Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech
Krótkie „liźnięcie tematu” dla orientacji:
Samodzielny oddział [(Zweig-)Niederlassung] nie jest samodzielny jako osobowość prawna i pod tym względem jest zależny od macierzystego przedsiębiorstwa jak i jego prawa statutowego (np. polski kodeks spółek); jest jego częścią prawnie i organizacyjnie. Niemniej jednak musi w obrocie gospodarczym funkcjonować i działać samodzielnie tak jak przedsiębiorstwo macierzyste – plastycznie: „zniknięcie” ostatniego nie odbija się na prowadzeniu działalności przez taki oddział, który powinien mieć dlatego też swoją kadrę zarządzającą z luzem decyzyjnym, majątek (który nie jest jednak prawnie samodzielny, bo należy do głównego przedsiębiorstwa), księgowość itd. Kierownik oddziału reprezentuje samodzielnie przedsiębiorstwo macierzyste. Taki oddział musi być wpisany do niemieckiego KRS na podstawie niemieckiego prawa o KRS.
Niesamodzielny oddział (unselbständige Niederlassung; Betriebsstätte), np. wynajmowany lokal biurowy bądź willa na cele marketingowe/reprezentacyjne, jest całkowicie zależny od macierzystego przedsiębiorstwa, nie ma np. własnej wewn. księgowości. Tak np. faktury są wystawiane w imieniu centrali. Taki oddział musi zostać zgłoszony do właściwego Gewerbeamt’u. Niesamodzielny oddział nie jest wpisywany do tutejszego KRS.
Niemieckie prawo nie zna formy/konstrukcji prawnej "Represäntanz". Może być ona prowadzona albo jako Betriebsstätte albo jako np. działalność przedstawiciela handlowego podlegającego niem. prawu, a którego łączy z polskim przedsiębiorstwem stosowna umowa.
No i jest jeszcze możliwość utworzenia przedsiębiorstwa-córki.
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności mogą być konieczne dalsze zezwolenia/zgłoszenia do niem. urzędów (najczęściej Gewerbeamt) bądź przymusowe członkowstwo np. w niem. organizacji cechowej.
Sebastian K. edytował(a) ten post dnia 26.06.09 o godzinie 09:22