Temat: Kancelaria adwokacka / radcowska - jak zainwestować na...
Bartosz K.:
Załóżmy dwa warianty: ok 20k pln (w wypadku dotacji z urzędu pracy) oraz 50k (programy UE).
Nie bardzo rozumiem kwestii "w jaką kancelarię celujesz"... Możesz rozwinąć?
Zacznę od końca; zupełnie nie znam rynku lubelskiego, trochę warszawski (raczej jako klient/kontrahent) i trochę frankfurcki (raczej jako strona). Generalnie - nawet w przypadku mniejszych (jedno-, dwuosobowych kancelarii) obserwuję pewną specjalizację (jedne idą w prawo pracy, inne w nieruchomości, inne w spółki, inne w karne, itd.) i myślę, że to jest dobry business model. Dodatkowo wydaje mi się w kontekście owej specjalizacji ważnym jest czy zamierzasz obsługiwać osoby fizyczne czy prawne.
Podzielę Ci koszty na inwestycje (które poniesiesz raz) oraz koszty "stałe", które będziesz ponosił systematycznie co miesiąc. Wychodzę z założenia, że kancelaria jest jednoosobowa, ogólna z lekkim nastawieniem na osoby prawne.
Inwestycje:
- strona www, myślę że przede wszystkim na tym nie warto oszczędzać (może jestem trochę zwichrowany, ale ja szukanie jakichkolwiek informacji rozpoczynam od Internetu i tak będzie robiło coraz więcej ludzi, zresztą popatrz gdzie rozmawiamy:),
- komóra, jeśli nie masz,
- telefona/linia stacjonarna, jeśli nie masz a chcesz mieć (sugerowałbym jakieś rozwiązanie oparte jednak o IP),
- komputer, jeśli nie masz - ewentualnie laptop (patrz: poniżej),
- drukarka, jeśli nie masz,
- faks, jeśli nie masz (osobiście nie jestem fanem tej maszyny, ale jeszcze wiele przedsiębiorstw jest),
- ubranie robocze, jeśli nie masz (garniaków chyba niestety nie wciągniesz w koszta, ale togę jak najbardziej).
I to tyle z inwestycji koniecznych; przynajmniej tak mi się wydaje. Podlicz powyższe; to już zżera Ci kilka tyś. Resztę przeznaczasz na opłaty ponoszone w trakcie prowadzenia działalności:
- LEX,
- telefon/komóra/internet/hosting strony,
- materiały biurowe,
- opłaty za prowadzenie rachunku bankowego (na priv mogę przekazać sugestie co do banku:) oraz księgowości, jeśli nie zamierzasz jej prowadzić osobiście,
- ubezpieczenie związane z prowadzoną działalnością plus ZUSy.
Osobną historią jest kwestia posiadania biura. To dużo kosztów, w kontekście umeblowania i opłat. Jeśli zamierzasz takowe posiadać możliwe, że będziesz musiał zatrudnić "asystentkę/sekretarkę". Nie jest ono konieczne jeśli będziesz w stanie zostać "całkowicie mobilną kancelarią". Czyli jeśli istnieją w Lublinie powierzchnie biurowe, sale konferencyjne/spotkań które można wynająć na godzin.
Dodatkowo dyskusyjną jest kwestia transportu.
Nie wyliczam Ci ile co kosztuje, bo możesz iść "po taniości" i na przykład kupować rzeczy używane i tańsze, albo super-ekstra drogie. Nie znam też lokalnych cen np. w kontekście usług księgowych, powierzchni biurowych.
Nie wiem na jakiej zasadzi pozyskujesz finansowanie, czy jest to kasa którą "musisz wydać bo inaczej zabiorą Ci nadwyżkę" czy nadwyżka może być przeznaczona na "kapitał obrotowy" regulowanie bieżących zobowiązań.
No i last but not least - promocja, ale to też na priv :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
AMP