Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Wydarzenia gospodarcze zorganizowane przez PARP i...

Wydarzenia gospodarcze zorganizowane przez PARP i partnerów podczas Wystawy Światowej EXPO 2010

1. Nowoczesne wzornictwo z Polski na EXPO (organizator PARP)

W dniach 1-31 maja 2010 w Pawilonie Polski na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju trwała Wystawa pn. Wartość Dodana – Światowe Wzornictwo z Polski. Organizatorem Wystawy był warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego, we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Wystawa, w formie pokazu obiektów oraz oryginalnych prezentacji multimedialnych przedstawia najlepsze produkty polskich projektantów. Celem Wystawy była promocja polskiego współczesnego wzornictwa na rynku chińskim. Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju, w dniach 24-26.05, zorganizował cykl 3 seminariów, na których prezentowano najciekawsze pomysły polskich projektantów.

2. Promocja miasta Lublin (organizator PARP)

Spotkania przedstawicieli firm reprezentujących między innymi branże: budowlaną, handlową, instalacji elektrycznych, reklamy i poligrafii, oraz informatyczną. Stronę chińską reprezentowały firmy m.in. z branży przetwórstwa spożywczego, przemysłu chemicznego oraz elektrycznej. Została przedstawiona również prezentacja potencjału gospodarczego oraz oferty kulturalnej miasta.

3. Misja branży ochrony środowiska (02-08 maja 2010) (organizator PARP)

Zorganizowana we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP
w Szanghaju, pod patronatem Ministerstwem Środowiska. W ramach programu promocji polskiej gospodarki, firmy posiadające nowoczesne technologie prezentowały swoją ofertę na największych targach ochrony środowiska w Chinach „IFAT CHINA + EPTEE + CWS Show for Water, Air, Waste, Energy and Recycling”. Przedstawiciele firm wzięli też udział w spotkaniach matchmakingowych w Szanghaju oraz niedalekim mieście Suzhou, podczas których prowadzili rozmowy z chińskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi kontaktami handlowymi z Polską. Wśród uczestników były zarówno firmy, które już realizowały projekty w Chinach, jak i te, które dopiero są zainteresowane wejściem na ten rynek.

4. Promocja województwa Lubuskiego (organizator PARP) – Przedstawiciele władz regionu oraz przedsiębiorcy wzięli udział w rozmowach w polsko – chińskiej izbie gospodarczej, w spotkaniach na giełdzie kooperacyjnej oraz bezpośrednio w fabrykach.

5. Polska Wschodnia

„Okrągły stół” z udziałem przedsiębiorców z Polski i Chin oraz przedstawicieli województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego, zainaugurował w Pawilonie Polski program promocji Polski Wschodniej na EXPO. W prezentacji potencjału polskich województw uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki. Przedstawienie oferty 5 polskich województw w Szanghaju było możliwe dzięki unijnemu programowi rozwoju Polski Wschodniej. Do 2015 roku na realizację projektów promujących ten region przeznaczonych zostało 86 mln złotych. W dniu 24 maja br. w Pekinie został podpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, p. Marka Sawickiego Protokół między Generalnym Urzędem Nadzoru Jakości, Inspekcji oraz Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej
a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie sprawowania nadzoru i wymagań weterynaryjnych dotyczących mięsa wieprzowego wywożonego z Rzeczpospolitej Polskiej do Chińskiej Republiki Ludowej. Podpisanie ww. protokołu stanowi znaczący krok w umożliwieniu eksportu mięsa wieprzowego i jego produktów z Polski na rynek ChRL.

6. Dni Śląskie (organizator PARP) - Delegacja Województwa Śląskiego odbyła szereg spotkań i seminariów biznesowych, podczas gdy publiczność EXPO bawiła się przy występach Zespołu „Śląsk” i Teatru Rozrywki
z Chorzowa. W Pawilonie Polski odbyło się spotkanie z partnerami biznesowymi i delegacją polityczną zaprzyjaźnionych prowincji województwa śląskiego - Liaoning i Shaanxi. W spotkaniu udział wzięło ponad 100 przedstawicieli polskiego i chińskiego biznesu, przedstawiciele władz regionu Shaanxi, przedstawiciele polskiej misji na EXPO oraz polski korpus dyplomatyczny.

7. Małopolska i miasto Kraków (organizator PARP)

Do inwestowania w Małopolsce zachęcał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pan Dariusz Bogdan oraz przedsiębiorcy i przedstawiciele władz regionu. W prezentacji gospodarczej województwa małopolskiego na Wystawie Światowej wzięło udział kilkudziesięciu chińskich przedsiębiorców oraz przedstawiciele chińskiej agencji promującej handeli inwestycje (CCPIT). Została podpisana umowa
o współpracy pomiędzy Pekińskim Parkiem Technologicznym, z którego wywodzi się czołówka chińskich firm branży nowych technologii, a Krakowskim Parkiem Technologicznym.

8. Kielce (organizator PARP)

W misji gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele kluczowych firm Kielecczyzny m.in. Targów Kielce S.A., Portu Lotniczego Kielce S.A., Kieleckiego Parku Technologicznego oraz dwóch głównych kieleckich uczelni: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Ponadto, w seminarium wzięła udział firma Yi Long Construction Sp. z o.o., od wielu lat obecna na polskim rynku. Seminarium oraz spotkania biznesowe organizowane przez Kielecką misję miały na celu prezentację realizowanych projektów, przedstawienie oferty oraz znalezienie partnerów do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Celem misji byłą przede wszystkim promocja Kielc jako miejsca dobrego do inwestowania oraz otwartego na chińskiego partnera.

9. Polskie Parki Technologiczne (organizator PARP)

3 czerwca 2010 r. odbyło się seminarium z udziałem przedstawicieli 11 polskich Parków Technologicznych oraz kilkudziesięciu podobnych instytucji w Chinach. W panelu poświęconym promocji polskiej gospodarki
i wzmocnieniu kontaktów pomiędzy parkami technologicznymi z Polski i Chin wzięła udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP Pani Grażyna Henclewska. Podczas spotkania, które przebiegało w formule „okrągłego stołu” doszło także do podpisania 2 listów intencyjnych o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych oraz dwoma instytucjami chińskimi: Shanghai Chemical Industry Park Development Co., Ltd oraz Shanghai Technology Innovation Center. Podpisano trzy listy intencyjne ws. współpracy z parkami przemysłowymi
z Szanghaju. Są to pierwsze takie porozumienia z parkami z Europy Środkowo-Wschodniej. Istotnym efektem listów intencyjnych będzie także utworzenie pierwszego w Chinach polskiego inkubatora naukowo – technologicznego.

10. Misja morska (5-12 czerwca 2010) (organizator PARP)

11 polskich przedstawicieli przedsiębiorstw sektora morskiego, wzięło udział promocji sektora morskiego – głównego motoru innowacyjności na Pomorzu. Złożyły się na to usługi logistyczne, których oferta poszerzyła się w związku z uruchomieniem Deep Water Container Terminal w gdańskim Porcie Północnym, oraz innowacyjność produktowa, tj. oferta przemysłu stoczniowego – budowa, wyposażenie i remonty statków. W seminarium, podczas którego zaprezentowano potencjał inwestycyjny polskich portów oraz przedsiębiorstw z branży morskiej, wzięli udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Pani Anna Wypych-Namiotko; Wojewoda Zachodniopomorski, Pan Marcin Zydorowicz oraz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Wojciech Drożdż.

11. Seminarium „Chińskie inwestycje w Polsce”

Był to element misji inwestycyjnej do Chin, która oprócz Szanghaju odwiedzi także chińskie miasta Chongqing, Changsha oraz Kanton. W seminarium udział wzięli przedstawiciele PAIiIZ oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Łódź, Urzędu Miasta Łódź, Urzędu Miasta Opole oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, a także grupa chińskich przedsiębiorców z Szanghaju. Spotkanie pod patronatem Biura Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO współorganizowała Rada Rozwoju Inwestycji miasta Szanghaj (Outbound Investment Development Board) oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju. Podczas seminarium zaprezentowano potencjał inwestycyjny specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu i Łodzi. Swoją ofertę w tym zakresie przedstawiło także Opole.

12. Spotkanie wiodących ubezpieczycieli z Polski i Chin

Przedstawiciele wiodących polskich firm ubezpieczeniowych rozmawiali w Pawilonie Polski na szanghajskim EXPO o możliwościach współpracy z partnerami z Chin. Seminarium prezentujące potencjał polskiego sektora ubezpieczeniowego zorganizowane zostało przez Biuro Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010 wraz z Polską Izbą Ubezpieczeń oraz Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP
w Szanghaju. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 przedstawicieli chińskich firm ubezpieczeniowych
i stowarzyszeń z tej branży. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział Jan Grzegorz Prądzyński, Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, Andrzej Klesyk - Prezes Grupy PZU, Paweł Dangel - Prezes Allianz Polska, Ryszard Bociong - Prezes Axa Direct oraz Grzegorz Szatkowski - Wiceprezes Grupy Ergo Hestia.

13. Forum Inwestycyjne Chiny – Europa Środkowo – Wschodnia

O walorach gospodarczych państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz warunkom wejścia chińskich firm na rynek środkowoeuropejski dyskutowali przedstawiciele Polski, Litwy, Węgier, Łotwy, Bułgarii, Estonii, Czech, Słowenii i Słowacji. W panelu poświęconym warunkom wejścia chińskich firm na rynek środkowoeuropejski dyskutowali Pang Cuiping z szanghajskiego oddziału Bank of China, Guo Tianmim – wiceprezes firmy Huawei, posiadającej swoje przedstawicielstwo handlowe w Warszawie oraz Zhang Zheng
z Shanghai Maling Aquarius.

14. Województwo Opolskie (organizator PARP)

Chińczycy odwiedzający Pawilon Polski mieli okazję by poznać osiągnięcia gospodarcze
i możliwości rozwojowe Śląska Opolskiego, a także jego walory turystyczne. Odwiedzający Chiny przedstawiciele władz regionu rozmawiali z chińskimi partnerami samorządowymi
o rozwoju współpracy, koncentrując się na trzech wymiarach: naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym. Obecnie opracowywane jest porozumienie z władzami prowincji Fujian. Priorytetem władz Opolskiego jest pozyskanie partnerów inwestycyjnych z branży energii odnawialnej.

15. Polskie Eko – technologie

W ramach międzynarodowej promocji polskiej technologii środowiskowej, laureaci zorganizowanego przez polskie Ministerstwo Środowiska konkursu "GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii" spotkali się w Pawilonie Polski z kilkudziesięcioma partnerami chińskimi. Dziewięć wzięło udział w misji gospodarczej polskiej technologii środowiskowej do Chin zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Konsulatem Generalnym w Szanghaju. Do Chin pojechali przedstawiciele firm: Promar, Wofil, Biogradex, PP-Eko, Neon, Energoinstal, Lediko, Ecotech, Asket. Zwycięskie firmy prezentowały
w Szanghaju innowacyjną ofertę przystosowaną do potrzeb miejscowego rynku: rozwiązania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, technologie przetwarzania odpadów niebezpiecznych, technologie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, technologie dla koksownictwa i technologie energooszczędne.



16. Seminarium Partnerstwo Publiczno Prywatne

Kraków, Jelenia Góra, Łódź, Rybnik, Katowice i Bytom – przedstawiciele tych miast zainteresowani pozyskaniem chińskich firm do inwestycji w projekty z zakresu PPP, wzięli udział w Pawilonie Polski
w seminarium poświęconym potencjałowi partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki RP oraz 70 chińskich firm.

17. Tydzień turystyki polskiej (8-13 września br.) (organizator PARP)

W promocji Polski w Chinach - wydarzeniu organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, udział wzięli przedstawiciele rządu polskiego, Jan Borkowski- Sekretarz Stanu w MSZ, Katarzyna Sobierajska- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, oraz Rafał Szmytke - Prezes POT, Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Teraz Polska oraz przedstawiciele polskich biur turystycznych China Town Travel, Selina, Agencja Smerek-Kantor, CT Poland, Amber Palace. W match-makingu w Pawilonie Polski udział wzięli udział przedstawiciele ponad 30 wyselekcjonowanych chińskich touroperatorów. Między innymi Shanghai China Travel International Ltd., Shanghai Spring International Travel Service Ltd., Shanghai Airlines Tours International Co. Ltd., Shanghai Donghu International Ravel Service. Na Expo turystyka polska promowana była również się z przez stylizowane przedstawienia z udziałem trzech postaci, powszechnie znanych
w Chinach: Fryderyka Chopina, Marie Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika.

18. Województwo Pomorskie (organizator PARP)

Do Szanghaju na EXPO 2010 przyjechała licząca ponad 60 osób delegacja województwa pomorskiego, której przewodniczył marszałek województwa Mieczysław Struk. W finansowej stolicy Chin ofertę inwestycyjną prezentowali przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Słupska. W Pawilonie Polski odbyły się cztery seminaria poświęcone gospodarce, ochronie środowiska, nauce i turystyce. Przedstawiciele samorządów zachęcali do inwestowania na Pomorzu i poszerzania współpracy gospodarczej i naukowej z Chinami. Delegacja została przyjęta przez mera Szanghaju oraz spotkała się z przewodniczącym Szanghajskiej Federacji Przemysłu. Specjalną ofertę do młodych Chińczyków skierowały pomorskie uczelnie. Udział województwa w Wystawie był w 75% finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

19. Misja Związku Rzemiosła Polskiego (25 września – 30 października br.) (organizator PARP)

Delegacja ZRP odwiedziła Szanghaj, Hangzhou i Suzhou. Przedstawiciele Związku spotkali się
z władzami lokalnych stowarzyszeń rzemieślników i przedstawicielami firm członkowskich. Spotkania były poświecone wymianie doświadczeń i obustronnej prezentacji produktów. Oprócz wymiany handlowej zrzeszonych firm, potencjalne wspólnie wskazane obszary współpracy to m.in. kształcenie i certyfikacja oraz wzornictwo. W Pawilonie Polski odbyło się seminarium dot. wymiany wiedzy o rzemiośle
i przedsiębiorstwach rzemieślniczych zarówno w Polsce, jak i w Chinach. Ze strony chińskiej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Shanghaj Industry Design Association, Ahanghaj Creation Industry Center oraz Shanghaj Arts and Crafts Association. Delegacja została przyjęta przez Andrzeja Łysiaka, Konsula Generalnego Polski Szanghaju.

20. Misja Związku Banków Polskich (11 – 14.października br.) (organizator PARP)

Celem misji było poszukiwanie możliwości współpracy i rozwoju rynku finansowego. Przedstawiciele polskiej bankowości są zainteresowani przede wszystkim współpracą w zakresie finansowania i doradztwa inwestycji infrastrukturalnych (np. w energetyce), importu i exportu, innowacji oraz finansowania miast i samorządu terytorialnego. Do Chin przyjechali m.in. przedstawiciele PKO BP SA (wiceprezes Jarosław Myjak), Banku Gospodarstwa Krajowego (wiceprezes Jerzy Kurella), Banku Ochrony Środowiska (prezes Mariusz Klimczak), Banku Pocztowego (wiceprezes Szymon Midera), Związku Banków Polskich (dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego Remigiusz Kaszubski), Centrum Prawa Bankowego i Informacji (wiceprezes Jacek Furga), Biura Informacji Kredytowej (Główny Ekonomista Andrzej Topiński), Dąbrowski Finance (prezes Jarosław Dąbrowski). Jako pierwszy efekt tej misji – polski PKO BP SA i chiński ICBC - największy pod względem kapitalizacji bank świata – zapowiedziały podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy, co może zapoczątkować wspólne świadczenie usług finansowych inwestorom chińskim w Polsce
i polskim firmom w Chinach. W spotkaniach ze stroną polską wzięło udział ok. 60 finansistów chińskich z 27 instytucji finansowych. Pośród nich znalazły się jedne z największych banków świata: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Development Bank of China, Export- Import Bank of China czy Bank of East Asia. W „okrągłym stole” uczestniczyły także banki detaliczne (np. Bank of China, Postal Savings Bank). Stronie chińskiej przewodniczył Związek Banków Chińskich.

21. Misja Branży IT (18 – 21. października) (organizator PARP)

Przedsiębiorcy z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnej, zaoferowali swoje usługi analityczne, programistyczne a także wdrożeniowe związane z implementacją zintegrowanych systemów informatycznych. 3 uczestników prowadzi lub zamierza wkrótce nawiązać korespondencję z poznanymi w Chinach partnerami.

22. Misja Górnicza (23 – 29.10) (organizator PARP)

poświęcona innowacyjności w systemie ratownictwa górniczego – Pekin, Szanghaj, Nanjing;

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska przewodniczyła misji gospodarczej sektora ratownictwa górniczego do Chin, której głównym celem było zaprezentowanie w Państwie Środka innowacyjności w polskich systemach bezpieczeństwa w górnictwie i technologiach wydobycia węgla kamiennego, zagadnień bezpieczeństwa pracy w kopalniach i ratownictwa górniczego.

W organizację wydarzeń zaangażowany był Wydział Promocji i Handlu Konsulatu Generalnego RP
w Szanghaju, pod kierownictwem I Radcy, Andrzeja Pieczonki.

* W seminariach i prezentacjach gospodarczych organizowanych w Pawilonie Polski wzięło udział ok. 1000 przedstawicieli chińskich zrzeszeń gospodarczych i firm z Szanghaju oraz prowincji regionu Delty Rzeki Jangcy.
* W spotkaniach z firmami chińskimi wzięło udział ponad 120 polskich firm.
* Liczba odwiedzających Pawilon Polski przekroczyła 8 mln.

http://www.parp.gov.pl/index/index/1658