Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Fundusze azjatyckie na rynku polskim

Fundusze azjatyckie na rynku polskim

Portal Skarbiec.Biz | Fundusze inwestycyjne

Fundusze azjatyckie

Z uwagi na wysoki wzrost gospodarczy krajów Dalekiego Wschodu w latach 2005-06, fundusze inwestujące w tym regionie są postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla lokowania środków w gospodarkach dojrzałych, które gwarantują większą stabilność inwestycji, ale poza pewnymi specyficznymi sektorami nie oferują tak wysokich stóp zwrotu.

W 2005 r. PKB Chin wzrósł o 9,9 %, w Indiach - 8,0 %, w Hong Kongu - 7,3%, w Indonezji - 5,6 %, w Malezji - 5,4%, w Tajlandii - 4,6%, na Tajwanie - 4,0 %, w Korei Płd. - 4,0 %. Są to wyniki, które pozwalają prognozować dalsze, znaczące wzrosty lokalnych indeksów giełdowych (z drugiej strony wielu specjalistów ostrzega również przed możliwą korektą notowań w pierwszej połowie 2007 r.).

Wśród podmiotów specjalizujących się w zarządzaniu funduszami lokującymi środki w przeważającej mierze na Dalekim Wschodzie warto jest wskazać w szczególności na Nomura Asset Management zarządzającą funduszami Nomura, tym niemniej różnego rodzaju "fundusze azjatyckie" oferuje wiele krajowych TFI i zagranicznych odpowiedników.

Fundusze azjatyckie na rynku polskim

Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwestycyjny Akcji Najlepszy Wybór Azja

Jyske Invest Japanese Equity Fund
Jyske Invest Chinese Equity Fund
Jyske Invest Indian Equity Fund
Jyske Invest Far East Equity Fund

KBC Dalekowschodni Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Legg Mason Japan Large Cap Fund
Legg Mason Japan Small Cap Fund
Legg Mason Asia Pacific (ex Japan) Fund
Legg Mason Asia (ex Japan) Analyst Fund
Legg Mason Greater China Equity Fund

Merrill Lynch Asian Tiger Bond Fund
Merrill Lynch Japan Fund
Merrill Lynch Japan Value Fund
Merrill Lynch Japan Opportunities Fund

Templeton Asian Growth Fund
Templeton China Fund
Templeton Japan Fund
Templeton Korea Fund
Templeton Thailand Fund

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/wiadomos...

Templeton China Fund

Podstawową strategią inwestycyjną funduszu Templeton China Fund jest wzrost wartości kapitału; fundusz dąży do się realizowania tej strategii poprzez politykę inwestowania głównie w instrumenty udziałowe spółek:

(i) zarejestrowanych zgodnie z ustawodawstwem bądź też mających swoje siedziby główne w Chińskiej Republice Ludowej ("Chiny"), Hongkongu lub Tajwanie lub,
(ii) które czerpią znaczną część swoich dochodów z towarów i usług sprzedawanych bądź produkowanych, bądź też mają zasadniczą część swoich aktywów, w Chinach, Hongkongu lub Tajwanie.

Fundusz Templeton China Fund może również lokować swoje aktywa w instrumenty udziałowe spółek:

(i) dla których podstawowym rynkiem obrotu papierami wartościowymi są Chiny, Hongkong lub Tajwan lub,
(ii) które są powiązane z aktywami bądź walutami Chin, Hongkongu lub Tajwanu.

Ponieważ jednak taka strategia inwestycyjna ma większe szanse powodzenia przy elastycznej i dostosowywanej do konkretnych warunków polityce inwestycyjnej, fundusz może również poszukiwać możliwości lokaty w inne typy papierów wartościowych, takie jak: akcje uprzywilejowane, papiery zamienne na akcje zwykłe, papiery dłużne korporacyjne i rządowe w dolarach amerykańskich lub innych walutach.

Podstawową walutą Templeton China Fund jest dolar amerykański.

Lokaty w kraje o rynkach wschodzących wiążą się z wyższym stopniem ryzyka, co opisano dokładniej w rozdziale "Zasady zabezpieczania i inne czynniki ryzyka" w prospekcie informacyjnym.

UWAGA: Minimalna kwota jednorazowej pierwszej wpłaty do funduszy Franklin Templeton wynosi zazwyczaj 2500 dolarów bądź euro. Osoby, które planują inwestycje na mniejszą skalę zachęcamy do rozważenia ofert krajowych funduszy inwestycyjnych

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/templeto...

Jyske Invest Chinese Equity Fund

W 2005 r. subfundusz zainwestował w walory około 45 przedsiębiorstw. W 2005 r. subfundusz uzyskał dochód 9,8%. Z dniem 1.10.2005 nastąpiła zmiana stopy odniesienia funduszu z CLSA China World Index na MSCICina 10/40 ponieważ wskaźnik CLSA China World Index przestał istnieć.

Władze chińskie dokonały regulacji oficjalnych danych o PNB za rok 2004 o 16,8%. Oznaczało to, że Chiny przegoniły Włochy pod względem wielkości gospodarki plasując się na szóstym miejscu na świecie. 21 lipca wartość waluty chińskiej została rewaloryzowana o 2,1%. Na rynku trwają rozważania o możliwości kolejnej rewaloryzacji.

http://www.jyskebank.pl/files/JyskeInvest/JIChineseEqu...

Dochody wielu przedsiębiorstw znalazły się pod presją z powodu wysokich cen surowców. Silna konkurencja sprawia, że przedsiębiorstwom niełatwo jest przerzucić te koszty na nabywców. Niepokojącym zjawiskiem dla zysków przedsiębiorstw w wielu grupach przemysłowych są wysokie ceny surowców i silna konkurencja. Subfundusz zamierza dalej skupiać się na przedsiębiorstwach o pewnych i stabilnie rosnących zyskach.

W 2006 r. subfundusz przewiduje pozytywny wynik. Spodziewamy się, że chińskie akcje w dalszym ciągu będą generować wyższe zyski niż dojrzałe rynki z uwagi na atrakcyjne ceny i wyższe tempo wzrostu.

[Informacje za sprawozdaniem finansowym za 2005 r.]

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/jyske/ch...

Fortis L Fund Equity Best Selection Asia

Celem Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwestycyjny Akcji Najlepszy Wybór Azja jest uzyskanie wysokiej stopy wzrostu w długim terminie poprzez skoncentrowane inwestycje w akcje spółek przy wykorzystaniu podejścia bottom-up. Fundusz nie koncentruje się na minimalizowaniu swojego błędu odwzorowania w stosunku do benchmarku lecz na osiąganiu ponadprzeCiętnej stopy zwrotu w długim horyzoncie.

http://www.fortisinvestments.com/ff/documents/prospect...

Jego portfel obejmuje około 30 najlepszych akcji wytypowanych przez zespół odpowiedzialny za azjatyckie rynki wschodzące, bez koncentrowania się na konkretnych krajach lub sektorach. Regionalni specjaliści analizują papiery wartościowe według zasad ustalonych przez zespół akcji rynków wschodzących. Zarządzający buduje zdywersyfikowany portfel inwestycyjny w oparciu o oceny akcji przygotowane przez regionalnych analityków, wybierając te, które oferują największy potencjał wzrostu. Do portfela dodawane są wyłącznie papiery o korzystnej relacji oczekiwanej stopy zysku do poziomu ryzyka. Początkowy udział pojedynczego waloru w portfelu może wahać się pomiędzy 2,5% i 4,5%.

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/fortis/a...

Fundusz Legg Mason Greater China Equity Fund

Ten Fundusz dąży do zapewnienia długoterminowego wzrostu kapitału poprzez inwestowanie w akcje spółek mających siedzibę, notowanych lub znajdujących się w obrocie w Chinach i Hong Kongu.

Subfundusz inwestuje przynajmniej 70% swoich Aktywów Niefinansowych w akcje zwykłe i akcje preferowane spółek notowanych lub znajdujących się w obrocie na Rynkach Regulowanych, osiągających znaczącą część swoich zysków z Chin lub Hong Kongu lub prowadzących swoją podstawową działalność na terenie Chin lub Hong Kongu.

Dyrektor Inwestycyjny inwestować do 30% swoich Niepieniężnych Aktywów Netto w kapitałowe papiery wartościowe spółek mających siedzibę poza Chinami i Hong Kongiem, oraz w globalne papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu Klasy Inwestycyjnej oraz w konwertowalne i niekonwertowalne dłużne papiery wartościowe będące przedmiotem obrotu na Rynku Regulowanym.

Chociaż ten Subfundusz inwestuje przede wszystkim w akcje zwykłe i akcje preferowane, w celu osiągnięcia swoich celów inwestycyjnych może on niekiedy korzystać z określonego rodzaju produktów strukturalnych, takich jak Obligacje Powiązane z Kapitałowymi Papierami Wartościowymi. Na Dyrektora Inwestycyjnego nie narzuca się żadnej określonej wartości kapitalizacji.

Fundusz został uruchomiony 12 września 2005 r.

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/leggmaso...

Merrill Lynch Asian Tiger Bond Fund

Celem Funduszu jest zmaksymalizowanie całkowitego zwrotu wyrażonego w dolarach amerykańskich poprzez dokonywanie inwestycji głównie w zbywalne, dające stały dochód papiery wartościowe emitentów posiadających siedziby lub prowadzących zasadniczą część swojej działalności w wyznaczonych krajach będących "Tygrysami azjatyckimi", w tym w Korei Południowej, Chińskiej Republice Ludowej, na Tajwanie, w Hong Kongu oraz rozwijających się krajach azjatyckich. Fundusz może również inwestować w dające wysoki zysk papiery wartościowe o stałym dochodzie. Ponoszone przez Fundusz ryzyko walutowe jest zarządzane w sposób elastyczny.

http://www.blackrock.pl/shared/polish-lang/pdfs/mliif-...

Merrill Lynch Asian Tiger Bond Fund należy do elitarnego grona zagranicznych funduszy inwestycyjnych z rodziny Merrill Lynch i podobnie jak pozostałe fundusze z tej grupy pozwala polskim inwestorom uniezależnić swoje inwestycje od sytuacji gospodarczej w Polsce oraz notowań warszawskiej giełdy papierów wartościowych.

UWAGA: Minimalna kwota pierwszej wpłaty do funduszy Merrill Lynch wynosi zazwyczaj 5000 dolarów bądź euro. Osoby, które planują inwestycje na mniejszą skalę zachęcamy do rozważenia ofert krajowych funduszy inwestycyjnych.

http://www.skarbiec.biz/inwestycyjne-fundusze/merrill/...Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 26.03.07 o godzinie 14:42