Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Pracownicy delegowani z Chin

Witam!

Proszę o informację osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w nw kwestii:

jakie są zasady i procedury zatrudnienia pracowników delegowanych ( przez firmę chińską, głównego udziałowca zarejestrowanej w Polsce spółki z kapitałem zagranicznym )do realizacji projektu ( budowlanego ). Nie jest to usługa eksportowa.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam, Marcin Nowak
Paweł R.

Paweł R. Jestem na LinkedIn

Temat: Pracownicy delegowani z Chin

Rowniez jestem bardzo zaiteresowany tym tematem. I bardzo bym prosil o informacje na ten temat.
Panie Marcinie prosze o podzielenie sie informacjami na ten temat jezeli je Pan uzyska. W bardzo bliskiej przyszlosci bede wprowadzal jedna z najwiekszych chinskich firm budowlannych na polski rynek... reszta na priv.
Pozd
Bartosz O.

Bartosz O. Manager MPS EMEA,
Future Electronics

Temat: Pracownicy delegowani z Chin

Ja też pls.

konto usunięte

Temat: Pracownicy delegowani z Chin

Witam serdecznie. Pytania dotyczące delegowania pracowników proszę przesyłac na priv. Z przyjemnościa pomogę.
pozdrawiam
Joanna Dorota Dobrzyniecka
joanna.dobrzyniecka@radca24.eu
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Pracownicy delegowani z Chin

Ubezpieczenie obywateli Chin i Wietnamu pracujących w Polsce

W odpowiedzi na pytanie jednego z dzienników ZUS w piśmie z 6 grudnia 2007 r. (sygn. NGi-063/321/2007) udzielił odpowiedzi w kwestii ubezpieczenia obywateli Chin i Wietnamu pracujących w Polsce. W piśmie stwierdzono, że dotychczas między Polską a Chinami i Wietnamem nie zostały podpisane umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, które regulowałyby zasady podlegania zabezpieczeniu społecznemu pracowników delegowanych, dlatego zastosowanie tu mają ustawodawstwa krajowe Polski oraz odpowiednio Chin i Wietnamu.

Według przepisów polskich, czyli ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby, które na obszarze Polski są pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń społecznych dokonuje płatnik składek, czyli pracodawca. Pracodawcą w myśl przepisów kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest związany z podleganiem tym ubezpieczeniom.

Oznacza to, że aby istniały podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, wykonywanie pracy powinno wynikać ze stosunku pracy lub innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Gdy osoby oddelegowane z Chin lub Wietnamu do wykonywania pracy w Polsce będą pozostawać w stosunku pracy jedynie ze swoim chińskim lub wietnamskim pracodawcą i przez niego będą wynagradzane, nie będą podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym. Gdyby natomiast między obywatelami Chin czy Wietnamu a polskim podmiotem zostały podpisane umowy o pracę (lub np. umowy zlecenia), osoby te podlegałyby obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na ogólnych zasadach przewidzianych dla pracowników (zleceniobiorców).

http://www.e-podatnik.pl/artykul/doradca_podatnika/168...

Następna dyskusja:

Pracownicy i stażyści z Chin




Wyślij zaproszenie do