badaczy(a), a co za tym idzie szanse na zgode EC na rozpoczęcie badania w ośrodku.
Zdecydowanie rozpoczynianie kontaktu z badaniami przez badania na dzieciach nie jest pewną drogą. Jednoznacznie proponowałbym dorosłych, w dodatku ambulatoryjnych.
Właśnie pomagam jednemu ośrodkowi rozpocząć przygodę z badaniami I fazy. Nie jest to proste, ale jak tylko ośrodek naprawdę chce to można dużo.
Za wybór ośrodków odpowiedzialni w firmach (niektórzych) są monitorzy, więc ta droga wróży największe powodzenie.

konto usunięte

Temat: "Start" nowego ośrodka...

Hej,

Doświadczenie personelu jest oczywiście bardzo ważne, ale z drugiej strony jeśli nie ma tego doświadczenia to trzeba pozwolić takie doświadczenie zdobyć.
Jeśli nie stanowi to problemu podaj jakieś namiary na priv i zawsze jest jakaś szansa że będą poszukiwane nowe ośrodki.
Pozdrawiam,

Temat: "Start" nowego ośrodka...

Dziękuję Wam za konkretne rady i komentarze.
W kwestii uzupełnienia - tak, lekarze (jak to lekarze) pracują nie tylko w tym szpitalu, ale również innych miejscach, są wśród nich samodzielni pracownicy naukowi, więc jestem raczej spokojny, że teoretyczny dostęp do pokaźnej populacji pacjentów mają.
Dyrekcja ośrodka jest przychylna.
Dzięki za cenną uwagę na temat badań pediatrycznych, skoro procedury są bardziej skomplikowane, to raczej ośrodek nie będzie od tego zaczynał.
Z przyjemnością poznam więcej uwag na temat otwierania ośrodka dla badań.
pozdrawiam
szdz

konto usunięte

Temat: "Start" nowego ośrodka...

A ja bym jeszcze pomyślała o szkoleniu z podstaw GCP dla przyszłych badaczy, jeśli nie mieli dotychczas okazji prowadzić badań klinicznych.

Pozdrawiam,
Magda

konto usunięte

Temat: "Start" nowego ośrodka...

A jeśli chodzi o kwestie formalne i znalezienie "dojścia" do sponsora czy CRO to w niektórych firmach (mojej na pewno) na stronach internetowych znajdują się formularze do odesłania faxem ze zgłoszeniem ośrodka do badań. Później wg. potrzeb firma może wykorzystać takie zgłoszenie przy nowym projekcie.



Wyślij zaproszenie do