Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: 50 najważniejszych kobiet światowej gospodarki

50 najważniejszych kobiet światowej gospodarki

Ranking magazynu „FORTUNE”

Prezentujemy ranking „Fortune” – najbardziej opiniotwórczego magazynu biznesowego na świecie, którego wydawcą jest Time Inc. Pismo ukazuje się od 1930 roku, nakład wynosi 850 tys. egzemplarzy. Ranking 50 najbardziej wpływowych, najpotężniejszych kobiet biznesu jest szeroko komentowanym wydarzeniem medialnym. O tym, że panie świetnie radzą sobie w roli menedżerów, mogą świadczyć chociażby firmy, którymi kierują: PepsiCo, Xerox, eBay, ADM, Kraft Foods, Sara Lee, Avon...

1 CYNTHIA CARROLL
DYREKTOR GENERALNY ANGLO AMERICAN
NOWY WPIS WLK. BRYTANIA
Brytyjska bizneswoman kierowniczą nominację otrzymała w marcu, aby przeprowadzić restrukturyzację największej kompanii węglowej świata (w ubiegłym roku osiągnęła dochód przekraczający 33 mld dolarów, na całym świecie zatrudnia ponad 200 tys. osób; firma jest światowym liderem w dziedzinach górnictwa oraz zasobów naturalnych, ma również znaczący udział w wydobyciu złota, platyny, diamentów, węgla, a także w produkcji metali podstawowych i żelaznych, minerałów przemysłowych oraz produktów z drewna, dysponuje też znacznym zapleczem finansowym i technicznym). Cynthia Carroll przeprowadza zmiany sama i jest za nie odpowiedzialna. Do tej pory 50-letnia Amerykanka, z wykształcenia geolog, kupiła udziały w brazylijskiej kopalni żelaza i złota oraz dwie kopalnie miedzi – w Peru i na Alasce.

2 ANNE LAUVERGEON
PREZES ZARZĄDU AREVA
RANKING 2006/2 FRANCJA
W państwowej firmie produkującej energię nuklearną, której szefuje 48-letnia Francuzka, sprzedaż wzrosła w ostatnim roku do 14 mld dolarów, a rezerwa finansowa wynosi 45 mld dolarów. Problemem firmy są opóźnienia w związku z przewyższającymi przewidziane kosztami budowy zakładu przemysłowego w Finlandii. Anne Lauvergeon, europejski autorytet w dziedzinie energetyki, jest też mocno zaangażowana w walkę ze światowym ociepleniem. Uważa, że na podjęcie niezbędnych decyzji w tej sprawie mamy nie więcej niż 5 lat.

3 MARJORIE SCARDINO
DYREKTOR GENERALNY PEARSON
RANKING 2006/5 WLK. BRYTANIA
60-letnia Marjorie Scardino obchodziła 10- lecie pracy w Pearson w styczniu. Podczas gdy sceptycy przewidywali rychły koniec jej kariery, Pearson zanotował zyski w 2006 r. wynoszące 8 mld dolarów (8-procentowy wzrost). Pozycję Pearson podnosi „Financial Times”, który znowu przynosi dochody i podwyższył nakład. Pearson to dobre i pewne źródło dochodów. Jego gałąź zajmująca się edukacją – firma Harcourt – przeżywa boom, znajduje coraz więcej nabywców i wzmacnia pozycję firmy na rynkach międzynarodowych. Pearson należy do największych koncernów wydawniczych na świecie. Należą do niego m.in. Pearson Education, Harcourt, Penguin Group (największe wydawnictwo anglojęzyczne), Longman i wydawca „Financial Times”.

4 PATRICIA RUSSO
DYREKTOR GENERALNY ALCATEL-LUCENT
RANKING 2006/1 FRANCJA
Patricia Russo miała ciężki rok. Po finalizacji połączenia firm zajmujących się produkowaniem akcesoriów telekomunikacyjnychAlcatel i Lucent w 2006 r. (Alcatel-Lucent dostarcza rozwiązania komunikacyjne, dzięki którym operatorzy, dostawcy usług internetowych i przedsiębiorstwa mogą oferować swoim klientom i pracownikom aplikacje transmisji głosu, danych i wideo), P. Russo otrzymała trzy ostrzeżenia spowodowane słabą sprzedażą. 55-letnia menadżerka jest Amerykanką. Ma dom w rodzinnym New Jersey i w Paryżu. W firmie kontynuuje cięcia, by ratować wynik finansowy. Spółka po fuzji zarobiła 738 mln dolarów przy 26 mld w roku finansowym 2006.

5 LINDA COOK
DYREKTOR GAS & POWER ROYAL DUTCH SHELL
RANKING 2006/4 HOLANDIA
Jako kobieta-szefowa drugiej co do wielkości firmy działającej w branży energetycznej, jest pionierem. Naprawdę jednak zaskoczy świat, jeśli obejmie najwyższe stanowisko w firmie w 2009 r., kiedy dyrektor generalny Jeroen van der Veer przejdzie na emertyturę. 49-letnia Amerykanka, która szefuje sekcjom w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, jest jedną z trzech osób pracujących w Shellu, które mają szanse na zajęcie najwyższego stanowiska w firmie. Tymczasem na swoim stanowisku odnotowała sukces w postaci zwiększenia dochodów o 68 proc. – do 2,7 mld dolarów.

6 ANNE-MARIE IDRAC
PREZES SNCF
RANKING 2006/3 FRANCJA
Od przejęcia francuskich narodowych kolei zeszłego lata Anne-Marie Idrac nie spotkała na swojej drodze zawodowej żadnych problemów. SNCF otworzyła ostatnio linię szybkiej kolei TGV do Strasburga i zaledwie kilka dni trwało przełamanie kłopotów z nadmierną liczbą pasażerów. Teraz Anne-Marie Idrac zajmujesię remontowaniem nieefektywnych linii transportowych. 55-letnia prezes walczy także z rządem Sarkozego, który – zgodnie z ideą taniego państwa – domaga się zniesienia dodatkowych świadczeń emerytalnych dla pracowników kolei przechodzących na emerytury specjalne (po ukończeniu 50. roku życia).

7 MARINA BERLUSCONI
CZŁONEK ZARZĄDU FININVEST
RANKING 2006/7 WŁOCHY
41-letnia Marina Berlusconi – w odróżnieniu od swojego ojca, byłego premiera Włoch – nie zamierza zajmować się polityką. Sprawuje pieczę nad familijnym biznesem mediowym i firmą Fininvest (12 mld dolarów). W tym roku dołączyła do portfolio udziały w Mediobanca – najsilniejszym banku inwestycyjnym w kraju. Fininvest jest największym emitentem medialnym (nadawcą komercyjnym) i wydawcą (grupa Mondadori) we Włoszech. Jest także właścicielem drużyny AC Milan.

8 GÜLER SABANCÕ
CZŁONEK ZARZĄDU,
DYREKTOR SABANCI HOLDING
RANKING 2006/11 TURCJA
52-letnia Sabancõ miała pracowity rok podczas przejmowania swojego holdingu – jednej z największych korporacji przemysłowych i finansowych w Turcji (zrzesza ponad 70 firm i 10 spółek joint venture; zatrudnia 45 tys. pracowników i z dochodami powyżej 10 mld dolarów rocznie jest podporą tureckiej gospodarki). W minionym roku dochody wzrosły o 14 proc., do 12 mld dolarów. Ponadto Güler Sabancõ sprzedała 20 proc. udziałów w Akbank, jednej z 13 publicznych firm Citigroup, za 3 mld dolarów. G. Sabancõ zajmuje się również zwiększaniem aktywów w sektorze elektrycznym i sprzedaży detalicznej.

9 ANA PATRICIA BOTIN
PREZES ZARZĄDU BANESTO
RANKING 2006/9 HISZPANIA
Obserwatorzy zastanawiają się, jak 46- letnia Ana Patricia Botin poradzi sobie z firmą, kiedy nadejdzie pora na zastąpienie ojca na stanowisku szefa Banco Santander. Obecnie Botin prowadzi dział klientów detalicznych, dba o rozwijanie i wprowadzanie nowych technologii w banku. Do jej inicjatyw należy wprowadzenie karty kredytowej Real Madrid. Jej użytkownicy zyskują pieniądze, kiedy drużyna wygrywa mecze. Dochody Santandera wzrosły w zeszłym roku o 38 proc., do 4,2 mld dolarów.

10 NANCY MCKINSTRY
CZŁONEK ZARZĄDU I DYREKTOR GENERALNY
WOLTERS KLUWER
RANKING 2006/8 HOLANDIA
Od momentu zwiększenia dochodów do 4,6 mld dolarów w 2003 r., 48-letnia McKinstry powiększyła Wolters Kluwer o pięć działów i podwoiła wartość firmy. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, dyrektor zaczęła zdobywać takie rynki, jak Rosja i Niemcy. W tym roku sprzedała 400-milionowy dział edukacyjny firmy prywatnej grupie nabywców za miliard dolarów.

11 ANNIKA FALKENGREN
PREZES I DYREKTOR GENERALNY SEB
RANKING 2006/13 SZWECJA
Annika Falkengren, która została dyrektorem generalnym w 2005 r., nadzorowała SEB podczas rekordowego pod względem finansowym dla firmy roku. Zyski z operacji wzrosły o 39 proc., do 2,1 mld dolarów. Zarobek na innej działalności wyniósł 5,3 mld dolarów. Mimo że Szwecja jest największym rynkiem, na jakim działa SEB, A. Falkengren (45 lat) prowadzi szeroką działalność międzynarodową. Blisko połowa zysków szwedzkiego banku i ponad połowa z 20 tysięcy zatrudnionych pochodzi z zagranicy.

12 HO CHING
DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY I DYREKTOR
GENERALNY HOLDING TEMASEK
RANKING 2006/12 SINGAPUR
Rok był pełen mieszanych zdarzeń dla żony Hsien Loonga, premiera Singapuru, która zarządza narodowym kolosem Temasek. Suwerenny fundusz stracił miliard dolarów na papierze, kiedy nie udało mu się kupić Shin Corp. Odsunął ich tajlandzki lider telekomunikacyjno- telewizyjny Thaksin Shinawatra. Ale 54-letnia Ho podniosła wartość firmy do ponad 100 mld dolarów, głównie przez kupienie banków w Chinach, Wlk. Brytanii i Indonezji. Do stanu posiadania dodała także SingTel i Singapur Airlines.

13 MAUREEN CHIQUET
DYREKTOR GENERALNY CHANEL
NOWY WPIS FRANCJA
Zanim 44-letnia, wykształcona na Uniwersytecie w Yale, M. Chiquet objęła stanowisko dyrektora generalnego, pracowała nad odświeżeniem wizerunku Chanel unowocześniając sklepy i wprowadzając nowe kolekcje. Młodość wydaje się być jej siłą. Wcześniej spędziła 15 lat w firmie Gap, m.in. pomagając budować brand Old Navy.

14 MARIA RAMOS
DYREKTOR GENERALNY
TRANSNET
RANKING 2006/16 RPA
48-letnia M. Ramos przeprowadziła południowoafrykański Transnet przez restrukturyzację, łącznie z pozbyciem się narodowych linii lotniczych SA Airways. Skupia się na podniesieniu znaczenia transportu, korzystając z przykładu FedEx. Zyski wzrosły w ubiegłym roku o 15 proc., do 1,5 mld dolarów. Wartość sprzedaży to 4 mld dolarów.

15 CHUA SOCK KOONG
DYREKTOR GENERALNY
SINGAPORE
TELECOMMUNICATIONS
RANKING 2006/17 SINGAPUR
Ambicja Chua Sock Koong wydaje się nie znać żadnych granic. Jako dyrektor generalny, 49-letnia Chua pomogła SingTel wziąć udział w 20-miliardowej ekspansji na azjatyckim rynku. Teraz, po roku na stanowisku, zaczyna własne podboje. Jej cel to Pakistan, gdzie Chua nabyła 30 proc. firmy Warid Telecom za 760 mln dolarów. Mimo że borykała się z ceną akcji, to wartość firmy wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 10 proc., do 2,4 mld dolarów.

16 VIVIENNE COX
WICEPREZES BP
RANKING 2006/15 WLK. BRYTANIA
Chemiczka wykształcona w Oxfordzie ma najwyższe kwalifikacje. Jej kariera w BP trwa już 30 lat. W tym czasie zajmowała stanowiska w działach innowacji i finansów. Jednym z jej celów jest wprowadzenie firmy na ścieżkę poszukiwania alternatywnych źródeł energii. W 2006 r. zaobserwowano 3-procentowy wzrost dochodów. Ostatnio doprowadziła do zawarcia umowy o współpracy z Rio Tinto (gdzie jest członkiem zarządu), aby podjąć działania dotyczące zerowej emisji i technologii węglowych (prace nad paliwami nowej generacji).

17 CLARA FURSE
DYREKTOR GENERALNY LONDON
STOCK EXCHANGE
RANKING 2006/26 WLK. BRYTANIA
Clara Furse jest pierwszą kobietą, która stoi na czele giełdy o 300-letniej tradycji. Mocno broni jej niezależności i pozycji na rynku międzynarodowym. Udaremniła plany przejęcia giełdy podejmowane przez Nasdaq. 50-letnia Furse wsparła europejską giełdę poprzez nabycie giełdy w Mediolanie i podwyższyła zysk z operacji na londyńskiej giełdzie do 350 mln dolarów.

18 ANGELA AHRENDTS
DYREKTOR GENERALNY BURBERRY
NOWY WPIS WLK. BRYTANIA
Angela Ahrendts ma bogate doświadczenie w branży odzieżowej. Już podczas pierwszego roku pracy w brytyjskim Burberry, znanym przede wszystkim z płaszczy, 47-letnia Ahrendts skupiła się na wprowadzeniu firmy w świat glamour i dóbr luksusowych. Odświeżyła roczne kolekcje, doprowadziła do otwarcia sieci sklepów i wspiera działania projektanta Christophera Baileya. Jest również zaangażowana w inne sprawy produkcyjne. Sprzedaż Burberry dzięki działaniom Ahrendts wzrosła o 15 proc. – do 1,7 mld dolarów.

19 BARBARA KUX
CZŁONEK KOMITETU ZARZĄDZAJĄCEGO
ROYAL PHILIPS ELECTRONICS
RANKING 2006/21 HOLANDIA
Można ją śmiało nazywać Panią Wydajność. 53-letnia Barbara Kux jest najwyżej notowanym menedżarem na rynku elektronicznych gigantów. Realizuje plany poprzez wzrost zysków i zmniejszanie liczby dostawców, jak i kosztów w każdej dziedzinie (od elektrycznych szczoteczek do zębów po maszyny MRI wykorzystywane w medycynie do rezonansu magnetycznego). Jako członek komisji nowych technologii ma również za zadanie sprawowanie pieczy nad powstaniem od podstaw produktów ekologicznych. W tym roku firma zanotowała 15-procentowy wzrost sprzedaży.


20 GULZHAN MOLDAZHANOVA
DYREKTOR GENERALNY BASIC ELEMENT
RANKING 2006/22 ROSJA
43-letnia G. Moldazhanova prowadzi rosyjski holding, którego właścicielem jest potentat Oleg Deripaska, większościowy posiadacz firmy aluminiowo-tytanowej Rusal. Basic Element to 23-miliardowa pozycja w jego portfolio. W tym roku Deripaska dołączył do swojego imperium udziały w kanadyjskim gigancie Magna i europejskich firm budowlanych Strabag i Hochtief. Zakupy nie zostały jeszcze ukończone. Basic Element chce nabyć firmę z branży paliwowej RussNeft i udziały w największej narodowej firmie budowlanej (konstrukcyjnej) Transstroy.


21 VAL GOODING
DYREKTOR GENERALNY BUPA
RANKING 2006/18 WLK. BRYTANIA
57-letnia Val Gooding prowadzi największą brytyjską firmę ubezpieczeń zdrowotnych i do niedawna jednego z największych posiadaczy szpitali. BUPA, której dochody wzrosły w ubiegłym roku o 9 proc., ogłosiła w tym roku sprzedaż 25 szpitali europejskiemu prywatnemu właścicielowi Cinven za 2,9 mld dolarów. Sprzedaż dała możliwość spłacenia zaległości.

22 PATRICIA BARBIZET
DYREKTOR GENERALNY ARTEMIS HOLDING
RANKING 2006/19 FRANCJA
52-letnia P. Barbizet prowadzi holding należący do rodziny miliarderów Pinault, których stan posiadania obejmuje dom aukcyjny Christie’s, Bordoaux Chateau Latour. Firma kontroluje również akcje PPR – holdingu skupiającego domy mody Yves Saint Laurent i Gucci. Artemis ma również 5 proc. udziałów w Vinci, francuskiej firmie budowlanej. Barbizet wspiera działania zmierzające do objęcia przez Christie’s chińskiego rynku i przeznacza 4,6 mld dolarów na przejęcie firmy Puma.

23 DEB HENRETTA
PREZES GRUPY PROCTER&GAMBLE AZJA
NOWY WPIS SINGAPUR
46-letnia Henretta jest nowym prezesem Grupy Procter & Gamble na Azję. Jest bez wątpienia silnym liderem. Karierę rozpoczęła jako brand manager działu detergentów. Jej pozycja znacznie wzrosła, kiedy objęła markę Pampers, wyprowadzając ją z 20- letniego okresu przynoszenia strat.

24 CHEUNG YAN
CZŁONEK ZARZĄDU NINE DRAGONS PAPER
NOWY WPIS CHINY
Najbogatsza kobieta w Chinach pojawiła się na scenie, kiedy jej firma, zajmująca się recyklingiem papieru, ponad 10 lat temu stała się publiczna. Obecnie jej wartość ocenia się na 13 mld dolarów. 50-letnia Yan była księgową, która straciła pracę, później jednak zyskała na chińskim boomie eksportowym poprzez import zużytego papieru ze Stanów Zjednoczonych i Europy i produkowanie z niego kartonowych pudeł, w które pakowane były towary eksportowane z Chin. Zyski wzrosły o 46 proc., do 266 mln dolarów w roku podatkowym 2007, przy dochodzie 1,3 mld dolarów.

25 YANG MIANMIAN
PREZES HAIER GROUP
RANKING 2006/20 CHINY
Jest nieco mniej doceniana niż dyrektor generalny Zhang Ruimin. 66-letnia Mianmian jest jednak prezesem najbardziej znaczącej chińskiej firmy produkującej urządzenia gospodarstwa domowego. Yang zarządzała produkcją, marketingiem i strukturą organizacyjną od momentu, kiedy firmie groziło bankructwo w połowie lat 80. Zysk w ostatnim roku zwiększył się o 7,5 proc., do 13,5 mld dolarów.

26 MARIA ARAMBURUZABALA DE GARZA
WICEPREZES ZARZĄDU GRUPO MODELO
RANKING 2006/19 MEKSYK
Mimo że zasiada w drugim rzędzie w rodzinnym biznesie, w Meksyku ma ogromne wpływy. Jest w radach nadzorczych ważnych firm, np. Televisa. Sprzedaż Grupo Modelo – ze sztandarowym produktem piwem Corona – wzrosła w ubiegłym roku o 10 proc., osiągając 5,2 mld dolarów.

27 SUN YAFANG
CZŁONEK ZARZĄDU HUAWEI TECHNOLOGIES
RANKING 2006/25 CHINY
Yafang znana jest wśród konkurentów jako „zabójca rynku”. Prowadzi firmę telekomunikacyjną z międzynarodowymi ambicjami. Wartość globalnych kontraktów w 2006 r. niemal się podwoiła, podnosząc zysk do 11 mld, w tym 65 proc. zysku pochodzi spoza Chin. Yafang skupia się na sektorze R&D (rozwój i badania), marketingu i rozwoju.

28 GAIL KELLY
DYREKTOR GENERALNY ST. GEORGE BANK
NOWY WPIS AUSTRALIA
Po sześciu latach zarządzania St. George Bank i zmiany instytucji z sennego kredytodawcy w piąty co do wielkości bank Australii, Kelly nie ustaje w pracy i wciąż się wspina wyżej. W lutym 49-letnia Gail Kelly, pochodząca z Południowej Afryki, przejmie stery w firmie Westpac. Jej wyzwaniem jest doprowadzenie banku do najwyższej pozycji w Australii poprzez przejmowanie klientów tam, gdzie to jest tylko możliwe.

29 LUBNA OLAYAN
DYREKTOR GENERALNY OLAYAN FINANCING
RANKING 2006/33 ARABIA SAUDYJSKA
52-letnia Olayan kieruje multimilionową grupą, w której zasięgu znajdują się zarówno usługi finansowe, jak i produkcja. Olayan jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na Bliskim Wschodzie. Zasiada w wielu radach nadzorczych, w tym w radzie reklamowego giganta WPP.

30 BARBARA STYMIEST
DYREKTOR OPERACYJNY ROYAL BANK
OF CANADA
RANKING 2006/27 KANADA
Jednym z zadań Stymiest jako dyrektora operacyjnego największego banku kanadyjskiego jest zarządzanie ryzykiem. Podczas gdy wiele kanadyjskich banków wyznacza sobie także pomniejsze cele, RBC ich unika. W tym roku dochody wzrosły o 20 proc., czyli 3,7 mln dolarów, tegoroczny zysk banku to już 15 mld dolarów. Obecnie 51-letnia Stymiest zajmuje się usprawnieniem zarządu banku (sektora zarządzania).

31 INGRID MATTHÄUS-MAIER
DYREKTOR GENERALNY KFW BANKEN
GRUPPE
NOWY WPIS NIEMCY
Mimo że jej oficjalną funkcją jest stanowisko przedstawiciela zarządu, 62-letnia Matthäus- Maier ma pod swoją pieczą od października zeszłego roku 17-miliardowy niemiecki bank narodowy (należący do państwa). Poza audytami i obowiązkami legislacyjnymi, zajmuje się sprawami mniejszych krajów i wzmacnianiem – wykorzystując narzędzia finansowe – państw rozwijających się.

32 KATE SWANN
DYREKTOR GENERALNY W.H. SMITH
RANKING 2006/34 WLK. BRYTANIA
42-letnia SwaNn kontynuuje karierę na brytyjskim rynku sprzedaży książek i magazynów, rozdzielając dystrybucję prasy. Planuje również otworzenie punktów pocztowych w 70 sklepach i outletach oraz na stacjach benzynowych przy autostradach. Sprzedaż systematycznie się obniża wraz z ograniczaniem liczby tytułów i produktów w sklepach. Wciąż jednak zarobek firmy przed opodatkowaniem rośnie (w roku podatkowym 2006 o 31 proc., do 100 mln dolarów).

33 CHANDA KOCHHAR
DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY ICICI BANK
RANKING 2006/37 INDIE
Kochhar dodała do swojego bankowego korporacyjnego CV prowadzenie międzynarodowego biznesu w ICICI, porzucając gałąź klientów detalicznych. Obecnie kontroluje ponad połowę banku osiągającego 6,7 mld dolarów zysku. Bank ma siedziby w 18 krajach i wkład w większość zakupów dokonywanych przez indyjskie przedsiębiorstwa. 45-letnia Kochhar jest jedną z dwóch kobiet zasiadających w zarządzie banku i mocnym kandydatem na stanowisko dyrektora generalnego.

34 ILENE GORDON
PREZES I DYREKTOR GENERALNY ALCAN
PACKAGING
NOWY WPIS FRANCJA
Od czasu awansu na najwyższe stanowisko, 54-letnia Ilene Gordon rozciąga agresywny plan powzięty wcześniej w dywizji, którą kierowała w Ameryce Północnej, na całą firmę. Zamiast przyjmować pozycję obronną w odpowiedzi na konkurencję na rozwijającym się rynku, wykształcona w prestiżowym MIT matematyczka zamieniona w menagera planuje rozwój firmy na rynku rosyjskim i indyjskim.

35 GALIA MAOR
PREZES I DYREKTOR GENERALNY LEUMI
GROUP
RANKING 2006/32 IZRAEL
Zagraniczni konkurenci, którzy zaczęli wchodzić na izraelski rynek, zmusili Leumi Group do wycofywania równocześnie funduszy i środków trwałych w biznesie. W związku z tym 64-letnia Maor przez ostatni rok zajmowała się sprzedażą holdingów Leumi. Zyski ze sprzedaży sprawiły, że 2006 rok był rekordowy w historii firmy (dochód zamknął się kwotą 1,6 mld dolarów). W 2007 r. wciąż rośnie. Drugi co do wielkości bank w Izraelu pozbędzie się również ubezpieczeń emerytalnych.

36 PANSY HO
DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY SHUN TAK
HOLDINGS
RANKING 2006/42 HONGKONG
45-letnia Ho jest córką i spadkobierczynią Stanleya Ho, potentata hazardu w Makao. Pomaga rozwijać hazardowe imperium rodzinne. Zarządza Shun Tak Holdings oraz MGM Grand Paradise – joint veture (50 na 50 proc.) z MGM Mirage, która buduje w tym roku kasyno warte 1,1 mld dolarów.

37 FRANCOISE GRI
PREZES MANPOWER FRANCE
RANKING 2006/44 FRANCJA
50-letnia Gri została zatrudniona w lutym, aby objąć dział HR w firmie. Tym samym zakończyła 25-letnią karierę w IBM, gdzie zajmowała stanowisko generalnego menagera na Francję i Północną Afrykę. Francja jest największym za Stanami Zjednoczonymi rynkiem dla Manpower. Zyski z rynku francuskiego wynoszą 6 mld dolarów i stanowią 34 proc. ogólnych dochodów firmy.

38 NAINA LAL KIDWAI
DYREKTOR GENERALNY HSBC INDIA
RANKING 2006/41 INDIE
50-letnia Kidwai jest szefem najlepiej rozwijającego się banku w Indiach. Zyski banku wzrosły o 64 proc., do 1,1 mld dolarów w ostatnim roku podatkowym. Stworzyła spółkę ubezpieczeń na życie (joint venture) i planuje rozwój sektora klientów detalicznych i usług dla small businessu.

39 YOSHIKO SHINOHARA
PREZES TEMPSTAFF
RANKING 2006/36 JAPONIA
72-letnia Shinohara założyła firmę w 1973 r., kiedy na japońskim rynku nie było wielu oferentów pracowników tymczasowych. Obecnie jej firma jest drugą co do wielkości agencją pracowników sezonowych. Zyski wzrosły o 36 proc. (ogólny zysk firmy to 2 mld dolarów).

40 BARBARA DALIBARD
DYREKTOR DO SPRAW KORPORACYJNYCH
FRANCE TELECOM
RANKING 2006/35 FRANCJA
Na tradycyjnym, podupadającym rynku baz danych i kombinowanej telefonii 48-letnia Dalibard szuka nowych rozwiązań, kierując gałęzią Orange dla biznesu.

41 TERESITA SY-COSON
WICEPREZES ZARZĄDU SM INVESTMENTS
RANKING 2006/46 FILIPINY
Sy-Coson prowadzi rodzinny holding, który obejmuje usługi pocztowe, rynek nieruchomości, udziały w bankach. Sprzedaż holdingu wzrosła w ubiegłym roku aż o 68 proc, do 1,7 mld dolarów. Jej ojciec jest uważany za wizjonera, ale i 56-letnia Sy-Coson udowadnia, że ma swoje mocne strony. W czerwcu przeprowadziła największą operację bankową w kraju i zasiada w radzie nadzorczej nowej jednostki.

42 DOMINIQUE HERIARD DUBREUIL
CZŁONEK ZARZĄDU REMY COINTREAU
RANKING 2006/38 FRANCJA
Zyski firmy wzrosły o 10 proc., do 197 mln dolarów w ubiegłym roku. Jednak firma zajmująca się sprzedażą koniaków i szampanów, prowadzona przez 61-letnią Heriard Dubreuil, wciąż ma 60 mln dolarów straty w związku z rozwiązaniem spółki joint venture z azjatyckim dystrybutorem. Heriard Dubreuil jest odpowiedzialna na sprzedaż mniejszych brandów – włoskich likierów i holenderskiego spirytusu.

43 IMRE BARMANBEK
WICEPRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU DOGAN
HOLDING
RANKING 2006/39 TURCJA
65-letnia Imre Barmanbek trzyma rękę na pulsie grupy tureckiej, skupiającej ponad 100 firm – od stacji telewizyjnych i gazet po energię. Zyski firmy wzrosły o 23 proc. i osiągnęły w 2006 r. 8,6 mld dolarów.

44 DOMINIQUE REINICHE
PREZES EUROPEJSKIEJ DYWIZJI
COCA-COLA
RANKING 2006/40 FRANCJA
Dominique Reiniche to prezes o silnej ręce. Jednocześnie utrzymuje dobre relacje z ludźmi. Coca-Cola Light została wprowadzona w 28 krajach, które znajdują się pod jej zarządem. Sprzedaż wzrosła do 4,4 miliardów dolarów. Jednocześnie D. Reiniche zajmuje się też sprawami produkcji. Za jej sprawą m.in. wykorzystanie wody zmniejszyło się o 16 proc. w stosunku do roku 2002.

45 SAWAKO NOMA
PREZYDENT I DYREKTOR GENERALNY
KODANSHA
RANKING 2006/43 JAPONIA
64-letnia Noma stoi na czele wydawnictwa założonego przez jej ojca chrzestnego i stawia na elektroniczną dystrybucję. Ma w ofercie książki elektroniczne i przenośne gry. Zyski jednak spadają – 6 proc. w ubiegłym roku. Ubiegłoroczny dochód ukształtował się na poziomie 1,2 mld dolarów.

46 OFRA STRAUSS
CZŁONEK ZARZĄDU STRAUSS GROUP
RANKING 2006/47 IZRAEL
Po latach dokonywania udanych zakupów – w tym brazylijskiej kompanii kawowej – 47-letnia Strauss przekształciła firmę rodzinną o 70-letniej tradycji w międzynarodową grupę. Rozwinęła marki Max Brenner i Sabra, doprowadzając do 25-proc. wzrostu zysku w ciągu czterech lat. Ogólny dochód firmy wynosi 1 mld dolarów.

47 CLARA GAYMARD
CZŁONEK ZARZĄDU GE FRANCE
NOWY WPIS FRANCJA
47-letnia Clara Gaymard zdobyła międzynarodową reputację stojąc na czele Invest of France – agencji rządowej wpierającej zagraniczne inwestycje. Rok temu została zatrudniona przez jednego z największych inwestorów. Obecnie w GE zarządza firmą wartą 5,5 mld dolarów, zatrudniającą 10 tys. pracowników.

48 DONG MINGZHU
MANAGER GENERALNY GREE ELECTRIC
APPLIANCES
NOWY WPIS CHINY
53-letnia Mingzhu jest jedną z najbardziej znanych kobiet biznesu w Chinach. Prowadzi firmę oferującą klimatyzację i niewielkie urządzenia elektryczne. W ub. roku zysk firmy wzrósł o 30 proc. i osiągnął 3 mld dolarów.

49 LI XIAOLIN
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU
I DYREKTOR GENERALNY CHINA POWER
INTERNATIONAL DEVELOPMENT
NOWY WPIS CHINY
46-letnia Xiaolin jest córką premiera Chin Li Penga. Jest jedyną kobietą-dyrektorem w notowanej przez Hongkong firmie energetycznej. Zyski w ubiegłym roku wzrosły o 19 proc. (653 mln). W związku z zapotrzebowaniem Chin na energię mogą tylko nadal rosnąć.

50 KIRAN MAZUMDAR-SHAW
CZŁONEK ZARZĄDU I DYREKTOR
ZARZĄDZAJĄCY BIOCON
RANKING 2006/48 INDIE
Mazumdar-Shaw, dzięki założonej przez siebie firmie, jest najbogatszą kobietą, która zapracowała na swój majątek w Indiach. 52-letnia Mazumdar-Shaw jest dumna z tego, że ponad tysiąc pacjentów chorujących na raka zostało wyleczonych lekarstwem Bioma.


Tekst ukazał się w listopadowym numerze 1/2007 Businessman Magazyn

http://businessman.pl/index.php?option=com_content&vie...
Sylwia S.

Sylwia S. sztuka, media,
psychologia

Temat: 50 najważniejszych kobiet światowej gospodarki

I żadnej Polki wśród tych 50 Wspaniałych... Lata komunizmu zrobiły u nas swoje, jeśli chodzi o styl myślenia



Wyślij zaproszenie do