Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

Witam

Zamierzam uczestniczyć w założeniu przedstawicielstwa polskiej spółki w Niemczech. Nurtuje mnie w związku z tym pytanie jaki rodzaj czynności może wykonywać takie przedstawicielstwo. Czy przedstawicielstwo może jedynie prowadzić jedynie działalność promocyjną polskiej firmy czy może rownież odciążać ją od pewnych czynności - np. negocjować w jej imieniu umowy?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :)

konto usunięte

Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

Krótkie „liźnięcie tematu” dla orientacji:

Samodzielny oddział [(Zweig-)Niederlassung] nie jest samodzielny jako osobowość prawna i pod tym względem jest zależny od macierzystego przedsiębiorstwa jak i jego prawa statutowego (np. polski kodeks spółek); jest jego częścią prawnie i organizacyjnie. Niemniej jednak musi w obrocie gospodarczym funkcjonować i działać samodzielnie tak jak przedsiębiorstwo macierzyste – plastycznie: „zniknięcie” ostatniego nie odbija się na prowadzeniu działalności przez taki oddział, który powinien mieć dlatego też swoją kadrę zarządzającą z luzem decyzyjnym, majątek (który nie jest jednak prawnie samodzielny, bo należy do głównego przedsiębiorstwa), księgowość itd. Kierownik oddziału reprezentuje samodzielnie przedsiębiorstwo macierzyste. Taki oddział musi być wpisany do niemieckiego KRS na podstawie niemieckiego prawa o KRS.

Niesamodzielny oddział (unselbständige Niederlassung; Betriebsstätte), np. wynajmowany lokal biurowy bądź willa na cele marketingowe/reprezentacyjne, jest całkowicie zależny od macierzystego przedsiębiorstwa, nie ma np. własnej wewn. księgowości. Tak np. faktury są wystawiane w imieniu centrali. Taki oddział musi zostać zgłoszony do właściwego Gewerbeamt’u. Niesamodzielny oddział nie jest wpisywany do tutejszego KRS.

Niemieckie prawo nie zna formy/konstrukcji prawnej "Represäntanz". Może być ona prowadzona albo jako Betriebsstätte albo jako np. działalność przedstawiciela handlowego podlegającego niem. prawu, a którego łączy z polskim przedsiębiorstwem stosowna umowa.

No i jest jeszcze możliwość utworzenia przedsiębiorstwa-córki.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności mogą być konieczne dalsze zezwolenia/zgłoszenia do niem. urzędów (najczęściej Gewerbeamt) bądź przymusowe członkowstwo np. w niem. organizacji cechowej.Sebastian K. edytował(a) ten post dnia 26.06.09 o godzinie 09:22
Tomasz Sładkowski

Tomasz Sładkowski doradztwo biznesowe
i migracyjne

Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

haslem jest Niederlassungsfreiheit i jak juz pan mecenas powiedzial: jestesmy w Unii ;)Tomasz Sładkowski edytował(a) ten post dnia 29.06.09 o godzinie 01:35

Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

Sebastian dzięki serdeczne za wskazówki.
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia: Co w przypadku gdy spółka polska zakłada niesamodzielne przedstawicielstwo, a następnie część jej działalności jest prowadzona w przedstawicielstwie i nie są to tylko działania promocyjne, marketingowe? Przeniesiona do przedstawicielstwa działalność wprawdzie ma charakter papierkowej roboty- tzn. przygotowywanie dokumentacj, zawieranie umów w imieniu spółki polsiej. Czy niemieckie organy nie będą mieć do tego żadnych zastrzeżeń?
I jeszcze jedna kwestia, czy gdy prowadzenie działalności wymaga zezwolenia zarówno w Polsce jak i w Niemczech - to czy o takie zezwolenie powinno osobno ubiegać się przedstawicielstwo - moim zdaniem nie ale prosiłbym Cię o potwierdzenie tej informacji.

Z góry dzięki

K.Z.

konto usunięte

Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

Zasadniczo jest to możliwe i dopuszczalne moim zdaniem, bez analizowania różnych "przypadłości" i wariantów. Jeśli chcecie mieć pewność, że robicie wszystko dobrze, nie unikniecie wizyty u prawnika, który Was "wyspowiada", zrobi należyte rozpoznanie i wskaże możliwe konsekwencje wyborów. Zawsze można też po prostu zacząć działać i reagować/korygować, gdy się pojawiają chmury/problemy, jak to się często praktykuje zwłaszcza w małych firmach :)

Założenie, zgłoszenie i dopuszczenie do obrotu takiej działalności odbywa się w oparciu o niemieckie przepisy. Gdy przedsiębiorstwo macierzyste dysponuje pozwoleniem, które jest też konieczne w obrocie w Niemczech, to przedstawicielstwo nie musi się starać o nowe pozwolenie w Niemczech, jeśli polskie pozwolenie jest równoważne - w tej kwestii mogą występować różnice zdań między firmą i urzędem :)

konto usunięte

Temat: Przedstawicielstwo polskiej spółki w niemczech

Należy uwzględnić dwie kwestie
1 prawno-oraganizacyjną
2 podatkową.

Prawno-organizacyjnie przedstawicielstwo jest co do zasady niesamodzielne i zależne od istnienia spółki matki.

Od strony podatkowej jeżeli przedstawicielstwo w Niemczech osiąga dochód z prowadzonej w Niemczech działalności, podlega niemieckiemu prawu podatkowemu.

Alfred F.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do