konto usunięte

Temat: witam

polecam zerknąć na forum grupy Mieszkaj z Naturą, tam jest wiele przydatnych linków i tematów oraz secjaliści wszelkiej maści ;)
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: witam

Witam pierwszego gościa!

chciałbym tu ściągnąc jak najwięcej ludzi, którzy chcą zbudowac własny dom w tej technologii. Chodzi mi tu głównie o konkretne informacje i wymianę myśli i doświadczeń.

Grupę znam, też tam należe.

konto usunięte

Temat: witam

extra że powstało KONKRETNE forum o słomie - glinie- ubijanej ziemi i ..itp. a nie o domach z bali drewnianych.

może tu zacznie sie konkretna dyskusja ..wymiana doświadczeń o tym jak zbudować ...czy ktoś zaczyna działać..itd?

Ale jak widzisz Kamilu tych grup zaczyna przybywać ale raczej tylko entuzjaści a nie praktycy..tu bywają.

W linkach,które podałeś można praktycznie wszystkiego sie dowiedzieć w temacie eko-bud...podam też później kilka fajnych książek na ten temat ,które mogę polecić - ale nie naszych ..zza oceanu :-)

a tym czasem..
szukam architekta..projektanta ..od słomy...do słomy..

Jednego znam..no może dwóch.
Pierwszy to Pan Hyła z żoną - architekci z Krakowa od lat zajmujący się tematem gliny. Miąłem przyjemność poznać Panią Terese Kelm - od prasowanej ziemi.
Może ktoś z młodych architektów..konstruktorów..zechce podjąć wyzwanie w temacie dom z ...gliny..słomy...???

a tak na marginesie ..co miałeś na myśli zakładając to forum. zaproponuj coś ..tematy.. problemy ..bo o eko bud można pogadać w linkach do których odsyłasz.

pozdrawiam Sławek

konto usunięte

Temat: witam

Dziękuję za zabranie głosu i pozytywną ocenę grupy.
Założyłem to forum, ponieważ dosłownie kilka dni temu natknąłem się na temat budownictwa z gliny i zafascynowało mnie to zagadnienie. Przez najbliższy rok postanowiłem sobie przełożyć tę fascynację na konkretny projekt. Chcę zbudować taki dom i w nim zamieszkać. Oczywiście konieczne jest ropoznanie tematu i nawiązanie kontaktów z kimś, kto się zna na sprawie.

Niestety nie znam nikogo, kto taki dom już postawił albo buduje. Mam nadzieję, że taka osob się tu jednak pojawi.Kamil S. edytował(a) ten post dnia 03.01.08 o godzinie 13:04

konto usunięte

Temat: witam

Kamilu,
a czy sam już zbudowałes może ..dom?
Bo powiem może coś oczywistego..nie ma znaczenia czy to glina czy pustak..cegła czy drewno ..to jest proces..nie tylko efekt końcowy się liczy ale każdy etap budowy.

Kto buduje ?..wczytaj sie w linki które podałeś ..tam są osoby , które zbudowały już domy z gliny..słomy.
'ma pewien projekt w głowie od ..wielu lat. Może kiedyś a może w tym roku go zrealizuje ..jeśli zacznę ..to podzielę sie informacjami z każdego etapu budowy.

Zacznij od normy z '68 roku na gline ...Później poszukaj coś o Pałacu z ziemi w Tarchominie(Warszawa)- obecnie mieści sie tam jakaś uczelnia kościelna. By pytać musisz wiedzieć o co chcesz pytać. Mam gdzieś te dane w notatkach ..ale jak to bywa ..wszystko zgrałem na CD i teraz w stosie płytek..poszukam ..podeślę.

Wracając do sedna..w linkach zagranicznych jest ogromna ilośc informacji ..z fotkami ..Nawet patrżac na nie można wiele wywnioskować mając doświadczenie w "zwykłym " budowaniu z cegły.

GLINA..ok.__ale jak ..z sieczką ..prasowana w szalunkach czy suszone bloczki? ..a może bale słomiane ..a może jednak prasowane bloczki maszyną CINVA? Ja choruję na ścianę z prasowanej ziemi.

Sławek

P.S.

przy tym budowaniu można się doskonale bawić ..zaprosić do pomocy przyjaciół ..blotko z gliny ..doskonałe na cerę :-) itp.
..ale należy pamiętać .Budowa takiego domu nie trwa weekend (nie myślę o szałasie ).do tego trzeba czasu , wytrwałości i pieniędzy. Bo czy ściana jest ze słomy czy z cegły ..okna nie zrobisz z gliny.. instalacja kosztuje tyle samo co w "normalnym domu"..
blacho dachówki też _ ale można się zabawić w zrobienie cementowej ..tylko wtedy na początku musisz założyć inną konstrukcje ..itd..itd..itd..itd..itd..
O!..projekt..też nie będzie tani :-)

konto usunięte

Temat: witam

Witam
Budownictwem, zwlaszcza zabytkowym, zajmuje sie od ok. 4 lat, od kiedy "zbieram" stare rozwalajace sie domy. Napisal Pan, ze dobrze ze nie o domach z bali. Bardzo dobrze, jakkolwiek moje dotychczasowe zainteresowania i praktyka ograniczaja sie do domow drewnianych, lecz nie tych wspolczesnych imitacji, czyli desek na stelazu albo bali z odsaczona zywica. Stare domy drewniane zawieraja w sobie wiele z domow glinianych, jesli chodzi o technologie. Miedzy innymi: polepa gliniano - ziemno - wapienna jako wycieplenie od gruntu a takze pomiedzy kondygnacjami, trzcina jako wycieplenie dachu itp. Wkrotce mam zamiar sprobowac polaczyc rozne technologie w jednym projekcie: budynek gliniany w czesci dolnej a drewniany lub murowany w gornej.
Jak na razie wszystko jest co potrzebne do takich eksperymentow oprocz rak do pracy, rak przede wszystkim chetnych, sprawnych i pracowitych, bo jak Pan to zauwazyl budowa to nie weekendowa zabawa. I jesli ktos radosci nie czerpie z mozolnej porzadnej pracy to lepiej niech mieszka w bloku.
Mam nadzieje ze powymieniamy sie w tej grupie wzajemnymi doswiadczeniami.
Tomasz Kuczyński

Tomasz Kuczyński architekt,
FUTUREhause

Temat: witam

Witam !

budowanie domów z gliny i słomy jest popularne w Anglii, tzw budownictwo ekologiczne, czyli wszystko co się da znaleźć w okolicy i nie wymaga dużo energii do przetworzenia w jakiś produkt. Dobrym materiałem na ściany są zwykłe prostokątne snopki prasowanej słomy i wysuszonej, nie może być zawilgocona. o takie może być trudno, chyba że znajdziecie rolnika który ma jeszcze starą snopowiązałkę, teraz większość ma maszyny z których wypluwane są wielkie "wałki", a z tego raczej nie da się budować, technologia jest bardzo prosta, ale jest problem kto to wykona, potrzebny jest bardzo, dokładny i dobrze policzony pod względem energetycznym projekt i dużo sprawnych rąk do pracy. Trzeba też się zastanowić co dalej, ponieważ dom to nie tylko ściany z ekologicznego materiału, ale też cała reszta dach, pokrycie no i "rury" czyli instalacje, chyba że ktoś chce mieszkać w lepiance tak jak w średniowieczu. Zajmuję się projektowaniem i budową domów pasywnych i są przykłady nawet takich domów ze ścianami ze słomy, choć takie ściany jest bardzo trudno uszczelnić, co by o tym nie mówić jest to ciekawy trend w budownictwie, i to dla ludzi którzy wiedzą czego chcą i na co się decydują budowa takiego domu to niezłe wyzwanie !
Paweł S.

Paweł S. architekt, własne
studio

Temat: witam

W większej części Polski budowanie z gliny nie ma sensu. Głównie dlatego że lodowiec napchał tu tyle piachu, że dostać się do niej nie jest tak łatwo jak choćby na południe od Karpat czy w Ameryce. Poza tym problemem jest wydobywanie jej nawet na własny użytek - zdaje się że formalnie to trzeba sporo papierów załatwiać.
Choć oczywiście wiadomo, że tak jak ludzie wydobywają piasek na własne potrzeby (nielegalnie) to mogą i glinę.

Osobiście miałem do czynienia z domami o szkielecie drewnianym izolowanymi matami trzcinowymi i obkładanymi od środka cegłami z suszonej nie wypalanej gliny lub wręcz wyklejane gliną. Maty trzcinowe robią za izolację a glina za akumulator ciepła.
Ale to jest bajer i bynajmniej nie tani. Takie domy to był "ekskluzyw" sprzedawany na rynek niemiecki.

Co do domów z samej gliny (czy mieszanej z sieczką) to trzeba zdawać sobie sprawę że to domy parterowe. Więc potrzeba duża działka. Grube ściany powodują dużą stratę powierzchni zabudowy - a wiem z doświadczenia że w domach typowych zazwyczaj jestem "na styk" z tą powierzchnią. No i cena na pewno będzie wyższa niż niższa - co wynika z nietypowych rozwiązań wykończeniowych.

Więc najpierw pytanie czy to ma być "sztuka dla sztuki" i jakie są poza fascynacją wynikającą z opisów przesłanki żeby taki dom budować...
Tomasz S.

Tomasz S. AMBIENTE... mieszkaj
z Naturą!

Temat: witam

witam i dziękuję za zaproszenie do grupy.
Na GL zaglądam coraz żadziej, ale jestem ciekawy jak rozwinie się temat "ekologiczne budownictwo"?
Czy znajdą się użytkownicy takich domów, którzy je zbudowali i z zadowoleniem (lub niezadowoleniem...) je zamieszkują?
Czy znajdzie się więcej głosów krytycznych, poddających pod wątpliwość sens takiego budowania?

Osobiście nie zgadzam się z przedmówcą, że tzw "budownictwo (z) ziemi" jest sztuką samą w sobie... jednak w większości punktów należy przyznać Pawłowi rację, a jego wypowiedź potraktować jak "zimny prysznic" który powinien ostudzić nadmierną egzaltację tematem i zmobilizować (nas) raczej do podjęcia racjonalnych działań... które w efekcie podniosą "poziom" budownictwa naturalnego.
Mnie też te "kurne chaty" (ciasne i ciemne) nie przekonują do takiego budowania. Myślę jednak, że przy odrobinie dobrej woli i wyobraźni można zaprojektować i wykonać całkiem ekonomiczne i praktyczne domy naturalne. ?Tomasz S. edytował(a) ten post dnia 10.01.08 o godzinie 14:04
Paweł S.

Paweł S. architekt, własne
studio

Temat: witam

Pewnie że tak. Bo w projektowaniu nie ma jednej obowiązującej zasady. Tak samo jak piękno jest rzeczą względną tak i funkcjonalność i wygoda. I decydować tu mogą czynniki irracjonalne.
W każdym razie o ile budownictwo "z ziemi" jest naturalne i logiczne w Afryce (i nie mówię tu o jakiś bidon-villach tylko o porządnej mającej tradycje i znanych twórców i osiągnięcia metodzie) to w naszym klimacie i naszej dostępności tego materiału jest to raczej ciekawostka.

konto usunięte

Temat: witam

Pawle,
przypomnę - Kamil chce zbudować dom z bali słomianych(kostka) otynkowanych gliną w konstrukcji szkieletu np. z drewna - bo może być też inna . Taki dom może mieć piętro!!!
Mylisz się też pisząc, że dom z "samej" gliny nie może być tylko parterowy..

A jeśli chodzi o zabudowę..grubych ścianach ..stratach powierzchni .itp. ..
Działki w Polsce zazwyczaj dzielone są na 1 000 m2 ( w przybliżeniu ) często na 2 tyś a rolne chyba nawet na 3 tyś .- popraw mnie jeśli się mylę ale nie w tym rzecz.
Dom o podstawie 10x10 m czyli 100 m2 __ to 1/10 z działki o powierzchni 1000m2. Pozostało więc 900 m2 na trawnik :-) ..
Gdzie widzisz problem z budową?..ja nie widzę w przypadku jakiegokolwiek domu. Jaką grubość ma sciana 3 warstwowa a jaką ściana z kostki słomianej ?

Jest tak, ze jeśli ktoś chce jeść tylko zdrową żywność..to będzie takiej szukał i jeździł za nią nawet do oddaloneko kilka kilometów sklepu. Teraz są prawie w kazdym Markecie ale kiedyś było inaczej...Dla osoby, która chce mieć taki dom problem działki, piętra ..itd ..nie istnieje. Będzie miał dom parterowy..gline kupi w cegielni..i pewnie sam porwie się na takie budowanie lub..znajdzie firmę, która mu zbuduje go.

Załatwianie papierów ..ich Ogromna ilość jak piszesz ..to śpiewka o której słyszę przy każdym projekcie - ale to mówią laicy!. Pokaż inwestycje, przy której nie ma papierów. Zgłoszenie budowy ogrodzenia ?..o tym myślisz ?

Jestem za nowoczesną architekturą która promowałaby nie tylko takie budownictwo. W tej chwili wytyka sie ich podobieństwo do "kurnej chaty" a to z oczywistych względów .Wystarczy zobaczyć jakimi metodami się je buduje ..drewno z lasu ..kamienie z pola.Dlaczego ?..bo wskazuje się TYLKO koszt..niby NISKI koszt budowania. A to jest faktycznie bzdura.

Czytałem kiedyś artykuł o domu w Przełomce . Niby z kamieni z pola ..z desek od sąsiada ale ..koszt tej kurnej chaty i to chyba samowoli budowlanej ..bo nie wiem czy Pani arch. miała pozwolenie na budowę czy stawiała to jako bud.gospodarczy (patrz metraż)
..to faktyczne koszty były i mierzone w konkretnych pieniądzach - 50 tyś zł ? Mało ? bo kurna chata była mała ..Za co ? światło do kurnej chaty doprowadzono kablem ale nie ze słomy tylko z miedzi ,,bo okno było ze szkła a nie z gliny..itp.. Mam gdzieś ten artykuł ..poszukam go.


Czy ktoś z przedmówców zobaczył linki zamieszczone na forum..mozna dojść do innych stron w których są konkretne przykłady budowania NOWOCZESNEGO ze słomy, gliny czy żwiru i piasku. Mówię o formie i wykończeniu..a cena ..Nigdy nie mówiłem , ze to jest tanie ..praca kosztuje ..+ działka+ instalacje+ projekt+ ..+... +... + = KUPA PIENIĘDZY

Fakt, budowa sposobem gospodarczym może dać na pewnym etapie oszczędności - i tego sie należy trzymać- lecz koszt wykończenia - jest taki sam jak w innych technologiach. Nie wiem czy Kamil o tym pomyślał..koszty instalacji ..przyłączy ..

Zimny prysznic dostają ci, którzy myślą, ze budowa to pstryknięcie palcem i już za 3 miesiące będzie dom.

Moja propozycja dla entuzjastów- zacząć od budowy wiaty/garażu w którym będzie można sie przebrać, trzymać narzędzia itp. Projekt na taki "coś " powinien potrafić zrobić np. absolwent technikum budowlanego.Bez pozwolenia na budowę postawić ten budynek tymczasowy ..bo jaka będzie różnica czy to blaszak czy kontener na kółkach ? Inwestor - jeśłi miał juz do czynienia z budowaniem ( ale nie na papierze) sprawdzi jaka jest różnica ..jak zachowuje się materiał ..jak to faktycznie jest !!!
A jeśli zapał inwestora minie to ciągnik rozgarnie słomę i glinę po polu i użyźni glebę .. a z drewnianej konstrukcji zrobi sobie ognisko i kiełbaski na zakończenie zabawy w budowanie.

Kamilowi radzę , jeśli mogę oczywiście , by równocześnie poznając zagadnienie samej eko-budowy czytał o "normalnym " budowaniu a sprawę samej budowy oddał w ręce specjalistów ...czyli osobie ,która budowała, projektowała i zrobi to co chce klient ale oczywiście z zachowaniem wszelkich praw- zaczynając od budowlanego.
Jeśli masz Kamil jakiekolwiek doświadczenie w budowaniu - najlepiej konstrukcje drewniane - to nie masz czego sie obawiać ..zabieraj się do pracy ..czyli szukaj projektanta, materiałów. Nie pytaj w urzędach tylko na podstawie opisów z linków - wiadomo , które paragrafy należy użyć..zrób projekt..złóż o pozwolenie na budowę i ..powodzenia w budowaniu.
Najwięcej dowiesz sie od ludzi , którzy je zbudowali czyli napisz maila lub - ja bym tak zrobił .. jedź tam i porozmawiaj osobiście z tymi ludźmi. Wcześniej zanotuj pytania ale konkretne i rozmawiaj, rozmawiaj..

Tak czy inaczej ..Polska to nie Afryka ..nikt z krowich placków nie stawia szałasów :-) __a slogany - naturalne ..ekologiczne - zostawmy na boku marketingowcom.

"to powiedziałem ja ...Sławek Kubat "

P.S.
Paweł, znasz historię pałacu w Tarchominie - Warszawa..przy ul. Świderskiej? ..podobno jest z ziemi ..znaczy sie cegły suszonej.
Ta technika pochodzi z Francji..no ale wcześniej pewnie wynaleziono ją w Afryce!

konto usunięte

Temat: witam

KONKRETNE PYTANIE -
ile kosztuje w waszym rejonie kostka słomy ?

przy zamówieniu 2 tyś szt.

Sławek
Paweł S.

Paweł S. architekt, własne
studio

Temat: witam

Sławek K.:
Pawle,
przypomnę - Kamil chce zbudować dom z bali słomianych(kostka) otynkowanych gliną w konstrukcji szkieletu np. z drewna - bo może być też inna . Taki dom może mieć piętro!!!
Mylisz się też pisząc, że dom z "samej" gliny nie może być tylko parterowy..
Sam pisałem też o technologii drewnianej wypełnionej sieczką mieszaną z cegłą suszoną. Ale tzw. "architektura ziemi" generalnie zakłada budynki parterowe.

A jeśli chodzi o zabudowę..grubych ścianach ..stratach powierzchni .itp. ..
Działki w Polsce zazwyczaj dzielone są na 1 000 m2 ( w przybliżeniu ) często na 2 tyś a rolne chyba nawet na 3 tyś .- popraw mnie jeśli się mylę ale nie w tym rzecz.
Dom o podstawie 10x10 m czyli 100 m2 __ to 1/10 z działki o powierzchni 1000m2. Pozostało więc 900 m2 na trawnik :-) ..
Gdzie widzisz problem z budową?..ja nie widzę w przypadku jakiegokolwiek domu. Jaką grubość ma sciana 3 warstwowa a jaką ściana z kostki słomianej ?
Nie musisz wierzyć. Wielokrotnie zdarzało mi się sztuczne "pocienianie" domu na projekcie (np przyjmując ściany 36 cm zamiast 50) żeby zmieścić się w powierzchni. Nie mówiąc o tym, że prawie zawsze trzeba kombinować na dojazdach, ścieżkach itp. Więc uwierz, jest to problem, choć oczywiście jak każdy do rozwiązania.

Jest tak, ze jeśli ktoś chce jeść tylko zdrową żywność..to będzie takiej szukał i jeździł za nią nawet do oddaloneko kilka kilometów sklepu. Teraz są prawie w kazdym Markecie ale kiedyś było inaczej...Dla osoby, która chce mieć taki dom problem działki, piętra ..itd ..nie istnieje. Będzie miał dom parterowy..gline kupi w cegielni..i pewnie sam porwie się na takie budowanie lub..znajdzie firmę, która mu zbuduje go.
Właśnie o tym pisałem - gusta są elementem na tyle istotnym, że ludzie podejmują dla innych zupełnie irracjonalne decyzje.

Załatwianie papierów ..ich Ogromna ilość jak piszesz ..to śpiewka o której słyszę przy każdym projekcie - ale to mówią laicy!. Pokaż inwestycje, przy której nie ma papierów. Zgłoszenie budowy ogrodzenia ?..o tym myślisz ?
Nie zrozumiałeś. Nie mówię o problemie papierów na budowę, bo to standard (oczywiście bywa uciążliwy). Mówię o legalnym wydobyciu gliny z ziemi na własne potrzeby.
Co do kupowania w cegielniach gliny, to oczywiście jak takowa jest niedaleko to owszem, pewnie się da. Ale cegielnie nie są w Polsce rozsiane równomiernie i może się okazać, że nietypowe zamówienie, transport, bieganie wokół tego będą dość kosztowne.
Mówię to dlatego, że w krajach gdzie "architektura ziemi" jest popularna wykorzystuje się materiał dostępny na miejscu - co powoduje że jest to tanie.
P.S.
Paweł, znasz historię pałacu w Tarchominie - Warszawa..przy ul. Świderskiej? ..podobno jest z ziemi ..znaczy sie cegły suszonej.
Ta technika pochodzi z Francji..no ale wcześniej pewnie wynaleziono ją w Afryce!

W Polsce to wszystko znamy od dawna. Prowadząc budowy, przebudowy, badania, inwentaryzacje itp widziałem już wiele rzeczy. Cała fabryka Poznańskiego gdzie dziś jest w Łodzi "Manufaktura" była robiona z cegły wypalanej na szybko czyli prawie wcale i gliny miejscowej czyli też fatalnej. Oczywiście nie z powodów ekologicznych tylko z powodu ceny. Budynki miały postać 20-30 lat, ale tak wyszło że stoją do dziś (choć badając materiał uważam że nie powinny :))). Domy szkieletowe wypełniane sieczką z gliną albo gliną z innymi dodatkami to standard. Cegła suszona w małych miasteczkach w starych zwłaszcza pożydowskich domach to też powszechna sprawa. Sam niedawno przerabiałem stary dom w lesie (dawniej jakąś karczmę) która miała tylko winkle i obramówki okien zrobione z kamienia i cegły a resztę z gliny. I ma poddasze obecnie użytkowe. Stoi to sto lat i pewnie jeszcze postoi, bo co się sypało to poprawiliśmy.

To wszystko nic nowego. Ale w zależności od miejsca, odbiorcy i różnych warunków może być tanie albo drogie, opłacalne albo nie.
Wyżej pisałem o problemach i tyle.
Beata P.

Beata P. www.modernlokum.com

Temat: witam

Podobno w POlsce stoją już pierwsze domy z gliny i słomy z pozwoleniami na budowę:
http://termodom.pl/news/z_glinianka_w_xxi_wiek

Temat: witam

Witaj Beatko

Dzieki za link, interestujacy artykul i bardzo ladne realizacje.

Zetknelas sie moze z tego typu realizacjami bezposrednio?
Beata P.

Beata P. www.modernlokum.com

Temat: witam

Niestety, to efekt zbierania informacji w internecie, bo nie ukrywam temat wydał mi się mocno interesujący. Tym bardziej, że znalazłam również wyliczenia wskazujące, że dom z gliny i słomy może być nawet nie energooszczędny, ale wręcz pasywny. Poza tym trochę szkoda, że w Polsce budynki gliniane nie są tak piękne jak na Zachodzie, a przynajmniej ja z takimi się nie zetknęłam.

Temat: witam

:)
A mozesz podac link z jakimi sie zetknelas?:) Widzialem kilka realizacji wczesniej na roznych stronkach zagranicznych, rzeczywiscie sa interesujace.. jesli chodzi o ksztalt itd.. to chyba nie ma problemu?:) Kwestia wyobrazni i troche znajomosci branzy budowlanej.. wszystko mozna zrobic:)
Monika Orłowska

Monika Orłowska BeSmart Owocowa
Torebka/ Właściciel

Temat: witam

Ciekawa jest koncepcja budowania domów z...konopii, a dokładnie z mieszanki wapna i włókien konopnych.Pracuję obecnie nad wdrożeniem tego tematu. Materiał ma b. dobre właściwości izolacyjne i termiczne. W Wlk. Brytanii powstała cała wioska takich domków. Co Wy na to?

Temat: witam

Witaj Moniko,

czy mozesz przyblizyc szerzej tą koncepcję naszej szerokiej publiczności tutaj?:-) Ciekawi jestesmy jak dobre sa te wlasciwosci izolacyjne i termiczne?:-) i chętnie dowiemy się coś więcej w tym temacie.. jeśli możesz podzielić się z nami zaletami tego rozw.? pozdr.
Monika O.:
Ciekawa jest koncepcja budowania domów z...konopii, a dokładnie z mieszanki wapna i włókien konopnych.Pracuję obecnie nad wdrożeniem tego tematu. Materiał ma b. dobre właściwości izolacyjne i termiczne. W Wlk. Brytanii powstała cała wioska takich domków. Co Wy na to?

Następna dyskusja:

witam i zapraszam do dysku...




Wyślij zaproszenie do