Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Zezwolenie na pracę dla pracownika z Chin
NA JAK DŁUGO ZEZWOLENIENa jaki najdłuższy okres mogę uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?
Nie ma przepisu, który regulowałby to w sposób jednolity dla wszystkich dokumentów. Zgodnie z art. 88 ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zezwolenie wydaje się na okres nie dłuższy niż:
¦ czas pobytu określony w wizie,
¦ okres ważności zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP,
¦ okres ważności karty pobytu członka rodziny obywatela UE lub
¦ okres wskazany w zaświadczeniu wydanym w sytuacji, gdy po upływie roku od złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy nie została wydana decyzja w pierwszej instancji i przyczyna przedłużenia postępowania nie leży po stronie wnioskodawcy. To oznacza, że zatrudniany cudzoziemiec może przebywać w Polsce na podstawie różnych dokumentów.
Wizę pobytową niezbędną do wykonywania pracy wydaje się, zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach ( Dz U z 2003 r. nr 128, poz. 1175 ze zm.), na okres pobytu, który odpowiada okresowi wskazanemu w przyrzeczeniu lub w oświadczeniu, nie dłużej jednak niż na rok.
Z kolei zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się, co do zasady, na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium RP, nie dłużej jednak niż na 2 lata ( art. 56 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach).
CZY POTWIERDZAĆ KWALIFIKACJE
¦ Chcę zatrudnić cudzoziemców na budowie. Czy muszą oni nostryfikować zagraniczne świadectwa pracowników budowlanych (np. techników, glazurników, zbrojarzy, murarzy)?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi cudzoziemiec i jaki zawód ma wykonywać. Jeśli jest to zawód regulowany, to niezbędne jest oficjalne uznanie kwalifikacji. W odniesieniu do obywateli państw członkowskich UE lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zasady uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych są wskazane w ustawie z 26 kwietnia 2001 r. ( DzU z 2001 r. nr 87, poz. 954 ze zm.) oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych. Zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy zawodem regulowanym jest zawód, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odpowiednich przepisach. Do zawodów regulowanych należą m.in. technicy różnych specjalności z zakresu budownictwa. Jeżeli zawód wykonywany przez obywatela UE nie jest zawodem regulowanym, zatrudnienie i ocena jego kwalifikacji zależy od pracodawcy.
Osoby, których nie dotyczą przepisy tej ustawy (czyli spoza UE i obszaru EFTA), a które wykonują zawody wymagające odpowiednich kwalifikacji, także muszą potwierdzić posiadanie tych kwalifikacji.
Ponadto decyzję o odmowie zezwolenia wydaje się m.in. wtedy, gdy pracodawca wnioskuje o zezwolenie dla cudzoziemca, którego kwalifikacje lub umiejętności nie są odpowiednie do planowanej pracy. Podobnie dzieje się, gdy kwalifikacje lub wykonywany przez cudzoziemca zawód nie odpowiada zawodom lub specjalnościom, o których mówią przepisy o klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresie jej stosowania. O tych przyczynach odmowy mówi §4 ust. 1 pkt 2 lit. a, b rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca ( DzU z 2006 r. nr 141, poz.1002 ze zm.).
To oznacza, że w trakcie postępowania o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca pracodawca powinien wykazać, że cudzoziemiec, którego ma dotyczyć zezwolenie, ma kwalifikacje uprawniające go do wykonywania pracy na stanowisku wskazanym w zezwoleniu na pracę.
Trzeba też pamiętać, że organ właściwy do wydania zezwolenia może żądać od przedsiębiorcy, żeby wystąpił do właściwych organów (np. jeżeli chodzi o geodetów -do głównego geodety kraju), by określić poziom wykształcenia cudzoziemca lub potwierdzić równoważność zagranicznych dokumentów o wykształceniu (zgodnie z § 4 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia z 21 lipca 2006 r.).
ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA CZY FIRMĘ EKSPORTOWĄ
¦ Czy zlecenie zagranicznej firmy w ramach usługi eksportowej jest korzystniejsze dla polskiego przedsiębiorcy niż zatrudnienie cudzoziemców indywidualnie?
O zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca realizującego usługę eksportową, jak i cudzoziemca zatrudnionego indywidualnie, wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego i delegowanego na terytorium RP w celu realizacji usługi eksportowej występuje pracodawca zagraniczny. Decyzję w sprawie przyrzeczenia i zezwolenia na pracę wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce realizacji usługi eksportowej. Oznacza to, że obowiązek uzyskania zezwolenia na wykonywanie przez cudzoziemca pracy na terytorium RP będzie w tych wypadkach obciążał podmiot zagraniczny. Nie będzie się musiał o to starać polski przedsiębiorca, na rzecz którego ta usługa jest świadczona. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia przyrzeczenia i zezwolenia na pracę cudzoziemca są wydawane na wniosek pracodawcy. Natomiast jeśli pracodawca polski zamierza zatrudnić cudzoziemca we własnym zakresie, to sam musi złożyć wniosek.
Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, że bardziej opłacalne jest korzystanie z pracy cudzoziemców realizujących usługę eksportową niż zatrudnienie cudzoziemców przez polską firmę.
Joanna Głowacka radca prawny Kancelaria Kwaśnik i Głowacka Radcowie Prawni
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/firma_070110/firm...