Robert B.

Robert B. Account Manager, ABC
Promocji

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

Dobra wiadomość dla firm, zła dla poczty: faktura wysłana pocztą elektroniczną albo faksem, jest tak samo ważna jak ta, która dotarła pocztą.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który umożliwia przedsiębiorcom przejście z epoki papierowych kopert do czasu internetu. Wielu z nich, zamiast wysyłać faktury pocztą, wolałoby je np. zamieniać w plik PDF i wysyłać mailem. Jednak fiskus twierdził, że tylko tradycyjna faktura jest fakturą, dokument w PDF nie ma w ogóle mocy prawnej. W konsekwencji firmy traciłyby prawo do odliczania podatku VAT, a szefom groziło nawet postępowania karnoskarbowe. Stanowisko fiskusa potwierdzały sądy niższej instancji. Polkomtel, który wystąpił o korzystną dla siebie interpretację przepisów, przegrał sprawę. Sędziowie uznali nawet, że celem wniosku Polkomtela była... próba obejścia przepisów.

Od 2005 r. teoretycznie nie trzeba chodzić z fakturą na pocztę, można wysyłać tzw. e-faktury, ale jedynie przy użyciu tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego, którego wyrobienie kosztuje. A firmy nie chciały zań płacić.

Wczorajszy wyrok NSA to efekt kasacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który także uznał, że PDF to nie faktura. NSA go uchylił. - Sąd odczarował internet. Uznał, że faktura wysłana mailem w PDF jest tak samo ważna jak ta wysłana pocztą - mówi "Gazecie" Grzegorz Mularczyk z firmy doradczej MMR Consulting, który prowadził sprawę.

Wyrok oznacza dla firm ogromne oszczędności. Jak wyliczyła firma Roland Berger, przy założeniu, że dla operatora telekomunikacyjnego mającego 2 mln klientów koszt wydruku oraz wysyłki jednej faktury wynosi ok. 1,6 zł, w skali roku koszty mogą sięgnąć nawet 38 mln zł.
Wczorajszy wyrok jest ważny zwłaszcza dla przedsiębiorców, bo to od nich fiskus wymaga przechowywania wszystkich faktur. - NSA uznał, że jeden przedsiębiorca może wysłać drugiemu fakturę mailem i wszystko jest w porządku, jeśli tylko ten drugi ją wydrukuje i dołączy ją do dokumentów. Teraz dochodzi do takich absurdów, że księgowi w firmach zginają takie wydruki na pół, żeby wyglądały na wysłane w kopercie. A przecież nie ma obowiązku przechowywania kopert - tłumaczy Mularczyk.

źródło:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7913671,Przelomowy...

Kochani, co Wy na to?
Co prawda było wiadomym od jakiegoś czasu, że można wysyłać je mailem, ale teraz mamy wyrok NSA..
Krystian P.

Krystian P. Accountant/ Business
Advisor

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

czyli kolejny krok do przodu, napewno ulatwi i przyspieszy wspolprace.
pzdr
kp
Robert Z.

Robert Z. sprzedawca
internetowy

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

Dziękuję Robercie za bardzo miła z rana wiadomość.
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

pytanie teraz w druga strone,,czy firmy mentalnie sa na to gotowe..tzn czy beda chcialy przyjmowac e-faktury zamiast papierowej, w koperacie, na ktorej sobie przybyjesz ze otrzymano dnia,,,pieczątka na recepcji firmy..
Wojciech K.

Wojciech K. realizator pomysłów
własnych

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

zbyt dużą wagę przywiązuje się do faktur.

może być faktura z dziesięcioma podpisami i pieczątkami - ale jak nie ma umowy, to można ją wyrzucić do kosza (jeśli ktoś zechce) - no chyba, że umowa stanowi, że podstawą wypłaty jest otrzymanie faktury.

faktura jest dokumentem dla skarbówki - dokumentującym koszty, nie jest wezwaniem do zapłaty ani rachunkiem - cały ten obieg dokumentacji typu: stempel-datownik, kiedy otrzymano fakturę, wysyłka faktur poleconym z potwierdzeniem odbioru itd. jest kompletnie bez sensu, bo data otrzymania faktury (ani nawet fakt otrzymania) nie rodzi żadnych skutków jeśli chodzi o np. obowiązek zapłaty i jej termin (chyba, że strony tak ustalą w umowie)

Temat: wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem

Witam

Proszę przeczytać uważnie:
"NSA uznał, że jeden przedsiębiorca może wysłać drugiemu fakturę mailem i wszystko jest w porządku, jeśli tylko ten drugi ją wydrukuje i dołączy ją do dokumentów."

A co jeżeli firma do której wysłaliśmy fakturę nie wydrukuje i nie będzie przechowywała faktury w wersji papierowej?
Jakie mogą wynikać z tego konsekwencje dla firmy wysyłającej fakturę?
Jak udowodnimy że faktura ta została skutecznie doręczona (a takie pytania w przypadku kontroli US się pojawią)?

Misiek

Stan K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do