konto usunięte

Co o tym myślicie? W Polsce w segmencie PC i NB konsumenckich to może być liczący się gracz. Będzie dalsza konsolidacja? Czy to tylko efemeryda?
Tomek Pawlak

Tomek Pawlak Wiem kim jestem.

Piotr S.:Co o tym myślicie?

Hmmm na pewno ich targetem będą gracze, tylko co ma obecnie procesor do przeliczania grafiki ? Tu jest muka.... myślę że stworzą jakiś lepszy chipek na płycie i będą go lansować...może się mylę, może nie...kto wie niech odpowie...
Wbrew pozorom - obecnie procek ma całkiem sporo do przeliczania grafiki. Nie wdając się w techniczne szczególy, wystarczy odpalić najnowszą kartę graficzną na słabym procesorze (najsłabszym na jaki pozwala płyta główna).

AMD+ATI to może być bardzo silna marka na rynku komputerów low-end oraz urządzeń przenośnych - jeden chipset, który zawiera w sobie wbudowane jednostki CPU, GPU to coś, co może wyraźnie obniżyć ceny jednostek low-end oraz wprowadzić nową jakość wizualną do urządzeń przenośnych (np zaawansowana grafika 3D w komórce).

W dodatku taki procesor miałby bezpośredni dostęp do pamięci systemowej dzięki czemu mógłby funkcjonować w czymś w stylu wydajniejszego TurboCache (w sumie - nihil novi, Amiga miała to 15 lat temu, układy AAA+).

A na bazie takiego chipsetu można by było tworzyć np.: procesory fizyczne (PPU) zwiększające wydajność i umożliwiając tworzenie zaawansowanych silników fizycznych (te, które istnieją obecnie, choć wizualnie wyglądają świetnie, to z prawdziwą fizyką mają niewiele wspólnego - łącznie z Havokiem).

Oczywiście, zgodzę się że targetem będą gracze i przeciętni użytkownicy komputerów, dla których cena jest głównym kryterium wyboru, ale integrując i zmniejszając jednostkę CPU/GPU korporacja otwiera sobie także drogę do jednostek przenośnych (wydaje mi się, że to tak naprawdę jest główny target - rynek o daleko większym potencjalnie niż komputery PC), urządzeń medycznych, technologii wojskowej itp - każdy rynek, który wymaga urządzeń o dużej mocy obliczeniowej i małych gabarytach stoi otworem.


Tomasz Staniak edytował(a) ten post dnia 27.08.06 o godzinie 22:34
Raczej AMD bardziej chodzi o chipsety dla plyt glownych. Wedlug plotek AMD chce wypuscic procesor,chipset i karte graficzna w jednym. Teraz maja wszystkie elementy :-)

Ciekawe jak sie bedzie ukladac wspolpraca nVidia a AMD w kwestii chipsetow dla plyt glownych.
Tomasz J.:Raczej AMD bardziej chodzi o chipsety dla plyt glownych. Wedlug plotek AMD chce wypuscic procesor,chipset i karte graficzna w jednym. Teraz maja wszystkie elementy :-)

Ciekawe jak sie bedzie ukladac wspolpraca nVidia a AMD w kwestii chipsetow dla plyt glownych.


_Teraz_ na pewno im chodzi o chipset na płytę główną, zresztą, ZAWSZE jest jakaś płyta główna :) Kwestia tego, czy napędza ona komputer Jasia Kowalskiego, który "pocina" w "kłeja", czy systemy do tomografii.

konto usunięte

Do chwili obecnej można było zaobserwować zblizenie się ATI do Intela. Ważnym faktem było wyraźne pominięcie nVidii jako producenta chipsetów do płyt współpracujących z Core Duo.
Konsolidacja AA już zaczyna mieć negatywny wpływ na współpracę kanadyjczyków z Intelem, poprzez pewne problemy z wymianą licencji.

IMHO ATI może wiele stracić na tym i jedynie od rozwoju nowych rozwiązań zależy ich pozycja na rynku.

Co do chipsetu CPU+GPU juz takie produkty istnieją, ale są zabawkami niszowymi i z tego co pamiętam są specjalnością Transmety.


Mieczysław R. edytował(a) ten post dnia 28.08.06 o godzinie 12:08
Jasne, ale Transmeta nigdy nie miała szans na przebicie się na rynek, głównie dlatego, że Crusoe to zupełnie inna technologia, która emuluje x86. No i jedna sprawa - dla Transmety GPU projektowała NVidia.

W dodatku Transmeta nigdy nie była w stanie sprostać wymaganiom masowego rynku.

AMD także ma problemy z masową produkcją a układy ATI bywają często wadliwe, w dodatku kiepsko jest w ich przypadku z sensownymi sterownikami. Ale przynajmniej jest to jakiś standard.

Chipsety CPU+GPU oczywiście, że istnieją. To nie jest nic nowego, przecież popyt na tego typu rozwiązania nie istnieje od dziś. Kwestia podejścia do tematu.
Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Phi, też mi coś..

Commodore C64 miał kilka porozrzucanych procesorów (specjalizowane graficzne i muzyczne - sławne CIA i SID, o ile mnie pamięć nie myli) oraz procesor główny i ten w stacji dysków. Dobrze napisane oprogramowanie potrafiło zsynchronizować współbieżnie dwa procesory na tyle dobrze, by procesory wymieniały się danymi z z prędkością kilkunastokrotnie szybszą niż przy standardowym odczycie ze stacji dysków.
Wybaczcie, ale gdyby to porównać do dzisiejszego to PC genrowałby 3D obrazy na zasadzie hologramów. :P

Więc sama idea wykorzystywania procesora jednego do innych zadań... :> już była kiedyś wykorzystana. Zatem nihil novi. :>

konto usunięte

Piotr S.:Ciekawa jest też funkcja umożliwiająca wzrost wydajności całego systemu przez użycie pamięci dołączonej przez USB.

Nie bardzo rozumiem jak mogloby to wplynac na wzrost wydajnosci. Chyba ze w Vista nie zrobia paging space i jedynym urzadzeniem ktore bedzie umialo swapowac bedzie wolumin na badylku...

Wyślij zaproszenie do