Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Podpisano trzy umowy o współpracy polsko-chińskiej
Podpisano trzy umowy o współpracy polsko-chińskiejcheko, PAP
2007-05-25
W obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wu Bangguo podpisano w piątek w Warszawie trzy umowy o współpracy polsko-chińskiej. Wcześniej premier rozmawiał z Wu Bangguo m.in. o polsko-chińskich stosunkach gospodarczych.
Pierwszy z dokumentów to protokół między ministerstwami kultury Polski i Chin dotyczący współpracy kulturalnej w latach 2007-2011. Podpisy pod nim złożyli: wiceminister kultury Jarosław Sellin i ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Yuan Guisen.
Kolejny dokument dotyczy warunków sanitarnych eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin. Protokół podpisał sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Henryk Kowalczyk i ze strony chińskiej - wiceminister Administracji Głównej ds. Nadzoru Jakości, Kontroli i Kwarantanny Li Chuanqin.
Podpisano także porozumienie pomiędzy resortami zdrowia Polski i Chin o współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej i nauk medycznych. Dokument podpisała podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Wacława Wojtala i ambasador Chin.
Przed podpisaniem umów premier rozmawiał z Wu Bangguo. Jak podkreślił rzecznik rządu Jan Dziedziczak, Wu Bangguo jest jednym z najważniejszych polityków chińskich. "Rozmowa dotyczyła kwestii gospodarczych i miała ona na celu pogłębienie współpracy gospodarczej" - poinformował dziennikarzy rzecznik.
Przypomniał, że Jarosław Kaczyński we wrześniu 2006 roku spotkał się z premierem Chin, wtedy też zaprosił go do Polski. Dodał, że w piątek rozmawiano o tej wizycie. Według niego, może do niej dojść "w niedługim czasie".
Dziedziczak powiedział, że obaj politycy rozmawiali także o chińskich doświadczeniach w przygotowaniu wystawy Expo. W 2010 roku - przypomniał rzecznik - wystawa odbędzie się w Szanghaju. Polska stara się o organizację Expo w 2012 roku we Wrocławiu.
J.Kaczyński chciał poznać chińskie doświadczenia także w przygotowywaniu innych dużych imprez, jak m.in. organizacji igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Jak powiedział rzecznik, premier pytał o to w kontekście polskich przygotowań do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
Podczas spotkania, według Dziedziczaka, podkreślano też stały rozwój polsko-chińskich stosunków gospodarczych. Rzecznik pytany przez dziennikarzy czy rozmawiano o kwestii praw człowieka odpowiedział, że rozmowa dotyczyła spraw gospodarczych - takie było jej założenie.
Wu Bangguo przebywa w Polsce na zaproszenie marszałka Sejmu. To pierwsza wizyta przewodniczącego OZPL w Polsce.
źródło; Wiadomości.Gazeta.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,4176375...