Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: 30 rocznica powstania Specjalnego Regionu Ekonomicznego...

30 rocznica powstania Specjalnego Regionu Ekonomicznego Shenzhen

26 sierpnia 1980 roku na XV posiedzeniu Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin podjęto decyzję o ratyfikowaniu dokumentu Rady Państwowej o powołaniu specjalnych regionów ekonomicznych w mieście Shenzhen i innych rejonach Chin. Tego dnia powstał Specjalny Region Ekonomiczny Shenzhen. Minęło 30 lat od powołania do życia strefy, która odegrała wielkie znaczenie w tworzeniu tego typu specjalnych regionów ekonomicznych i stała się w Chinach ważnym wydarzeniem o znaczeniu historycznym.

30 lat temu Shenzhen był małą nadmorską wioską rybacką, w której mieszkało zaledwie kilkadziesiąt rodzin, utrzymujących się z połowu ryb. Dziś w 2010 r. Shenzhen wygląda zupełnie inaczej. Stał się znaną na świecie, nowoczesną metropolią, liczącą ogółem 15 mionów mieszkańców, z czego na stałe żyje tu 9 milionów osób.

Powierzchnia Shenzhenu zwiększyła się 5 krotnie od momentu powstania strefy.

Wiceprzewodnicząca Komitetu Planowania Terenami i Zasobami Miejskimi Shenzhenu Xue Feng powiedziała, że obecnie trwa zakrojona na wielką skalę przebudowa miasta, która ma na celu lepsze wykorzystanie jego przestrzeni.

Podczas przebudowy, uruchomionych zostanie 20 obiektów, mających na celu zmodernizowanie starych stref przemysłowych i osad. Niektóre obiekty są już gotowe do otwarcia.

30-letnia historia reform i otwarcia w Specjalnym Regionie Ekonomicznym Shenzhen była historią tworzenia nowego modelu rozwoju przemysłowego, historią aktywnego udziału chińskich miast w światowej globalizacji, a także historią włączania się tutejszych metropolii w system światowego podziału pracy. Shenzhen utorował sobie drogę do prężnego rozwoju i szybkiej modernizacji w czasie urbanizacji i rozbudowy.

Z danych statystycznych wynika, że w roku 2009 PKB miasta osiągnął wartość 820 miliardów juanów. Była to kwota dwukrotnie wyższa od wartości PKB Chin z roku 1978. Na opublikowanej przez amerykański tygodnik "Business Weekly" liście 100 najlepszych światowych przedsiębiorstw, pierwsze miejsce zajęła firma z Shenzhenu BYD, a na trzecim uplasowała się Shenzhen Tencent Technology. Inne przedsiębiorstwa z tego miasta jak: China Merchants Bank, Pingan, Wanke, Huawei czy Zhongxin stały się znanymi prywatnymi przedsiębiorstwami w Chinach i nie tylko.

Obecnie firmy te nie zadowalają się samą produkcją, a zwracają także dużą uwagę na opracowywanie własnych patentów i wynalazków oraz ich marketing. Prezes firmy Netac Technology, Deng Guoshun powiedział:

Należy chronić własność intelektualną. Firma rozwija się wtedy, kiedy opracowuje własne rozwiązania. Opatentowaliśmy na świecie 336 własnych pomysłów. Mam nadzieję, że dochody z ich sprzedaży będą głównymi dochodami naszej firmy.

Obecnie Shenzhen stał się czwartą w Chinach nowoczesną metropolią gospodarczą, przyciągającą także wielu cudzoziemców. Rina Bell z Australii, mieszka tutaj z dwójką dzieci już od roku. Powiedziała, że Shenzhen jest miastem o charakterze międzynarodowym.

W mieście mamy dużo zieleni a powietrze jest czyste. W centrum znajduje się ogród Lianhuashan, który mi się bardzo podoba. Komunikacja jest wygodna. Można tu kupić odzież znanych światowych marek. Shenzhen jest także dużym ośrodkiem kulturalnym.

W minionych 30 latach sporo się tu zmieniło. Jesteśmy przekonani, że doświadczenia miasta są godne upowszechnienia na całym świecie.

http://polish.cri.cn/561/2010/08/26/162s101218.htm