Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

Chiny bedą pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku. Ale nie tylko pod wzgledem rozwoju gospodarczego Chiny staną na czele cywilizacji XXI wieku.

Chiny juz od kilku lat tworzą podwaliny nowego systemu swiatowego. Jednym z przykladow jest ogloszony przez wizjonera e-commerce Jack'a Ma, z okazji 10 lecia powstania najwiekszego na swiecie potentata handlu internetowego Alibaba Group, plan rozwoju do 2020 roku.
Podczas najblizszych dziesieciu lat bedziemy swiadkami zmiany globalnego paradygmatu. Nasze dotychczasowe postrzeganie rzeczywistosci zostanie odwrocone o 180 stopni. Dla wielu ludzi bedzie to swego rodzaju szok kulturowy, trudny do zaakceptowania, ale jest to jedyna mozliwa droga do elastycznego przejscia w swiat energii i ducha, swiat XXI wieku.

Chinczycy wykorzystujac swoja wielowiekowa tradycje i tradycyjny pragmatyzm stworzyli nowy model funkcjonowania globalnego swiata w XXI wieku. Odwolujac sie do buddyjskich, taoistycznych i konfucjanskich korzeni stworzyli optymalny dla ludzkosci model "drogi srodka", laczac elastycznie podstawowe wartosci spoleczne i kulturowe, z potrzeba zaspokojenia podstawowych potrzeb ekonomicznych. Jack Ma, tworca najwiekszego systemu handlu elektronicznego na swiecie, wskazuje jasno, ze jedyna droga dla ludzkosci w warunkach gwaltownego rozwoju komunikacji elektronicznej, jest wykorzystanie tego narzedzia do stworzenia wspolodpowiedzialne globalnej wioski opartej o wspolzalezna odpowiedzialnosc jednostek i spoleczenstw. Idea nie nowa, juz w XX wielu mowili o tym ekofilozofowie na czele z Henrykiem Skolimowskim. Po raz pierwszy jednak idee ekofilozoficzna staja sie realnymi, twardymi faktami naszego zycia codziennego.

Jack Ma, jak i jego partnerzy tacy jak Howard Schultz ze Starbucks, czy Muhammad Yunus, mowia jednym glosem o potrzebie zmiany paradygmatu i wskazuja droge. Juz w polowie XX wieku mowiono o tym, ze wiek XXI bedzie wiekiem duchowosci, albo nie bedzie go wcale. Juz teraz widzimy zarys tego, co oznacza wiek duchowosci. Rozwoj technologii, okazuje sie, moze byc doskonalym narzedziem wzrastania ludzi jako jednostek, ale i jako globalnej wspolodpowiedzialnej za swoje harmonijne funkcjonowanie spolecznosci.

Wiek XXI bedzie wiekiem wspoldzialania ludzi i spoleczenstw. Powstaje zupelnie nowy model funkcjonowania gospodarki swiatowej. Handel elektroniczny, korzystajac z narzedzi jakie tworzy dla nas miedzy innymi Jack Ma, staje sie podstawa funkcjonowania calej globalnej gospodarki. Konkurencja zamienia sie w zdrowe wspolzawodnictwo, majace na celu staly rozwoj, bedacy funadmentalna cecha wszystkiego co znamy. Aktualny kryzys stal sie doskonalym bodzcem do zmiany myslenia w skali globalnej. Producenci juz nie produkuja na sprzedaz, lecz dzieki scislej wspolpracy z kupujacymi produkuja zgodnie z potrzebami ludzi i calych grup spolecznych, co ma takze zbawienny wplyw na srodowisko, co implikuje z kolei zmiane myslenia politykow itd. Kryje sie za tym, nie tylko ekologiczne podejscie do naszego otoczenia zewnetrznego, ale takze tworzy sie podwaliny do harmoni srodowiska wewnetrznego jednostek i calych grup ludzkich.

Marzenie utopistow o nowym wspanialym swiecie, od Jezusa z Nazaretu, poprzez Karola Marksa po Mahatme Gandiego zaczyna sie spelniac na naszych oczach. I co ciekawe, wizja owa przychodzi z Chin, gdzie zalozenia tej wizji funkcjonuja w kulturze od samego poczatku istnienia cywilizacji chinskiej. Chiny, dzieki swojej wielowiekowej tradycji, gdzie korzenie sa silne i zdrowe, tworza nowy model dla calego swiata, bardzo plynnie przystosowujac sie do szybko zmieniajacych sie warunkow wspolczesnego swiata. Kultura zachodnia, nie posiadajac mocnych korzeni okazala sie zbyt slaba i niezdolna w obliczu tak szybkich i wielkich zmian, jakich jestesmy aktualnie swiadkami do wypracowania drogi dla swiata.

W swiecie powszechcnej informacji, spoleczna odpowiedzialnosc jednostek i calych spoleczenstw jest oczywista. Nikt dzis juz nie moze uciec od odpowiedzialnosci za tych ktorzy nie maja pracy lub gloduja. Teraz prawie wszyscy, niezaleznie od miejsca zamieszkania i dostepnych srodkow, wiemy. Wiemy o potrzebach innych, o ich podstawowych problemach. I posiadajac wiedze i narzedzia, zawsze mozemy cos zrobic.

Wizja Jacka Ma jest prosta. Narzedzie jakim jest internet czyli siec, obejmuje caly swiat i wszystkich ludzi, bezposrednio lub posrednio. Alibaba i Taobao juz dzis daje prace milionom ludzi, powstaja miliony malych i srednich firm produkujacych, sprzedajacych i kupujacych. Wokol tych firm powstaja miliony nowych miejsc pracy. W oparciu o te miejsca pracy funkcjonuja juz miliardy rodzin na calym swiecie. Do 2020 roku, dzieki rozwojowi sieci w szrokim rozumieniu, juz nie jako web 2.0 ale open web, kazdy czlowiek na swiecie bedzie mial mozliwosc zyc godnie. Zewnetrznym gwarantem realizacji tego systemu sa Chiny jako nowatorskie i niesamowicie dynamiczne spoleczenstwo, ale takze wszyscy otwarci na rozwoj ludzie na calym swiecie.

Chiny, dzieki swej tradycji stworzyly cos czego nie mogla stworzyc kultura zachodnia, o zaledwie 200 letniej kulturze Stanow Zjednoczonych nie wspominajac. Stworzyly elastyczny model funkcjonowania spoleczenstw i jednostek ludzkich na zasadze harmonijnej wspolpracy, plynnie zmieniajacej sie z sekundy na sekunde. W naturze, ktorej jestesmy czescia nic nigdy nie pozostaje w stanie spoczynku, wszystko istnieje w wiecznym ruchu, wszystko zmienia sie i transformuje . Wszystko jest energia. Takze ludzkosc, dzieki wejsciu ze swoja naturalna energia w swiat energii jaka tworza technologie informatyczne, energii tak naprawde subtelnej i duchowej, zmienia swoje umysly, podnosi ich wrtosc, uwrazliwia. W pewnym momencie dzieki tzw. technologii, granica pomiedzy energia naturalna a mechaniczna zatrze sie i przejdziemy na kolejny szczebel ewolucji. Nastapi to szybciej, niz wielu ludzi potrafi sobie wyobrazic.

Chiny do 2020 roku stana sie nie tylko pierwsza gospodarka swiata, ale takze wzorcem kulturowych i spolecznych zachowan dla calego swiata. Byc moze dla wielu ludzi jest to trudne do zaakceptowania, zwlaszcza dla eurocentrykow takich jak Polacy. Ale Polska z perspektywy kilku tysiecy kilometrow, jest jedynie jednym malenkim kawalkiem malej wielokulturowej spolecznosci europejskiej. Na szczescie nowe pokolenia Polakow i Europejczykow, urodzone po 1990 roku, pozbawione narodowych kompleksow i fobii, wychowane w kulturze internetu i Unii Europejskiej bez granic, przeprowadzi Europe do nowego swiata.

Wiek XXI jest wiekiem nie tyle Chin, co pewnego systemu wypracowanego przez kilka tysiecy lat w tym rejonie swiata. Wlasnie tutaj zaistnialy optymalne warunki do tego, aby mogl powstac wzorzec, dzieki ktoremu w miare elstycznie, ewolucyjnie a nie rewolucyjnie, ludzkosc przejdzie z wieku materii w wiek energii, w wiek ducha. Ludzkosc od momentu powstania szla w kierunku tej przemiany, i dzis jestesmy swiadkami poczatku realizacji tego procesu.

Stary model zachodni, funcjonujacy przez kilkadziesiat ostatnich lat, model materialistyczy i konsumpcyjny, przez pragmatycznych Chinczykow zostaje zmieniany na model harmonijnego wspolistnienia jednostek i spoleczenstw, srodowiska naturalnego i technologii, polityki i ekonomii. Juz nie dolar bedzie rzadzil swiatem, lecz chinski yuan stanie sie narzedziem w reku ludzi, uniwersalna a z czasem symboliczna waluta, elastycznie przechodzaca w wirtualny srodek wymiany towarowej.

Takze jezyk chinski, juz dzis najpowszechniejszy jezyk na swiecie, stanie sie dzieki swej uniwersalnosci i nowatorstwu jezykiem swiata wspolczesnego.
Jezyk chinski, pomomo tego ze jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujacych jezykow swiata, okazuje sie idelnym narzedziem komunikacji w wieku internetu i technologi cyfrowych.
Chiny dzieki swej wielowiekowej tradycji harmonijnego wspolistnienia jednostek ludzkich z energia otoczenia, stworzyly takze podwaliny wspolczesnej nowoczesnej medycyny naturalnej, laczac ja z tym co najlepsze w medycynie zachodniej. W Chinach od wiekow funkcjonuje zdrowy sposob zycia oparty od prawidlowy przeplyw energi w organizmie czlowieka, wspolgrajacy z otoczeniem, wspomagany przez systemy roznych cwiczen ruchowych takich jak chi qung i tai chi, poprzez terapie takie jak akupunktura i ziololecznictwo po cwiczenia rozwijajace umysl od medytacji po gry typu go.

Wspomniane wyzej wybrane fakty pokazuja jasno nam czego mozemy spodziewac sie do 2020 roku. Jak mowi Jack Ma, " im bardzie otworzymy sie na innych, im wiecej damy im siebie, tym wiecej otrzymamy z powrotem." W Chinach stary, brutalny kapitalistyczny model zostal przetransformowany i zamieniony w ludzki model wspolzalenej odpowiedzialnosci.

Dlatego wiem, ze Chiny stana sie centrum swiata XXI wieku. Swiata energii i ducha.

Marcin Nowak, http://Aladyns.com Group

Hangzhou, Chiny 2009

Wiecej informacji: http://smes.alibaba.com/

Wkrotce wiecej informacji o nowym rewolucyjnym systemie handlu elektronicznego http://Wholesale.alibaba.com
Jarek Szymanski

Jarek Szymanski W Kraju Srodka od
1990...

Temat: Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

Postuluje, zeby realizacje wizji Jacka Ma Chiny zaczely od odblokowania Youtube, Facebooka, Blogspotu i paru innych stron internetowych. Wowczas bede mogl przejsc w prawdziwy wiek ducha. Bo teraz niestety tylko trace duchowa energie szukajac sposobow, jak przeskoczyc chinski firewall, by moc poogladac stare klipy Michaela Jacksona...
Paweł Wesołowski

Paweł Wesołowski Project
Manager/Kierownik
projektu,
Development Motor
Dri...

Temat: Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

Witam,

tak się składa, że w swoim życiu zawodowym i osobistym mam do czynienia z chińczykami. Spotykam się zarówno z postawami pełnego wsparcia dla systemu chińskiego, jak i postawami przeciwstawnymi.
I pomimo całej mojej sympatii i szacunku jak i moich osobistych uczuć to jedno co mnie uderza, to to że państwo i ludzie, którzy nie potrafią sobie dać rady ze swoją własną historią (dziesiątki milionów ofiar transformacji komunistycznej i późniejszych nieudanych eksperymentów społecznych), z mnogimi patologiami społecznymi (obecna na każdym kroku korupcja, polityka jednego dziecka i wynikające z tego implikacje, mordowanie płodów żeńskich, niesnaski pomiędzy grupami etnicznymi Chin i wiele wiele innych) raczej nie stanowi przykładu dla naszej kultury. Jak kraj, gdzie w nazwie mamy Ludowy może z taką brotalnościa, wbrew ludziom wprowadzać jedną z najbardziej brutalnych form kapitalizmu?
W naszej europejskiej kulturze potrafiliśmy się przed samymi sobą przyznać, że grzechy jakie zostały popełnione są grzechami i że należy je odpokutować i odżałować. W chinach tego nie ma.
Ponadto setki tysięcy chińczyków, nawet z bogatych rodzin, uciekających z chin do europy (w samych niemczech studiuje około 100tyś. chińczyków) i tu chcących żyć (a nie odwrotnie) raczej nie przemawia za tezą postawioną w Pańskim artykule.
Ten kraj może i będzie pierwszą gospodarką świata, jednakże nie będzie dla świata zachodniego wzorem dla budowania społeczności.
Z korzeni taoistycznych i konfucjanskich wynika bezwzględne posłuszeństwo rządzącym. Natomiast Europa - a szczególnie m.in. Polska - zasadziła się na tym, że rządzący MUSZA podlegać kontroli społeczeństwa, a nie odwrotnie co jest FAKTEM w Chinach (miliony zatrudnionych funkcjonariuszy do kontroli internetu chociażby).
Ponadto, nasza kultura nie jest jakąś młodą kulturą i częściowo ewolucynie a częsciowo rewolucyjnie rozwija się od kilku tysiącleci (chociażby funkcjonujące ciągle mity o państwie Ur).
I ostanie. Język chiński? Właśnie zaczłąłem się go uczyć. Z pomocą chińczyków. Może nie ma tam czasów i odmian gramatycznych, ale dla europejczyka język tonalny (a takim jest język chiński) wymaga kilku lat ćwiczeń, i to w kraju pochodzenia, aby móc się nim posługiwać. Zdecydowanie wolę angielski, niemiecki czy powiedzmy hiszpański, które mają wiele wspólnej dla nas wszystkich eurpejczyków zawartości łacińskiej, która również odbija się w naszych społeczeństwach (prawo, funkcjonowanie społeczeństwa czy w końcu idee republikańskie)
WIek XXI będzie może wiekiem ducha, ale na pewno nie chińskiego :)
pozdrawiam
Paweł Wesołowski
Pavel Byzov

Pavel Byzov ::[mgr
sinifikator]::

Temat: Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

__Pozwoliłem sobie przekleić swoją wypowiedź z grupy Euro-Azja:

Tekst ciekawy, ale optymistyczny (w moim odczuciu) ton artykułu nie przydaje mu wiarygodności.

Zwłaszcza przebija z niego forsowana od niedawna przez władze ChRL retoryka "hexie shehui" (harmonijnego społeczeństwa) - o której sami Chińczycy z przekąsem mówią, że dobitnie świadczy o pogłębiającym się BRAKU harmonii w chińskiej rzeczywistości społecznej.
Natomiast przedstawiona w nim wizja Chińczyków jako nośników nowej cywilizacji duchowej jest wg mnie nie do przyjęcia. Cywilizacji - jak powiedziano - realizujacej ideały grona "marzycieli" od "Jezusa z Nazaretu do Marksa i Gandhiego". Nie mówiąc już o zaliczeniu Jezusa z Nazaretu do "marzycieli", które zakrawa na grube nieporozumienie, za tym beztroskim stwierdzeniem kryje się poważne przemilczenie: idee "marzycieli" wprowadzane do praktyki społecznej zwykle zbierają krwawe żniwo ofiar. Wypadałoby, aby - pisząc o Chinach - Autor miał to na uwadze.

Spośród wymienionych przez Autora trzech wielkich tradycji - konfucjańskiej, buddyjskiej i taoistycznej - po tysiącleciach reinterpretacji i dyfuzji pozostało Chińczykom tylko uzależnienie od stadnego trybu życia, duma z poczucia przynależności i szeroka elastyczność światopoglądowa. (Stwierdzam to ze szczerym bólem, i mam nadzieję, że moi chińscy przyjaciele wybaczą mi to wyolbrzymienie.) "Eksportowana" na cały świat chińska siła robocza - a wydaje mi się, że właśnie ona stanowić będzie nośnik chińskich wartości cywilizacyjnych - ma o nich nie większe pojęcie, niż Polacy o katolicyźmie.

Autor ukazał pewiem idealny konstrukt wielkiej transformacji cyzilizacyjnej. Uważam, że transformacja ta jest nieuchronna, ale nie ma szans na całkowite urzeczywistnienie. Jeśli poważnie potraktujemy wielość substratów cywilizacyjnych (chiński, europejski, rosyjski, arabski, indyjski - by poprzestać na "Starym Świecie"), powinniśmy raczej spodziewać się procesu mieszania się tych substratów, poniekąd napędzanego gospodarczo przez substrat chiński.

Pozdr.
PB
Paweł Wesołowski

Paweł Wesołowski Project
Manager/Kierownik
projektu,
Development Motor
Dri...

Temat: Chiny pierwszą gospodarką swiata do 2020 roku.

你好,
Minęło 14 lat... i miałem w 100% rację ;-)
pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Frost & Sullivan: Chiny maj...




Wyślij zaproszenie do