Marcin Nowak Handel B2B
Temat: CHINY TO PRIORYTETOWY PARTNER POLSKI NA KONTYNENCIE...
CHINY TO PRIORYTETOWY PARTNER POLSKI NA KONTYNENCIE AZJATYCKIM - Kancelaria Prezesa RM - Centrum Informacyjne Rządu25.05.2007, Warszawa
Premier Jarosław Kaczyński na spotkaniu z przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wu Bangguo podkreślił, że Polska i Chiny chcą zacieśniania wzajemnej współpracy, a rozmowy na najwyższym szczeblu powinny odbywać się regularnie i jak najczęściej. - Cieszymy się, że nasze stosunki dwustronne zostają umocnione przez Pana wizytę w Polsce - powiedział. To pierwsza wizyta przewodniczącego OZPL w Polsce.
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu. Wg wstępnych danych, w 2006 r. eksport z Polski do Chin wzrósł o 29%, osiągając ponad 760 mln USD, a import z Chin o 39 %, osiągając ponad 7,6 mld USD. W 2007 r. obroty z Chinami mogą przekroczyć 10 mld USD.
Prezes Rady Ministrów wyraził chęć prowadzenia konkretnych rozmów o współpracy polsko-chińskiej w obszarze budowy dróg i autostrad. W związku z organizacją olimpiady w Pekinie w 2008 r. Chiny mają w tej sferze duże doświadczenie. Zdaniem premiera, możliwa jest także współpraca m.in. w dziedzinie energetyki, miedzi i lotnictwa.
Szef polskiego rządu nawiązał do wrześniowych rozmów z premierem Chińskiej Republiki Ludowej w Helsinkach podczas szczytu ASEM oraz ponowił zaproszenie do złożenia przez niego wizyty w Polsce.
Przewodniczący Wu Bangguo podkreślił, że zarówno Polska jak i Chiny przywiązują dużą wagę do rozwoju i zacieśniania stosunków polsko-chińskich. Według niego, nasze kraje łączy tradycyjna przyjaźń. Chiny kładą także duży nacisk na relacje handlowe między naszymi krajami. Obroty handlowe, w stosunku do 2000 r., zwiększyły się sześciokrotnie. Gość zaznaczył, że chiński rząd zachęca rodzime przedsiębiorstwa do importu towarów z zagranicy, w tym z Polski. Dodał, że również w sferze wzajemnych inwestycji istnieje jeszcze duży potencjał. W jego opinii, polska gospodarka rozwija się bardzo szybko, dlatego jest tu coraz więcej chińskich przedsiębiorstw. Wartość polskich inwestycji w Chinach na koniec 2006 r. osiągnęła 128 mln euro, a chińskich w Polsce - ok. 120 mln dolarów.
Po spotkaniu, w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego OZPL Wu Bangguo zostały podpisane umowy między rządami Polski i Chin: protokół między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Ministerstwem Kultury ChRL o współpracy kulturalnej na lata 2007-2011, protokół dot. warunków sanitarnych eksportu polskiego mięsa drobiowego Chin pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, a Naczelną Administracją Kontroli Jakości i Kwarantanny ChRL oraz porozumienie (Memorandum of Understanding) pomiędzy ministerstwami zdrowia Polski i Chin o współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej i nauk medycznych.
http://www.kprm.gov.pl/070525-1.htm