Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Vademecum biznesmena ( Chinese.pl )
Vademecum biznesmenaPieniądze
Chińską walutą jest Renminbi, (RMB) znana powszechnie pod nazwą yuanów (wymawiamy Kuai). Banknoty występują w nominałach 1,5,10,50 i 100 RMB. Plagą współczesnych Chin jest fałszerstwo pieniędzy. Fałszywe banknoty są niekiedy łatwo rozpoznawalne, zwłaszcza, gdy zmieniono rodzaj papieru. Może się zdarzyć, że Chińczyk będzie kilkakrotnie sprawdzał, czy banknot 50 lub 100 yuanowy, który otrzymał od nas nie jest fałszywy. Stare i zniszczone banknoty trudno jest rozmienić, więc nie należy ich mieć zbyt dużo, a najlepiej w ogóle. Jednym z nowo wyemitowanych banknotów przez Bank Centralny jest banknot o nominale 20 RMB.
Zazwyczaj, jeżeli korzystamy z taksówki lub rykszy, prowadzący domagają się drobnych banknotów. Mogą nie wydać nam reszty z banknotu 100 yuanowego z różnych przyczyn. Niekiedy po prostu dlatego, że tego nie chcą. W związku z tym dobrze jest mieć przy sobie plik banknotów 10 yuanowych. Jeśli będziemy mieli kłopoty z banknotem, najlepiej wymienić lub rozmienić go w banku. Banknoty fałszywe zostaną nam skonfiskowane.
Najlepszym sposobem przewożenia pieniędzy w Chinach są czeki podróżne. Można je zrealizować we wszystkich głównych oddziałach Bank of China. Karty kredytowe, takie jak Visa, Mastercard i American Express są bardzo przydatne, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych. Można się nimi posługiwać praktycznie we wszystkich hotelach średniej i wysokiej klasy oraz niektórych dużych domach handlowych. Można też podjąć zaliczkę gotówką w oddziałach Bank of China, lecz operacja taka jest bardzo kosztowna, ponieważ bank pobiera 4 % prowizję. W większości banków oraz hoteli można wymienić zagraniczną walutę. Na wymianie nie stracimy specjalnie dużo. Dlatego też w hotelach turyście chętnie dokonują wymiany. Kwit potwierdzający wymianę należy mieć przy sobie na wypadek, gdybyśmy chcieli wymienić chińską walutę w momencie naszego wyjazdu.
Czas
Czas w Chinach jest o 8 godzin do przodu w stosunku do czasu Greenwich. W momencie, kiedy mamy w Pekinie południe, czas w innych miastach jest następujący:
Hong Kong, 12.00, Montreal 23.00
Melbourne, Sydney, Nowy Jork 23.00
Wellington 16.00, Londyn 04.00
Auckland 16.00, Rzym 05.00
Hawaje, Anchorage 18.00, Paryż 05.00
Los Angeles, Vancouver 20.00, Frankfurt 05.00
Denver 21.00, Cape Town 06.00
Chicago 22.00, Moskwa 07.00
Święta Państwowe
Chińczycy obchodzą szereg świąt, podczas których większość instytucji jest zamknięta. Najważniejszy jest “Festiwal Wiosny” (Chiński Nowy Rok). Wtedy większość ludzi bierze kilkudniowy urlop, a wiele sklepów i biur jest nieczynnych. W tym czasie także banki mogą pracować znacznie krócej niż normalnie.
Jako że nie ma zasadniczych reguł, trzeba być na wszystko przygotowanym. 1 X jest narodowym świętem Chin. Dniem wolnym jest także 1 maja, czyli Święto Pracy. W ciągu ostatnich kilku lat chiński rząd, chcąc zwiększyć zainteresowanie turystyką swoich obywateli, a także skłonić ich do wydawania większych pieniędzy na konsumpcję, wprowadził dla wszystkich siedmiodniowy urlop. W konsekwencji lotniska, hotele i znane miejsca turystyczne w tych dniach są całkowicie zajęte. Najlepiej więc trzymać się wówczas z dala od centr turystycznych.
Godziny pracy
Większość banków, poczta oraz punkty telekomunikacyjne są otwarte od 8.30 do 18.00. Wiele z nich w dużych miastach jest zamkniętych na czas weekendu. Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, od 8.00 lub 8.30 do późnego wieczora. Restauracje również są długo otwarte. W związku z tym zawsze można znaleźć jakieś miejsce, w którym możemy się posilić.
Większość ludzi je śniadania bardzo wcześnie, przed wyjściem do pracy, pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Pora lunchu wypada również wcześnie, pomiędzy 11.30 a 13.00. Obiad tradycyjnie podawany jest między 18.00 a 19.00. Poza tymi godzinami większość restauracji jest nieczynna. Istnieją jednak liczne sklepy – bary, które są otwarte 24 godziny na dobę.Miejsca turystyczne, takie jak parki oraz świątynie zwykle są otwarte od 8.00 do 17.00.
źródło: http://chinese.pl
http://BiznesChiny.pl