Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: WIETNAM Informacja o stosunkach gospodarczych z Polską

Ministerstwo Gospodarki

WIETNAM
Informacja o stosunkach gospodarczych z Polską

1. Sytuacja gospodarcza

Wietnam (Socjalistyczna Republika Wietnamu), państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Stolica: Hanoi.
Obszar: 329,3 tys. km kw.
Liczba ludności: 84,1 mln. Ludność w 87% to Wietnamczycy. Kraj jest podzielony na 61 prowincji i 5 miast wydzielonych (na prawach prowincji).
Ustrój polityczny: republika socjalistyczna od 1980 roku.
Władza ustawodawcza: parlament jednoizbowy (Zgromadzenie Narodowe) z 496 posłami. Wybory odbywają się co pięć lat. Głową państwa jest Prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe na 5 lat spośród jego członków.
System monopartyjny: Komunistyczna Partia Wietnamu.
Członkostwo w ważniejszych politycznych i gospodarczych organizacjach międzynarodowych: ASEAN (28.07.1995 r.), ONZ, WTO, AFTA, APEC, ASEM, IMF.
Wietnam należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów tego regionu. Średnioroczny wzrost PKB w latach 2000-2007 wyniósł 7,6%.
Produkcja przemysłowa i budowlana oraz szeroko rozumiany sektor usług to najważniejsze i najbardziej dynamicznie rozwijające się sektory gospodarki wietnamskiej. Ich udział w tworzeniu PKB Wietnamu stanowił w 2007 r. odpowiednio: 41,8% i 38,1%. Natomiast produkcja rolnicza, leśna i rybołówstwo stanowiła 20,1% PKB.
W 2008 r. oraz w latach następnych planuje się intensywnie rozwijać, między innymi, przemysł stoczniowy, wydobywczy, energetyczny oraz chemiczny.

Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne gospodarki

2. Ramy prawno-traktatowe współpracy gospodarczej

Stosunki gospodarcze polsko-wietnamskie regulują m.in.:

* Umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji podpisana z 31 sierpnia 1994 r.
* Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 31 sierpnia 1994 r.
* Umowa o współpracy w transporcie morskim z 6 grudnia 1995 r.
* Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki z 8 września 1999 roku.

3. Wymiana handlowa z Polską

Główne towary eksportowane do Wietnamu w 2007 r.:

* produkcja pochodzenia zwierzęcego, jednostki pływające, urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty przemysłu chemicznego, wyroby ze skóry.

Główne towary importowane z Wietnamu w 2007 r.:

* produkcja pochodzenia zwierzęcego, obuwie, materiały i wyroby włókiennicze, artykuły spożywcze.

Wartość wymiany towarowej na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie wzrastała charakteryzując się przez cały ten okres przewagą importu towarów z Wietnamu do Polski, a co za tym idzie rosnącym deficytem po stronie naszego kraju, przy czym w szczególności w roku 2007 nastąpił znaczny wzrost ujemnego salda wymiany handlowej dla Polski, które osiągnęło blisko 306 mln USD.

Pogorszenie salda wymiany handlowej w 2007 r. było praktycznie wynikiem wzrostu dostaw towarów z Wietnamu do Polski. Wzrost importu ogółem z Wietnamu do Polski pod względem wartościowym dokonał się głównie w wyniku wzrostu dostaw filetów rybnych, obuwia oraz odzieży.
Współpraca gospodarcza jest obecnie bardzo ważną płaszczyzną współpracy między obydwoma państwami. Oceniamy, że rozwija się ona pomyślnie mimo dużego dystansu geograficznego. We współpracy gospodarczej istotne miejsce zajmują powiązania między polskim a wietnamskim przemysłem stoczniowym, w oparciu o udzielony przez rząd Polski kredyt.

4. Współpraca inwestycyjno-kapitałowa

Współpraca inwestycyjno-kapitałowa nie istnieje. Brak jest inwestycji wietnamskich w Polsce o znaczącym kapitale. Natomiast zaczyna się obserwować zainteresowanie firm polskich inwestowaniem na rynku wietnamskim. Właścicielami firm polskich są najczęściej obywatele polscy wietnamskiego pochodzenia.

5. Dostęp do rynku

W Wietnamie nie funkcjonuje jeszcze - w sposób choćby zbliżony do znanego w Polsce – system dystrybucji towarów. Nie ma na przykład hurtowni; wszystkie towary rynkowe, w tym również importowane, są rozwożone po sklepach w małych partiach przez handlarzy. W tych warunkach eksport, zwłaszcza gotówkowy, z Polski do Wietnamu jest niezmiernie trudny. W praktyce jest zdominowany przez Wietnamczyków mieszkających w Polsce (dzięki powiązaniom rodzinnym) mających zezwolenia miejscowych władz na dokonywanie wwozu i wywozu towarów. Ocenia się, że w ten sposób realizowana jest obecnie znaczna część polskiego eksportu konsumpcyjnego do Wietnamu.

W świetle powyższego, dla polskiego eksportu dóbr konsumpcyjnych praktycznie jedyną możliwością ulokowania tych towarów na miejscowym rynku jest korzystanie z wietnamskiego agenta, który będzie zajmować się ich dystrybucją na miejscu w Wietnamu.


6. Polskie placówki ekonomiczno-handlowe

Wydział Ekonomiczny
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi
5 Ba Huyen Thanh Quan
Ha Noi, Wietnam
Tel.: (844) 8452155, 8452836
Faks: (844) 8430517
E-mail: polamb@hn.vnn.vn

http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+z+zagranica/Wspolpraca...