Temat: Chiny bliżej
ale przeciez europa nie zrezygnuje.
my sie pchamy w kierunku indywidualizmu, chociaz i tak stany nas bija na glowe.
na organizacje pracy i jej kulture jak wplywa?
tak po krotce (przekleje ze swojej pracy, bo nie chce mi sie tego drugi raz pisac:), uzywajac wymiarow hofstede (ktory co prawda jest oklepany, i niektorzy twierdza ze malo naukowy, bo badania robil w jednej firmie z wlasna kultura organizacyjna, i cale wieki temu):
Na wymiarze o nazwie „dystans władzy” Chiny zajęły jedno z najwyższych miejsc, uzyskując wynik 60, podczas gdy średnia światowa to 55. Wskaźnik ten mówi nam o stopniu shierarchizowania społeczeństwa, nierównym podziale władzy wśród obywateli i jest bardzo charakterystyczny dla społeczeństw z dużymi rozbieżnościami w wysokości dochodu.
Wynik na wymiarze „indywidualizm-kolektywizm” jest najniższy ze wszystkich państw azjatyckich. Oznacza on, że społeczeństwo jest kolektywistyczne, z naciskiem na interes grupy a nie jednostki, wysokim poszanowaniem dla instytucji rodziny, więzi międzyludzkich, oraz lojalności wobec innych członków grupy. Typowo chiński przykład kolektywizmu odnajdujemy w guanxi. Guanxi to grupa znajomych, którzy pomagają sobie nawzajem, załatwiają różne sprawy, jak na przykład oficjalne dokumenty dla drugiego dziecka, czy też samochód. Guanxi w naszym języku miało by odpowiednik „mieć plecy”, ale ponieważ ma to wydźwięk negatywny, a w Chinach wręcz przeciwnie, więc rzadko się ten termin tłumaczy. O guanxi, czyli sieć więzi społecznych należy dbać i zawsze starać się zrobić wszystko co w naszej mocy, aby pomóc.
Chiny uzyskują wysoki wynik na wymiarze „męskość – kobiecość”, co pokazuje, że role społeczne kobiet i mężczyzn są silnie zróżnicowane, przy czym bardzo często to mężczyzna jest głową rodziny, siłą, oraz że zajmuje dużo wyższe miejsce w hierarchii niż kobieta. To samo tyczy się stosunków w pracy i zdarza się, że strona chińska czuje się nie szanowana, jeśli partnerem w negocjacjach biznesowych jest kobieta.
Na wymiarze „unikanie niepewności”, Chiny zajmują wysokie miejsce. Ma to miejsce w państwie, w którym społeczeństwo nie czuje się zagrożone tworzy takie warunki (prawo, silna władza, przepisy, regulacje i kontrola), która pozwala na obniżenie stopnia niepewności.
Najwyższy ze wszystkich wyników jednak, Chiny uzyskały na wymiarze „długoterminowa orientacja”, który pokazuje, że chińskie społeczeństwo bardzo silnie przywiązane jest do tradycji i kultury, szanuje starsze osoby i przodków, oraz że skłonne jest do zawierania długoterminowych umów, czy też kontraktów. Jednakże należy wziąć pod uwagę, ze takie podejście do czasu może spowodować, że założenie firmy czy fabryki w Chinach jest dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne niż w innych krajach.
w ogóle to polecam książkę 'W domu smoka.", tam miło i przyjaźnie jest wyjaśnione wszystko :)