Paweł Kowalski

Paweł Kowalski dyrektor,
elektrownie wiatrowe

Temat: Osady ściekowe

Witam,
Czy któryś z forumowiczów próbował temat użycia osadów ściekowych w biogazowniach - czy należą się wtedy wszystkie certyfikaty w tym z kogeneracjii??

konto usunięte

Temat: Osady ściekowe

Pojawiła się nowa biogazownia rolnicza w Boleszynie firmy Biogal Sp. z o.o. Szczegóły na http://arkadiuszderkacz.prv.pl

konto usunięte

Temat: Osady ściekowe

Witam,

Odnośnie biogazowni pracującej w oparciu o ścieki komunalne, to wszystko zależy od tego kto będzie operatorem takiej biogazowni - jesli zał. jakaś spółka wodno-ściekowa to jak najbardziej OK, bo upora się z własnymi problemami "na podwórku" i jeszcze wygeneruje kolejne źródło przychodów. Jeśli jednak ma to być firma zewnętrzna, która będzie zainteresowana zakupem ścieków, to myślę, że jest to slaby pomysł.

W myśl projektu nowej ustawy o OZE i w obecnie obowiązujących przepisach (Prawo Energetyczne) poslugujemy się definicją biogazu rolniczego, dla ktorego przewidziane są systemy wsparcia. Użycie ścieków kwalifikuje od razu biogazownię jako obiekt utylizacyjny (R3/R10), który nie może być objęty systemem wsparcia, jak w przypadku obiektu czysto rolniczego. Inaczej wygląda też procudura uzyskania niezbędnych decyzji oraz koncesjonowanie działalności. Niemniej jednak atutem biogazowni/zakładu utylizacji to "gate-fee", czyli oplata za utylizację materiału ściekowego wprowadzonego do instalacji. Może to być ciekawe źródło przychodu, jednak nie robiłem takiej analizy.

PS. Gorzej wygląda gospodarka pofermentem - duże ilości metali ciężkich - wtedy trzeba dodatkowe instalacje do oczyszczania.

Pozdr, KJ.
Jan Pepłowski

Jan Pepłowski Dyrektor ds.
koordynacji,
Biopopower S.A.

Temat: Osady ściekowe

Kamil Jeleński:

PS. Gorzej wygląda gospodarka pofermentem - duże ilości metali ciężkich - wtedy trzeba dodatkowe instalacje do oczyszczania.

Pozdr, KJ.

A tutaj niekoniecznie - bodajże wszystkie oczyszczalnie, które "pozbywają" się swoich osadów pościekowych poprzez oddanie ich na pola robią badania na zawartości metali ciężkich. Jeśli ilość tych metali przekracza dopuszczalne normy, nie można tego użyć na polu, a skoro można wyrzucić na pole surowe osady, to tym bardziej też przefermentowane. Także tu bym za bardzo nie demonizował tych osadów - można z nimi powalczyć i bardzo ładną instalację złożyć :)

pzdr

jp
Paweł Szadziewicz

Paweł Szadziewicz Ekorum / Organizator
konferencji, szkoleń
oraz wyjazdów t...

Temat: Osady ściekowe

Witam,
organizujemy w listopadzie wyjazd techniczny do Austrii nt. osadów ściekowych.
Kluczowym punktem wyjazdu będzie wizytacja w jednej z największych biogazownii w Europie - w Linz w Austrii.

Szczegóły na: http://ekorum.pl/pl/news.php?item.15 lub
http://www.goldenline.pl/forum/3076834/miedzynarodowy-...

Pozdrawiam,
P. SZ. / Ekorum
Dominik Krawczyk

Dominik Krawczyk Country Sampling
Coordinator

Temat: Osady ściekowe

By użyć pofermentatu z osadów ściekowych czy materiału uzyskanego z np. składowisk odpadów jako nawóz na pola należy wykonać badania na zawartość bakterii chorobotwórczych i metali ciężkich. Jeśli wyniki są ok. to nie ma przeszkód by owy "odpad" wykorzystać jako nawóz. Dodam, że wykonujemy takie badania http://obiks.pl .
Ciekawostka jaką mogę podpowiedzieć: wykorzystanie procesów termofilnych w uzyskiwaniu biogazu pozwala nam na wykluczenie bakterii z takiego pofermentatu bez instalowania jakich kol wiek dodatkowych instalacji. Co prawda proces termofilny jest trudniejszy do prowadzenie,ale wszystko ma swoje + i -.
Pozostaje jednak nadal problem metali ciężkich.Dominik Krawczyk edytował(a) ten post dnia 08.01.13 o godzinie 22:11

konto usunięte

Temat: Osady ściekowe

Tak jak wspomniał kolega powyżej fermentacja termofilna ( uwaga na wysokie stężenia azotu), a dodatkowo poźniejsza higienizacja załatwia nam sprawę bakterii. Problem osadu pościekowego nie jest tak skoplikowany jakby się wydawało. Wprawiedzie używanie go jako dodatku w przypadku biogazowni rolniczej degraduje nam ją do poziomu biogazowni utylizacyjnej ( o ile nie zatrzyma nam całkowicie fermentacji- metale ciężkie działają jak inhibitory) jednak w przypadku mieszania osadu pościekowego z pulpą pofermentacyjną ( w odpowiednich ilościach), a następnie wysuszenie takiej mieszanki daje nam paliwo za które przysługują cert dla kogeneracji- potwierdzone pismem z ministerstwa. Obecnie mało który osad pochodzący z oczyszczalni ścieków spełnia normy rolniczego wykorzystania ( pomijając dużą zmienność składu). Rozwiązaniem może być sucha fermentacją bądz kompostwoanie z dodatkiem słomy/torfu etc. Badaniu podlega potencjalny nawóz oraz gleba - norma azotowe, etc.
Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do