Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Analitycy BGŻ: Chiny coraz większym graczem na rynku...

Analitycy BGŻ: Chiny coraz większym graczem na rynku przetworów pomidorowych

Bank Gospodarki Żywnościowej

27-11-2008

W trzecim tygodniu listopada obniżyła się cena skupu netto większości warzyw w spółdzielniach ogrodniczych w relacji tygodniowej. Najsilniej potaniały cebula (o 12 proc., do 0,46 PLN/kg) oraz pietruszka (o 9 proc., do 1,43 PLN/kg). Wzrosły natomiast ceny skupu warzyw ciepłolubnych (tj. ogórków i pomidorów spod osłon), porów, kalafiorów oraz kapusty włoskiej.

W analizowanym okresie skup kalafiorów różyczkowanych prowadzono jedynie w województwach kujawsko - pomorskim, mazowieckim oraz pomorskim. Większość zakładów przetwórczych zakończyła już jednak skup tych warzyw, co może tłumaczyć spadek średnich cen kalafiorów w relacji tygodniowej (z 0,88-0,96 PLN/kg loco zakład do 0,75-0,90 PLN/kg lz). Kończy się także skup brokułów różyczkowanych.

Z raportu Analysis of Tomato Sauce Industry in China wynika, iż w ciągu ostatnich 10 lat średnioroczna stopa wzrostu konsumpcji przetworów pomidorowych na świecie kształtowała się na poziomie ok. 3 proc. Do największych konsumentów tych produktów należą kraje rozwinięte, w tym Stany Zjednoczone i UE. W państwach tych spożycie przetworów pomidorowych jest relatywnie stabilne. Dynamiczny wzrost konsumpcji odnotowuje się na rynku rosyjskim, wschodnioeuropejskim, chińskim, indyjskim oraz na Bliskim Wschodzie. Przykładowo, na Bliskim Wschodzie konsumpcja przetworów pomidorowych per capita w latach 1997-2007 wzrosła z 6,2 kg do 10,8 kg (CAGR ok. 13 proc.).

Produkcja przetworów pomidorowych koncentruje się w trzech regionach: Kalifornii (USA), krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego oraz w Chinach. Szacuje się, że ww. regiony dysponują ok. 85 proc. światowych mocy produkcyjnych.

Od kilku lat odnotowuje się systematyczny wzrost znaczenia Chin w globalnej produkcji przetworów pomidorowych, czemu sprzyjają m.in. duże zaplecze surowcowe oraz niskie koszty produkcji. Czynnikiem decydującym o przesuwaniu produkcji do Chin jest także reforma unijnego rynku owoców i warzyw, na mocy której tzw. płatności pomidorowe wypłacane są na bazie historycznej, a nie w związku z faktyczną wielkością produkcji pomidorów do przetwórstwa w danym okresie.

W 1999r. udział Chin w globalnym eksporcie przecieru pomidorowego w ujęciu ilościowym kształtował się na poziomie 7,7 proc., podczas gdy w 2007r. - już 30 proc. Oczekuje się, że do 2010r. wolumen chińskiego eksportu przekroczy poziom ok. 1,1 mln t, co będzie stanowić ok. 40 proc. światowego handlu.

Szacuje się, że obecnie ok. 90 proc. przetworów pomidorowych wyprodukowanych w Chinach trafia na eksport, przy czym głównymi rynkami zbytu są Włochy, Rosja, inne państwa europejskie oraz Afryka.

http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci...