Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Spotkanie z chińskim ambasadorem 03.03.2009 - nettg.pl
Spotkanie z chińskim ambasadorem - nettg.plbaw - nettg.pl 03.03.2009
Fot. Jarosław Galusek
Słowo kryzys w języku chińskim symbolizują dwa znaki - niebezpieczeństwo i okazja - mówił ambasador Sun Rongmin. Obok wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podczas wtorkowego spotkania
O współpracy gospodarczej pomiędzy województwem śląskim a Chińską Republiką Ludową rozmawiano we wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
W spotkaniu z Sunem Rongminem, ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce uczestniczyli m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski oraz przedstawiciele najważniejszych gałęzi gospodarki województwa śląskiego oraz samorządu gospodarczego. Delegacja chińska, w skład której wchodzili też Ma Changlin, radca handlowy ambasady oraz Ma Taotao, II sekretarz ambasady, odwiedzi Grupę Famur w Katowicach, Euroterminal Sławków i zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
Podczas spotkania w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprezentowano potencjał gospodarczy i naukowy województwa śląskiego, a także atrakcyjność inwestycyjną regionu. Pokazano też możliwości Euroterminalu Sławków – bramy między Europą i Azją, do której od Wschodu wiedzie nowy "jedwabny szlak handlowy", biorący początek w Chinach.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk poinformował o zabiegach otwarcia w Katowicach chińskiej placówki dyplomatycznej, które zyskały przychylność ambasadora Sun Rongmina. Wojewoda zapewnił chińskich gości, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i premier rządu Donald Tusk popierają bezpośrednie kontakty gospodarcze Polski z Chinami, w tym województwa śląskiego. Wojewoda poinformował o planach otwarcia na Uniwersytecie Śląskim nowego kierunku – sinologii. Razem z marszałkiem województwa śląskiego Bogusławem Śmigielskim zapewnili, że województwo śląskie przywiązuje szczególną wagę do uczestnictwa w EXPO 2010 w Szanghaju.
Ambasador Sun Rongmin przedstawił sytuację gospodarczą Chin w czasie kryzysu. Poinformował o pierwszych sygnałach świadczących o ożywieniu gospodarczym (dowodzi tego m.in. wzrost kredytów o 30 proc. oraz zwiększenie zużycia energii elektrycznej o 15 proc.). Sygnały te, wraz z dużym popytem wewnętrznym i tanią siłą roboczą, zdaniem ambasadora, pozwalają Chinom na podjęcie przygotowań do drugiego etapu wzrostu gospodarczego. Ambasador przypomniał, że w języku chińskim słowo "kryzys" obrazują dwa znaki: "niebezpieczeństwo" i "okazja", dlatego obecna sytuacja jego zdaniem stwarza nowe perspektywy do rozwoju.
Odnosząc się do kontaktów gospodarczych z Polską ambasador Sun Rongmin podkreślił, że osłabienie złotówki sprzyja polskiemu eksportowi do Chin, a popyt na maszyny i urządzenia górnicze (tradycyjny obszar handlu z Chinami firm województwa śląskiego) jest nadal duży. Zdaniem ambasadora ChRL należałoby teraz wzmocnić wzajemne inwestycje. Ambasador Sun Rongmin przedstawił też założenia planu rządowego ChRL dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla w atmosferze, a także wkład Chin w badania nad odnawialną energią (elektrownie wiatrowe i słoneczne).
http://nettg.pl
http://biznesazja.bblog.pl/wpis,spotkanie;z;chinskim;a...