Wojciechowski
M.
Psycholog biznesu |
szkolenia &
consulting sprzedaży
Temat: Kobiety lepiej negocjują. Mity czy fakty?
Wiele osób, w związku z realizowanym przeze mnie warsztatem kompetencyjnym Kobieca MOC Negocjacji pyta, czy faktycznie - kobiety są dobrymi, lepszymi od mężczyzn negocjatorami? Odpowiem krótko - tak, tak uważam. Nie tylko, z resztą ja.{ http://clienting.blox.pl/2010/09/Kobiety-sa-lepszymi-n... }
Dodam jednak, że odpowiedź ta dotyczy teoretycznego modelu, predystynacji kobiet do określonych zadań, ról, postaw i zachowań. Mówiąc wprost, kobiety mają większą - potencjalną możliwość - odniesienia sukcesu negocjacyjnego od mężczyzn. Czy poszczególne panie ją wykorzystują, to już inna sprawa.
W praktyce bowiem bywa z tym różnie - sami, same wiecie, z własnych doświadczeń - jak. Na końcowy sukces składa się bowiem wiele czynników, elementów, nie wszystkie i nie zawsze determinowane są tylko płcią negocjatora.
Nie zmienia to jednak faktu, iż jeśliby jakaś kobieta świadomie, skutecznie i rozsądnie zarządzała swoim zasobem cech, wiedzy, kompetencji i kwalifikacji miałaby na starcie większe szanse na udane negocjacje od mężczyzny. Jak skutecznie zarządzać własnym potencjałem negocjacyjnym - o tym można dowiedzieć się na moim szkoleniu >> Kobieca Moc Negocjacji. Serdecznie zapraszam :) {http://clienting.blox.pl/strony/kmn.html}
A przy okazji tego wpisu warto pociągnąć temat i zastanowić się, w jakich obszarach i kiedy, kobiety mają "startowo" przewagę nad mężczyznami?
Drogie Panie oto 10 faktów, które powinnyście wiedzieć - o zachowaniach, postawach i skłonnościach facetów, rzecz jasna tych, które ubogacą Waszą negocjacyjną wiedzę w rywalizacji z nimi :)
Fakt 1.
Kiedy hierarchia "stada" nie jest do końca ustalona, jasna - mężczyzna jest zaniepokojony i rozdrażniony. Nie chodzi bynajmniej o to, że musi rządzić. Nie w tym rzecz. Po prostu każdy facet musi znać swoje miejsce.
Badania psychologiczne wskazują, że jasny i niezakłócony przebieg rozkazów – od szefa do pracownika uplasowanego najniżej, jak to jest np. w wojsku – znacząco redukuje poziom testosteronu i tamuje agresję, co wpływa korzystnie na męskie stany emocjonalne.
Brak takich jasnych reguł hierarchicznych czyni z faceta, osobnika podatnego na nerwowe zachowania, rozdrażnionego, pobudzonego, zaniepokojonego i podświadomie niepewnego swoich racji, swojej roli, swojego miejsca. Każda mądra negocjatorka będzie potrafiła to wiedzę - jak sądzę - właściwie wykorzystać :)
( pozostałe fakty w kolejnych wpisach >> http://clienting.blox.pl/html )