Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiński Nowy Rok 2008

Zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym 7 lutego 2008 rozpocznie się Nowy Rok - Rok Szczura. W tym roku żywiołem szczura jest Ziemia, dlatego też 2008 rok będzie nazywany rokiem Brązowego Szczura. Potrwa on do 25 stycznia 2009 roku.

Co mówią chińskie przepowiednie na temat nadchodzącego Nowego Roku? Rok Szczura będzie idealnym czasem na rozpoczynanie nowych etapów w życiu. Jest to sprzyjający czas na podjęcie nowej pracy, zawarcia związku małżeńskiego, narodziny dziecka, czy założenie własnej firmy. Jednym słowem wszystkie przedsięwzięcia i zmiany podjęte w tym okresie będą na pewno pomyślne. Rok Szczura jest rokiem wielu szans i możliwości. Jednak aby wykorzystać nadarzające się okazje, należy podjąć ryzyko i nie bać się zmian. Rok Szczura jest czasem ciężkiej pracy, dużej aktywności i odnowy. Bądźmy odważni i cierpliwi, przyjmujmy wydarzenia, takimi jakie są, a możemy być pewni że okażą się dla nas pomyślne.

Tradycja obchodów Nowego Roku w Chinach sięga kilku tysięcy lat wstecz. O tym jak to się zaczęło, mówi jedna z wielu legend.

Dawno temu w górach żył straszliwy, dziki potwór, który dręczył ludzi. Bestia nazywała się Nien. Miał on głowę tygrysa i ciało większe od słonia. Nien był tak silny, że wystarczyło jedno jego zawycie, aby poruszyć góry. Codziennie pożerał on 100 dzikich zwierząt. Zimą, gdy brakowało mu jedzenia, schodził z gór i atakował wioski. Pożerał wszystko co stanęło mu na drodze, również ludzi.


W końcu mieszkańcom wioski udało się znaleźć sposób na odpędzenie bestii. Odkryli oni, że Nien bał się trzech rzeczy: czerwonego koloru, blasku światła i hałasu. Gdy nadeszła zima i pora, kiedy Nien zwykle atakował wioskę, wszystkie rodziny zebrały się w domach, zapaliły światła i rozpoczęły czuwanie. Robili przy tym dużo hałasu, aby odstraszyć bestię. Framugi drzwi zostały obwieszone czerwonymi papierami, na których znajdowały się znaki szczęścia. Następnego dnia rano, mieszkańcy wioski powychodzili z domów i nawzajem gratulowali sobie zwycięstwa nad bestią, która nie odważyła się ich zaatakować. Od tamtej pory co roku świętuje się upamiętnienie ówczesnego zwycięstwa.

Tradycja wieszania czerwonych ozdób na drzwiach przetrwała do dziś. Chunliany (bo tak się je nazywa) wieszane są praktycznie wszędzie. Kolejny obowiązkowy element obchodów Nowego Roku stanowią petardy. Są one odpalane w każdym miejscu, powodując niesamowity hałas.


Obchody
Chiński Nowy Rok jest dla Chińczyków najważniejszym świętem. Jest ono nazywane także Świętem Nowego Roku Księżycowego, ponieważ jego datę wyznacza kalendarz księżycowy. Jest to wyjątkowo radosny czas, kiedy ludzie odrywają się od pracy, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. W Chinach Nowy Rok świętuje się przez ponad dwa tygodnie, chociaż same obchody trwają zaledwie kilka dni. Obchody te odbywają się także poza granicami Chin, we wszystkich dużych skupiskach Chińczyków.

To najważniejsze dla Chińczyków święto, zwane także Świętem Wiosny, obchodzone jest także w innych częściach południowo-wschodniej Azji, m.in. w Wietnamie (święto to zwane jest „Tet”), w Malezji, Tajwanie oraz w Hong-Kongu.


Większość uroczystości odbywa się w kręgu rodzinnym. W Wigilię Nowego Roku wszyscy członkowie rodziny wracają do rodzinnego domu, aby spotkać się z bliskimi i wspólnie świętować. Osobom starszym i dzieciom wręcza się tzw. „pieniądze szczęścia” w czerwonych kopertach. Ważną częścią Wigilii Nowego Roku jest wspólne przyrządzanie chińskich pierożków zwanych Jiaozi. Popularne jest chowanie w niektórych pierożkach monet. Kto trafi na szczęśliwy smakołyk z monetą w środku, najprawdopodobniej będzie miał dużo szczęścia w Nowym Roku. Tradycyjnie w noc wigilijną Chińczycy nie chodzą spać i przez całą noc palą w domu światła, gdyż wierzą, że to zapewni ich rodzicom długie życie. Po północy odprawia się w niektórych domach obrzędy religijne, mające na celu godne przywitanie Boga w Nowym Roku. W tym celu, odpala się mnóstwo sztucznych ogni.


Pierwszy dzień Nowego Roku rozpoczyna się od złożenia hołdu przodkom oraz bogom, a młodzi składają uszanowanie żyjącym rodzicom. Tego dnia należy nosić i używać nowych rzeczy, aby dobrze zacząć Nowy Rok. Powszechnie słyszane życzenia to „kung-hsi fa-tsai”, co oznacza „gratulacje i wszystkiego najlepszego”.
Nieodłączną częścią obchodów jest tradycyjna parada smoków, w czasie której wykonuje się Taniec Lwa, przynoszący szczęście w Nowym Roku.

Drugi dzień Nowego Roku to dzień, kiedy zamężna córka może przyjechać do domu rodzinnego, aby odwiedzić swoją rodzinę. Jeżeli jest ona krótko po ślubie, to jej małżonek powinien przyjechać razem z nią i wręczyć jej rodzinie prezenty.

Pewna legenda mówi o tym, że trzeciego dnia księżycowego myszy wydają swoje córki za mąż. Dlatego też, tego dnia ludzie chodzą wcześniej spać, aby myszy mogły spokojnie odprawiać swoje ślubne ceremonie.

Czwartego dnia świąteczna gorączka powoli zaczyna się uspokajać. Po południu ludzie zaczynają przygotowywać dary z pokarmu, żeby powitać Boga Ogniska Domowego.

Dzień piąty to już prawie koniec obchodów Chińskiego Nowego Roku. Wszystkie ofiary zdejmuje się z ołtarzy, a życie wraca do normy. Ludzie pozostają w domach, gdyż odwiedziny tego dnia są zabronione (podobno przynoszą pecha). Jest to dzień, kiedy do domu ma przyjść bóg bogactwa i należy go przywitać.

Między dniem szóstym a dziesiątym Chińczycy nawzajem się odwiedzają. Chodzą również do świątyń, modlą się, jak zawsze o zdrowie i pieniądze.

Siódmy dzień to święto farmerów oraz dzień, kiedy powstał człowiek. Dobrze jest jeść tego dnia potrawy z makaronu, który symbolizuje długowieczność.

Każda chińska prowincja ma inny zwyczaj celebrowania ósmego dnia. W Fujian spożywa się kolejny uroczysty obiad.

Dziewiątego dnia, aby uczcić narodziny Nefrytowego Cesarza, który według wierzeń przyszedł na świat tego właśnie dnia zaraz po północy, składa się liczne ofiary w przedsionkach i wewnętrznych dziedzińcach świątyń.

Między dziesiątym a trzynastym dniem zaprasza się pozostałych przyjaciół na poczęstunki.

Dnia czternastego ludzie przygotowują się na festiwal latarni, który następnego dnia kończy świętowanie Nowego Roku.

W okresie noworocznym bardzo istotne jest, aby podawane jedzenie miało symboliczne znaczenie i było dobrą wróżbą na przyszłość. W tym celu przygotowuje się takie potrawy, które według wierzeń przynoszą zdrowie, pomyślność i bogactwo. Bardzo popularne jest przygotowywanie specjalnych tac (okrągłych lub ośmiokątnych), na których układa się smakołyki o symbolicznym znaczeniu, np. nasiona lotosu i owoce liczi, które osłodzą początek Nowego Roku.

Tradycyjnie na stole powinny się znaleźć ryba i pierogi (w każdej prowincji są dodatkowo jeszcze inne dania, które uznaje się za tradycyjne noworoczne potrawy). Rybę, która została już podana na stół, nie można przewrócić/obrócić, jeśli ktoś obróci rybę na drugą stronę, to cały następny rok będzie niepomyślny.

Co powoduje, że konkretnym potrawom przypisuje się symboliczne znaczenie?
Najczęściej związane jest to z ich wyglądem. Dla przykładu, podanie całego kurczaka w okresie Nowego Roku wróży rodzinie zgodę i jedność. Makaron z kolei symbolizuje długie życie, zgodnie z przesądami pocięcie takiego makaronu wróży nieszczęście. Małże i sajgonki symbolizują bogactwo.

Innym powodem, dla którego potrawa posiada konkretną symbolikę, może być to, że chińska nazwa ją oznaczająca brzmi podobnie. Po chińsku, słowo kapusta brzmi jak zwiększająca się fortuna. Z tego powodu, w okresie świątecznym bardzo często podaje się zawiniątka z kapusty wypełnione innymi pokarmami przynoszącymi szczęście.

Mandarynki i pomarańcze brzmią odpowiednio jak szczęście i bogactwo. Natomiast grejpfrut oznacza obfitość, gdyż chińskie słowo oznaczające właśnie ten owoc, brzmi podobnie jak słowo „posiadać”.
Ryby także odgrywają ważna rolę w obchodach świątecznych. Chińskie „Yu” oznaczające rybę, brzmi jak słowa „życzenie” oraz „obfitość”. W rezultacie stało się tradycją podawanie dań rybnych w Wigilię Nowego Roku, w nadziei, że Nowy Rok przyniesie bogactwo i dostatek. Dodatkowo, ryba powinna być serwowana w całości, wraz z głową i ogonem. Symbolizuje to pomyślny początek i koniec roku.

Bardzo popularnym smakołykiem podczas obchodów Nowego Roku są chińskie, słodkie ciasteczka, które symbolizują bogate, przyjemne życie. Ich okrągły kształt symbolizuje jedność w rodzinie.

http://taotao.pl/index.php?mod=club&k1=16