Mirosław M.

Mirosław M. ITSM Engineer, MWT
Solutions sp. z o.o.

Temat: Świadczenie usług dla firmy niemieckiej -> etat, zlecenie...

Witam,

Badam możliwości świadczenia usług u naszych zachodnich sąsiadów, jak to wygląda od strony podatkowej. Zakładam, że wybór świadczenia usług jako firma będzie dla mnie najkorzystniejszy finansowo.

1.Mam jednosobową firmę w Polsce, chciałbym świadczyć usługi dla firmy Niemieckiej, zakładam dwa możliwe warianty
1. cały czas przebywam w Niemczech
2. tydzień w Niemczech, tydzień na wdrożeniu i dwa tygodnie w domu

W Polsce mieszkam, mam rodzinę i dziecko (tutaj jest centrum moich interesów życiowych)

2. Przychody przekroczą pewnie 150 000, więc muszę być płatnikiem VAT?
3. Czy będę miał jakieś zobowiązania wobec fiskusa w Niemczech, czy wszystkie podatki płącę w Polsce i tylko tutaj składam deklaracje
4. Czy faktycznie będę wystawiał fakturę z zerowym VATem.

Generalnie szukam z potencjalną firmą niemiecką najkorzystniejszej dla mnie formy współpracy, etat bardzo mnie ograbi z wynagrodzenia i nie będzie to już takie opłacalne, jak to wygląda z umową zlecenia a najlepiej świadczeniem usług jako jednoosobowa polska firma, która będzie musiała być pewnbie płatnikiem VAT.

Temat: Świadczenie usług dla firmy niemieckiej -> etat, zlecenie...

Witam,
jeżeli firma jest zarejestrowana w niemczech ( tak zwane "gewerbe" ) to musi miec w niemczech siedzibę i właściwie opodatkować swoją działalność. Wielu doradców podatkowych w Niemczech wyspecjalizowało się w takich usługach - pomagają założyć firmę a potem prowadzić rozliczenia z niemieckim budżetem. Powstają więc nowe koszty, na które trzeba zarobić. Fakturowanie z Polski jest możliwe i wtedy jeżeli usługa faktycznie wykonywana jest na terenie Niemiec korzysta z preferencyjnej stawki, co w praktyce oznacza, ze odbiorca usługi musi sam naliczyc VAT i go odprowadzić. Informuje się o tym odbiorcę odpowiednim zapisem na fakturze. Trzeba tez posiadać jego numer NIP UE. Ale o tym znowu [powinna powiedzieć Panu księgowa. Nie ma zlituj, daniny są, tu albo tam. Do tego jest kwestia zus. jeżeli płacimy ZUS w Polsce a wykonujemy określone prace we właściwym oddziale ZUS musimy uzyskać zaświadczenie, którem będziemy się posługiwać w przypadku choroby bądź wypadku. Warto formę fakturowania uzgodnić z odbiorcą usługi - jeden przyjmie fakturę z Polski, a inny będzie się domagał faktury z firmy zarejestrowanej w Niemczech. I to może zadecydować.
Mirosław M.

Mirosław M. ITSM Engineer, MWT
Solutions sp. z o.o.

Temat: Świadczenie usług dla firmy niemieckiej -> etat, zlecenie...

Dziękuję za informacje, zaczyna mi to rozjaśniać sytuację, mam nadzieję, że będą mogli przyjmować faktury od mojej firmy zarejestrowanej w Polsce i z niemieckim fiskusem do czynienia mieć nie będę.
Daria Mak-Walther

Daria Mak-Walther Właścicielka firmy
doradczej, Project
Manager for Poland
...

Temat: Świadczenie usług dla firmy niemieckiej -> etat, zlecenie...

Panie Mirosławie,

Pan tutaj wrzuca wszyskto w jeden garnek. To nie jest tak proste. Pan zaczyna z końca.
W internecie jest wiele informacji na temat założenia firmy lub nie w Niemczech, w języku polskim.
Od tego Pan zaczyna. Proszę sobie napisać kilka możliwości, wycenić, skalkulować. i potem wybrać to, co dla Pana najkorzystniejsze.
Nikt nie może Panu dać konkretnej porady, nie znając konkretnie o co chodzi.
I proszę uważać na pojęcia "podatek zerowy". Niestety, w Polsce brakuje dobrych i kompetentnych szkoleń na ten temat.
Fiskus trzyma całe katalogi na ten temat, co jest usługą, gdzie ona jest wykonywana, kto płaci podatek i czy faktura z "0" czy nie. To że firma jest polska lub znajduje się w Polsce, nie oznacza automatycznie, że nie bierze VAt za swoje usługi przedstawione np. firmie niemieckiej.

Czeslaw Kowalczyk

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do