Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Deutsche Bank PBC oferuje pakiet rozwiązań wspierających...

Deutsche Bank PBC oferuje pakiet rozwiązań wspierających firmy polskie w kontaktach z firmami z Azji

Bank zweryfikuje zagranicznego kontrahenta

Gazeta Prawna
HANDEL ZAGRANICZNY JAK NAWIĄZAĆ KONTAKTY Z CHIŃSKIMI FIRMAMI

Bank zweryfikuje zagranicznego kontrahenta

Deutsche Bank PBC oferuje pakiet rozwiązań wspierających kontakty handlowe polskich firm z przedsiębiorcami z Dalekiego Wschodu. Podobne rozwiązania oferują inne banki.
Trade Finance jest formą alternatywnego finansowania przedsiębiorstw uczestniczących w krajowym i międzynarodowym obrocie handlowym. Umożliwia z jednej strony finansowanie transakcji, z drugiej eliminację bądź minimalizację ryzyk czy też poprawę płynności finansowej poprzez zamianę należności krótko i średnioterminowych na gotówkę. W skład pakietu Deutsche Banku PBC wchodzą inkasa, akredytywy dokumentowe, gwarancje bankowe, jak i post i prefinansowanie eksportu. W tym roku bank planuje poszerzenie oferty o faktoring zagraniczny oraz forfaiting.

Dla osób zainteresowanych kompleksową ofertą trade finance ważny jest fakt, że bank indywidualnie rozpatruje każdy przypadek. W przypadku globalnych kontaktów handlowych nieoceniona jest możliwość korzystania z doświadczenia banku w zakresie specyfiki rynku lokalnego zapewnia Tomasz Mazurkiewicz, dyrektor departamentu finansowania transakcji handlowych i faktoringu w Deutsche Bank PBC.

Jak dodaje, w kontaktach z międzynarodowymi klientami najważniejsze jest znalezienie zarówno solidnego kontrahenta, jak i zaufanego partnera po stronie instytucji finansowej.
CO BANKI OFERUJĄ IMPORTEROM


prefinansowanie/postfinansowanie finansowanie kontraktów przed lub po wysyłce towarów
inkaso importowe sprawdzanie dokumentów handlowych i rozliczanie przez bank zapłaty z kontraktów handlowych
wystawianie akredytyw importowych rozliczenie i gwarantowanie przez bank zapłaty wobec kontrahenta na podstawie dokumentów handlowych przedstawionych przez firmę polską
gwarancja bankowa zobowiązanie banku do spłacenia świadczeń umownych, gdy zleceniodawca nie wypełni w terminie swoich zobowiązań
faktoring wykup należności powstałych w obrocie krajowym bądź zagranicznym przed terminem płatności wskazanym na fakturze
forfaiting zakup przez bank wierzytelności terminowych, powstałych w wyniku realizacji dostaw towarów lub usług
Nie tylko kredyt

Podobne produkty, jak i pomoc polskim firmom w nawiązaniu współpracy z zagranicznymi kontrahentami oferują inne banki działające globalnie, a obecne również w Polsce. Przykładowo taki pakiet produktów oferuje Raiffeisen Bank Polska, który główny nacisk kładzie jednak na Europę Środkową i Wschodnią, bo tam ma rozbudowaną sieć placówek.

Grupa Raiffeisen Bank International jest jedną z najsilniejszych grup finansowych obecnych w Europie Środkowo-Wschodniej (m.in. Priorbank na Białorusi, Avalbank na Ukrainie oraz Raiffeisen Bank Moskwa w Rosji). Jest również obecna na dalszych rynkach m.in. w Chinach. Dlatego nasi klienci mają możliwość uzyskania informacji o kontrahencie w danym kraju, a także, w niektórych przypadkach, uzyskania pomocy w znalezieniu kontrahentów wyjaśnia Piotr Winnicki, zastępca dyrektora departamentu faktoringu i finansowania strukturyzowanego w Raiffeisen Bank Polska.
Duży może więcej

Współpraca z dużymi instytucjami finansowymi jest szansą dla firm z segmentu MSP. Poza kredytami, globalne banki mogą dostarczyć klientom niezbędne informacje na temat specyfiki danego rynku, np. na temat rozliczeń międzynarodowych, ubezpieczeń czy warunków dostaw. Ważnym elementem ofert będą również informacje na temat lokalnych przepisów podatkowych, innych aktów prawnych regulujących działalność na danym rynku, panujących tam zwyczajów, a także weryfikacja potencjalnych kontrahentów. Możliwe jest to dzięki rozbudowanej na całym świecie sieci sprzedaży, za pośrednictwem której bank może uzyskać takie informacje.
Niekorzystny bilans

Nie jest tajemnicą, że najszybciej ze wszystkich gospodarek świata rozwija się gospodarka chińska. Polska znajduje się na szarym końcu krajów Unii Europejskiej pod względem wymiany handlowej z państwem środka. Bilans handlowy Polski z Chinami jest bardzo niekorzystny. W 2006 roku deficyt handlowy wzrósł do blisko 7 mld dolarów i stanowił prawie 50 proc. całego ujemnego salda obrotów.

Musimy zdać sobie sprawę, że pędząca chińska gospodarka nie tylko wytwarza ogromną ilość towarów, ale jest również chłonnym rynkiem. Takie polskie spółki, jak Chipol Brok, KGHM czy Kopex z powodzeniem radzą sobie w tamtejszych realiach. Wciąż jednak większość przedsiębiorstw z naszego kraju boi się inwestować na Dalekim Wschodzie, a chińska gospodarka to trzeci po Unii Europejskiej i USA rynek, na którym trzeba być obecnym mówi Sylwester Szafarz, dyrektor generalny Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej.
Wojciech Iwaniuk
wojciech.iwaniuk@infor.pl

źródło: Gazeta Prawna